עקרון האחריות המוחלטת וחשיבות ביטוח רכב בתוקף

נפגעת בתאונת דרכים? הנך זכאי לפיצוי כספי בגין הנזק הפיזי שנגרם לך, אף אם אתה אשם בתאונה. כלל זה נקרא עקרון האחריות המוחלטת, אולם שים לב, כי הוא חל רק בתנאי כי בזמן התאונה, היה לרכב ביטוח חובה בתוקף.

עקרון האחריות המוחלטת

חוק הפיצויים לנפגעי תאונות דרכים, תשל”ה-1975 (הנקרא בקיצור חוק הפלת”ד) קובע כי כל אדם אשר נפגע בתאונה, זכאי לפיצוי בגין הנזקים הפיזיים שנגרמו לו בתאונת הדרכים, ללא קשר לשאלת האשמה. כלומר, גם אם הנהג הנפגע גרם לתאונה והיא באשמתו, יהיה הוא זכאי לפיצוי. עקרון זה למעשה נוגד את הכלל הבסיסי בעולם הנזיקין, אשר במסגרתו יש לרוב צורך להוכיח את אחריותו של המזיק לנזק, על מנת לקבל פיצוי כספי. אולם, בכל הנוגע לתאונות דרכים, החליט המחוקק כי הזכאות לפיצוי היא מוחלטת ועומדת לכל נפגע בתאונת דרכים. עם זאת, לזכאות הנפגע בתאונת דרכים, לפיצוי ללא צורך להוכיח אשמה, יש תנאי, כי הרכב היה מבוטח בשעת התאונה בביטוח חובה.

ממה מורכב הפיצוי הכספי?

ישנם ראשי נזק שונים אשר הנפגע בתאונת דרכים יכול לתבוע, בהתאם לנסיבות העניין, ביניהם, הפסד השתכרות בגין אובדן כושר עבודה בשל בתאונה, החזר הוצאות רפואיות להן נדרש הנפגע ויידרש בעתיד בשל נכות צמיתה. הנפגע יוכל לקבל פיצוי כספי בגין העלות של עזרת צד ג’, ככל והוא זקוק או יזדקק לעזרת הזולת בביצוע פעולות היומיום וכיו”ב. כל אלו הנם פיצויים ממוניים שניתן בקלות יחסית לכמת אותם לכדי סכום כספי. לצדם, ישנו גם ראש נזק בלתי ממוני הנקרא כאב וסבל. פיצוי זה ניתן בעבור עוגמת הנפש שנגרמה לנפגע בשל התאונה ומדובר בפיצוי שיש קושי לכמת אותו והוא תלוי במידה רבה בנסיבות המקרה, למשל בחומרת התאונה ובגילו של הנפגע.

חשיבות של ביטוח חובה בתוקף

כאמור, עקרון האחריות המוחלטת בתאונות דרכים, קובע כי נהג אשר נפגע בתאונת דרכים יהיה זכאי לפיצוי בגין נזקי הגוף מהם סבל ללא תלות בשאלת האשמה. כלומר, הוא אינו נדרש להוכיח את אחריות הצד השני לתאונה כדי לקבל פיצוי כספי והוא אף יהיה זכאי לו גם אם הוא עצמו אשם בה. חשוב להדגיש כי נזקי גוף כוללים הן נזקים פיזיים והן נזקים נפשיים. הפיצוי משולם על ידי חברת הביטוח אשר ביטחה את הרכב בפוליסת ביטוח חובה. משכך, יוכל הנהג לקבל פיצוי כאמור רק אם היה לו ביטוח חובה בתוקף בזמן התאונה. היה והנהג נהג בזמן התאונה ללא פוליסת ביטוח חובה בתוקף, הוא יידרש להוכיח את אחריותו של הנהג האחר בתאונה ורק אז יוכל לקבל פיצוי כספי. כלומר, ללא ביטוח חובה, עקרון האחריות המוחלטת המעניק פיצוי ללא שאלת האשמה מכח חוק הפלת”ד, לא חל. הנהג הנפגע יידרש אפוא להגיש תביעה נזיקית רגילה על פי פקודת הנזיקין [נוסח משולב] ולהוכיח את אחריותו של הנהג האחר, ואם לא יעמוד בנטל ההוכחה, לא יוכל לקבל פיצוי.

חשיבות הליווי המשפטי

מחלקת נזיקין במשרדינו מתמחה בליווי משפטי של מעורבים או נפגעים בתאונות דרכים.

היית מעורב בתאונת דרכים? נפגעת בתאונת דרכים? אני מזמין אותך ליצור איתי קשר מיידי באמצעות הוואטסאפ, על מנת שאנחה אותך כיצד עליך לנהוג. 

  

 היית מעורב/ת בתאונת דרכים? 

אני מזמין אותך לפגישת ייעוץ משפטי בה נבחן את השלכות התאונה וזכויותיך המשפטיות

קבעו איתנו פגישת יעוץ משפטי

02-595-3323

office@MorLawOffice.com