judges gavel on a business law book
מור ושות׳ - חברת עורכי דין

מור ושות׳ - חברת עורכי דין

להחלטות החשובות בחיים. (ולאחריהם)!

הגבלה חוזית על מכירת פריט מזון בקניון

הגבלה חוזית על מכירת פריט מזון בקניון

שלום רב,
התעניינתי בקשר לדוכן שמוכר מיצים טבעיים וקינוחים בקניון, שאלתי את הנהלת הקניון האם אני יכול למכור בדוכן טוסט נקניק ונעניתי בסירוב בטענה שיש חנות שמוכרת טוסטים, אבל לא כמו שאני רוצה למכור, 
רציתי לדעת האם אני באמת צריך את האישור של הקניון בנוגע לזה?
אשמח לקבל פירוט והצעות אם יש.

תודה רבה

שלום רב,

קניון רשאי לקבוע לעצמו את סדרי ונהלי פעולותיו, לרבות קביעה בעניין תמהיל השיווק והמכירות – היינו חלוקת החנויות שיתנהלו בשטחו וזאת משיקולי רווחיות. 
יחד עם זאת, לצד השיקולים הכלכליים של הקניון רצוי שיישקל גם האינטרס הציבורי שבקיום תחרות חופשית ואיסור תחרות בלתי הוגנת, כמו גם האינטרס של חופש העיסוק. תחרות חופשית הינה ערך חברתי שמטרתו להביא להורדת מחירים, לשיפור איכות המוצרים ולשיפור השירות שניתן במכירתם. תחרות חופשית מעודדת משק של יזמות, פיתוח וחדשנות.

הערך של התחרות החופשית מעוגן בחוק ההגבלים העסקיים, התשי"ט-1959. מטרתו של חוק זה הינה לאסור הסדרים כובלים אשר נוגדים את טובת הציבור השואפת כי השוק יקיים פעילות כלכלית וחופשית. הסדר כובל הינו הסדר הנעשה בין אנשים שמנהלים עסקים, ולפיו אחד הצדדים מגביל את עצמו באופן שמפחית מהתחרות בינו לבין צדדים אחרים. הכבילה יכול שתתייחס גם לאלמנט חלוקת השוק וכמות השירותים המוצעים, איכותם או סוגם.

על כן, הקניון רשאי לקבוע את התמהיל המדויק של העסקים הפועלים בתחומו, בשים לב שאינו פוגע בחופש התחרות ובכללי ההגבלים העסקיים. בהיעדר נתונים מדוייקים וייתכן וכבר יש יותר מדוכן אחד שמוכר טוסט/נקניק ו/או שמלכתחילה לא קיימת הצדקה כלכלית ליותר מדוכן אחד, נבקש להיזהר מלומר כי הנהלת הקניון פועלת בניגוד לדין במקרה שתיארת. 

אתה יכול גם לבדוק עם הנהלת הקניון הסכמה כי סעיף העיסוק יגדיר את מכירת הטוסט-נקניק כעיסוק משני ואילו העיסוק העיקרי יהיה מוצר אחר שאינו פוגע בעסק אחר. 

ככל שהנך נתקל בשרירות, אפליה, אטימות, הדרה או פגיעה מכוונת בשוויון ובחופש התחרות- מומלץ כי תפנה לבירור וייעוץ משפטי פרטני נוסף אצל משרד עו"ד העוסק בתחומים עסקיים-מסחריים.

הרבה הרבה צלחה. 

בברכה, מור ושות', משרד עו"ד

 

שתף פוסט זה

שיתוף ב facebook
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב twitter
שיתוף ב linkedin
שיתוף ב pinterest
שיתוף ב print
שיתוף ב email

תביעות ביטוח לאומי – כל מה שצריך לדעת

כל מה שצריך לדעת בעניין תביעות ביטוח לאומי מאת מחלקת ביטוח לאומי במשרד עורכ דין מור ושות׳ פעמים רבות במהלך חיינו, אנו נזקקים לשירותיו של המוסד לביטוח לאומי. כך למשל, מיד לאחר לידה, במסגרת קצבאות ילדים ובהמשך בנסיבות שונות כגון, דרישת דמי אבטלה לאחר פיטורים מעבודה או לאחר פגיעה בעבודה או חלילה בשל מחלה קשה

קרא עוד »

Eight Signs you should hire a Commercial Lawyer

Eight Signs You Should Hire a Commercial Lawyer The longer you wait to hire a lawyer, the more serious the potential legal complications are. Legal experts are not like accountants or business advisors who provide general advice. A law firm must be specialized in the field to be of value to your company. The better

קרא עוד »

محامي مطالبة إعاقة بالضمان الاجتماعي

إذا كنت تعاني من مرض، فقد تكون مؤهلاً للحصول على مخصص العجز من قبل التامين الوطني   https://www.morlawoffice.com/wp-content/uploads/2021/05/וידאו-של-ביטוח-לאומי-2-נכות-ערבית.mp4         يدفع التأمين الوطني مخصص العجز العام لمن لا يستطيعون العمل، أو الذين تضاءلت قدرتهم على العمل بسبب حالته الصحية. يمكن أن يكون مرضاً أو حادثاً أو عيباً خلقياً، عندما تتجلى الإصابة في الإعاقة

קרא עוד »

זקוק לסיוע משפטי? חייג אלינו עכשיו 02-595-3323

לשימת ליבך

אין לראות בתכני האתר ייעוץ משפטי, המלצות או חוות דעת: למרות שמשרדנו עושה מאמצים לעדכן את תוכן האתר והבלוג, לא ניתן להסתמך על האמור ללא קבלת ייעוץ משפטי פרטני.התכנים אשר כתובים באתר ובבלוג המשפטי אינם מהווים ייעוץ משפטי או תחליף לייעוץ משפטי, המלצה או חוות דעת. אין להסתמך על האמור לצורך נקיטת פעולה או הימנעות מנקיטת פעולה. האמור באתר ובבלוג אינו מתיימר לכסות את מכלול ההוראות בדין או נסיבות המקרה. להפך התוכן שבאתר הינו כללי בלבד ורובו נשען על הנחות יסוד שונות שבהכרח לא יתאימו לכל מקרה ומקרה. על-מנת לקבל יעוץ משפטי מדויק אודות מקרה ספציפי עליכם לפנות לעורך דין המתמחה בתחום. המסתמך על האמור באתר ללא ייעוץ משפטי נושא באחריות המלאה למעשיו.

גלילה למעלה