עורך דין חברות, חוק החברות
מור ושות׳ - חברת עורכי דין

מור ושות׳ - חברת עורכי דין

להחלטות החשובות בחיים. (ולאחריהם)!

הליכי גילוי מוקדם בעת רכישת מניות של חברה

הליכי גילוי מוקדם בעת רכישת מניות של חברה

שלום רב,

אני מתעניין ברכישת מניות של חברה ישראלית בצמיחה, אבל לפני שאני רוכש אני רוצה לדעת עוד פרטים על החברה, מה המצב שלה ואם לא הסתירו ממני פרטים. איפה אני יכול לקבל מידע מפורט ואמיתי?

תודה רבה מראש

שלום רב,

חסרים לנו פרטים מהותיים לגבי אופי החברה שאת מניותיה אתה מבקש לרכוש.
האם מדובר בחברה פרטית/ציבורית. האם מדובר בחברת הזנק (סטארט-אפ) או חברה ותיקה ומבוססת המציגה מחזורי מכירות. 

בכל אופן בתשובתנו זו אנו מכוונים באופן כללי להליכי גילוי מוקדמים בעת רכישת מניות בחברה.

באפשרותך לערוך בדיקה עצמאית עובר למגעים עם החברה, וזאת ע”י פניה לרשם החברות. (כבדיקה ראשונית, באפשרותך להפיק נסח חברה מאתר רשם החברות, ובאמצעותו תוכל לברר מה מטרות החברה, מתי נרשמה, מה כתובתה, מתי הגישה דו”ח שנתי אחרון, מיהם הדירקטורים, מה סך ההון הרשום, מה חלוקת הון המניות, מי בעלי המניות, האם קיימות לחברה חובות לתשלום אגרה שנתית, האם קיימים שעבודים על נכסי החברה, ועוד.)
לידיעתך, חוק החברות קובע כי כל אדם רשאי לעיין במסמכי החברה הבאים: מרשם הדירקטורים, מרשם בעלי המניות ופנקס השעבודים.

ככל שהחברה היא חברה שמניותיה נסחרות בבורסה, ביכולתך לברר אודותיה מידע בפרסומי אתר הבורסה (מערכת מאיה) ובאתר הרשות לניירות ערך (מערכת מגנא). המידע הזמין הוא דוחות רבעוניים ושנתיים של החברה, אסיפות, תזכיר/תקנון החברה, פירוט חלוקת מניות, תשקיפי הנפקה, נתונים אודות דירקטורים, נושאי משרה, החזקות בעלי עניין וניירות ערך של החברה.
עוד מומלץ לפנות לחברות המתמחות באיסוף מידע עסקי, כגון דן אנד ברדסטריט / BDI. 

ככל שהינך מתקדם לשלבי מו”מ עם החברה, וככל שמדובר בהשקעה ממשית, מומלץ להסתייע בליווי עו”ד שבקיא במשפט מסחרי. יש אף להיעזר בשירותי רואה חשבון, על מנת לבחון את דוחותיה הכספיים של החברה- דוח על המצב הכספי (מאזן), דוחות רווח והפסד, דוחות תזרים מזומנים, דוחות על השינויים בהון העצמי שקרו במהלך השנה האחרונה, ולברר אם החברה דיווחה בפועל לרשויות המס והמע”מ בשלוש השנים אחרונות. 

כל כך ראוי שייעשה כחלק מהבדיקות המקדמיות במסגרת המו”מ טרום רכישת המניות. עוד יהיה מומלץ לדרוש התחייבות בכתב שלחברה לא תלויות ועומדות תביעות נגדה ודו”ח על התחייבויות שהחברה לקחה על עצמה.

ככל שלחברה מוצר/פיתוח מורכב, יש לבחון האם החברה רשמה פטנט/מדגם וכיוצ”ב.
לסיכומם של דברים, הליכי גילוי מוקדם הינם הכרחיים על מנת שלא תשים את כספך על קרן הצבי. 
אנו בהחלט ממליצים להסתייע בעורך דין הבקי במשפט מסחרי על מנת שיוכל להנחותך ולדרוש מהצד השני את אותם פרטים חיוניים שבשלם נדרש הגילוי ולימוד החברה. 

בברכה והצלחה רבה,
מור ושות’ משרד עורכי דין

 

שתף פוסט זה

שיתוף ב facebook
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב twitter
שיתוף ב linkedin
שיתוף ב pinterest
שיתוף ב print
שיתוף ב email

את לא לבד!

https://www.morlawoffice.com/wp-content/uploads/2020/11/את-לא-לבד.mp4#t=1 את באמת לא לבד בכל הסיפור הזה…. רבות חיות מתוך תקווה ״שיום אחד״ הכל ישתנה. הכל יסתדר. את באמת מאמינה שיום אחד בן הזוג ישתנה.  נסיון החיים מראה שזה לא כך.  יש מגוון עצום של גופים, עמותות ומרכזי סיוע. צרי איתנו קשר, נוכל לסייע לך.  מור ושות׳, חברת עורכי דין. 

קרא עוד »

Partnership Agreement Checklist

If you are thinking about partnerships, below is a checklist of steps you should take before opening your business. The following checklist is designed to be used in conjunction with your partner’s business plan, business strategy and business model. If you are already prepared to create a checklist for partnership agreements, you should pay attention

קרא עוד »

A Special Need Trust

A Special Needs Trust is a type of trust designed to protect the assets of a person with a disability. A special needs fund, sometimes referred to as a supplementary needs fund, is any trust intended to hold assets for people with disabilities or special needs. It is essentially a discretionary measure designed to preserve

קרא עוד »

זקוק לסיוע משפטי? חייג אלינו עכשיו 02-595-3323

לשימת ליבך

אין לראות בתכני האתר ייעוץ משפטי, המלצות או חוות דעת: למרות שמשרדנו עושה מאמצים לעדכן את תוכן האתר והבלוג, לא ניתן להסתמך על האמור ללא קבלת ייעוץ משפטי פרטני.התכנים אשר כתובים באתר ובבלוג המשפטי אינם מהווים ייעוץ משפטי או תחליף לייעוץ משפטי, המלצה או חוות דעת. אין להסתמך על האמור לצורך נקיטת פעולה או הימנעות מנקיטת פעולה. האמור באתר ובבלוג אינו מתיימר לכסות את מכלול ההוראות בדין או נסיבות המקרה. להפך התוכן שבאתר הינו כללי בלבד ורובו נשען על הנחות יסוד שונות שבהכרח לא יתאימו לכל מקרה ומקרה. על-מנת לקבל יעוץ משפטי מדויק אודות מקרה ספציפי עליכם לפנות לעורך דין המתמחה בתחום. המסתמך על האמור באתר ללא ייעוץ משפטי נושא באחריות המלאה למעשיו.

גלילה למעלה