חוק צמצום השימוש במזומן
מור ושות׳ - חברת עורכי דין

מור ושות׳ - חברת עורכי דין

להחלטות החשובות בחיים. (ולאחריהם)!

החוק לצמצום השימוש בכסף מזומן

החוק לצמצום השימוש בכסף מזומן

לאחרונה אנו עדים לקמפיין חוצות רחב של משרד האוצר בעניין החוק לצמצום השימוש במזומן.

אנו במור ושות' רואים חשיבות עצומה בהנגשה והבהרה של הוראות החוק כדי להקל על לקוחותינו להתאים את עצמם לדרישות החוק ולהימנע מסיבוכים מיותרים מול רשויות המס.

חוק זה יכנס לתוקף כבר ב 1.1.19 ואז תחל "תקופת הסתגלות" עד הראשון באוקטובר 2019. במהלך תקופה זו צפויים העוברים על הוראות החוק לאזהרה ולא לעיצומים כספיים. תקופה זו נועדה לאפשר לעסקים ולאזרחים להסתגל לדרישות החדשות מבלי לשאת קנסות כבדים על הפרות אשר לא היתה מודעות אליהן מלכתחילה. חשוב לזכור כי בתקופת ההסתגלות הפרה של הוראות החוק תסתיים באזהרה אך ורק בפעם הראשונה! הפרה נוספת של הוראות החוק תוביל לחיוב בקנס.

 על כן חשוב מאד להערך מראש ועל בעלי עסקים ואנשים פרטיים העושים שימוש בסכומי כסף גדולים במזומן, להכיר היטב את הוראות החוק כיוון שהם עלולים בתוך זמן קצר להיתקל בקנסות ועיצומים מנהליים אם יתעלמו מהוראות החוק החדשות או לא יכירו אותן היטב.

מה הן דרישות החוק?

החוק קובע כי החל מה – 1.1.19  יאסר לעשות עסקאות במזומן כאשר אחד הצדדים לעסקה הינו עסק בסכום שעולה על  11,000 ש"ח ובין אנשים פרטיים על 50,000 ש"ח. חל גם איסור לשלם שכר עבודה או לתרום כספים במזומן בסכום העולה על 11,000 ש"ח.

במידה ועסק מבקש לבצע עסקה בסכום העולה על 11,000 ש"ח יותר לו לקבל עד 10% מהסכום במזומן ובכל מקרה לא יותר מ 11,000 ש"ח.

לדוגמא , אם ראובן יזמין לביתו את שמעון טכנאי המזגנים לצורך תיקון שעלותו 15,000 ש"ח, יוכל שמעון לקבל עד 1500 ש"ח במזומן ואת היתרה באמצעי תשלום אחר כגון שיק בנקאי לפקודתו או העברה אלקטרונית/ תשלום בכרטיס אשראי.

ההוראות לאדם פרטי דומות בהתאמה. כלומר, אם ראובן מוכר לשמעון את הריהוט שבביתו  בסכום של 49,000 ש"ח יוכל שמעון  לשלם לראובן את מלוא הסכום במזומן. אם העסקה עולה על 50,000 ש"ח יוכל שמעון לשלם עד 10% מסכום העסקה במזומן ובכל מקרה לא יותר מ 50,000  ש"ח במזומן.

החוק מתייחס גם לתיירים אשר מרבית ההתנהלות הכספית שלהם היא במזומן ולכן מתיר להם לשלם במזומן עד 55,000 ש"ח אך בקבלת תשלום רק עד 50,000 ש"ח.

הוראה חשובה נוספת היא איסור גורף על כלל האוכלוסיה לשלם בשיק פתוח. כלומר שיק שהמוטב אינו מצויין בו.

על עורכי דין ורואי חשבון המעוניינים לבצע עסקאות ישנה הקלה ואלה יוכלו לקבל עד 11,000 ש"ח במזומן מעוסק ועד 50,000 ש"ח מאדם פרטי במסגרת שירותים עסקיים כך שפעולותיהם לא יפגעו עקב דרישות החוק החדשות.

החוק אינו מגביל העברת מזומן בין קרובי משפחה ואנשים הסמוכים על שולחנו של המעביר כל עוד הכסף אינו שכר עבודה ובמקרה וזהו שכר עבודה הסכום יוגבל ל 11,000 ש"ח כפי שצויין כבר.

סנקציות וקנסות:

החוק אינו דקלרטיבי והוא בא יחד עם סנקציות על הפרות והפרות חוזרות. הסנקציות החמורות המצויינות בו הן עד 3 שנות מאסר למי שיבצע מעשה מרמה של פיצול עסקה, שכר עבודה, תרומה או הלוואה במטרה להתחמק מדרישות החוק או רישום פרטים כוזבים במסמך.

סנקציה נוספת המנויה בחוק היא קנס מנהלי שיוטל על מי שיתפס ע"י הרשויות מבצע עסקאות במזומן בסכומים מעל המותר. קנסות אלו יוטלו על אנשים פרטיים ועוסקים ויגדלו ככל שסכום ההפרה יגדל.

נשמח לעמוד לשירותכם בנושא כניסת החוק לתוקף והשלכותיו. פנו בהקדם אל משרדנו לצורך יעוץ והכנה טרם כניסתו לתוקף!

 

שתף פוסט זה

שיתוף ב facebook
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב twitter
שיתוף ב linkedin
שיתוף ב pinterest
שיתוף ב print
שיתוף ב email

Social Security Claims In Israel – All you need to Know

Social Security Claims – All you need to Know  Many times, throughout our lives, we need the services of the National Insurance Institute. For example, immediately after birth, in the framework of child benefits and later in various circumstances such as requiring unemployment benefits, after dismissal from work,  after an injury at work, or God

קרא עוד »

תביעות ביטוח לאומי – כל מה שצריך לדעת

כל מה שצריך לדעת בעניין תביעות ביטוח לאומי מאת מחלקת ביטוח לאומי במשרד עורכ דין מור ושות׳ פעמים רבות במהלך חיינו, אנו נזקקים לשירותיו של המוסד לביטוח לאומי. כך למשל, מיד לאחר לידה, במסגרת קצבאות ילדים ובהמשך בנסיבות שונות כגון, דרישת דמי אבטלה לאחר פיטורים מעבודה או לאחר פגיעה בעבודה או חלילה בשל מחלה קשה

קרא עוד »

זקוק לסיוע משפטי? חייג אלינו עכשיו 02-595-3323

לשימת ליבך

אין לראות בתכני האתר ייעוץ משפטי, המלצות או חוות דעת: למרות שמשרדנו עושה מאמצים לעדכן את תוכן האתר והבלוג, לא ניתן להסתמך על האמור ללא קבלת ייעוץ משפטי פרטני.התכנים אשר כתובים באתר ובבלוג המשפטי אינם מהווים ייעוץ משפטי או תחליף לייעוץ משפטי, המלצה או חוות דעת. אין להסתמך על האמור לצורך נקיטת פעולה או הימנעות מנקיטת פעולה. האמור באתר ובבלוג אינו מתיימר לכסות את מכלול ההוראות בדין או נסיבות המקרה. להפך התוכן שבאתר הינו כללי בלבד ורובו נשען על הנחות יסוד שונות שבהכרח לא יתאימו לכל מקרה ומקרה. על-מנת לקבל יעוץ משפטי מדויק אודות מקרה ספציפי עליכם לפנות לעורך דין המתמחה בתחום. המסתמך על האמור באתר ללא ייעוץ משפטי נושא באחריות המלאה למעשיו.

גלילה למעלה