הסכם שלום בית עם חלופת גירושין - מכון פועה 022023
מור ושות׳ - חברת עורכי דין

מור ושות׳ - חברת עורכי דין

להחלטות החשובות בחיים. (ולאחריהם)!

הסכם שלום בית עם חלופת גירושין

 הסכם שלום בית עם חלופת גירושין  הסכם שלום בית עם חלופת גירושין

הסכם שלום בית עם חלופת גירושין / עו”ד יגאל מור ועו״ד בנימין מזר*

אלי ויפה (שמות בדויים) נכנסו למשרדנו לפני כמעט שש שנים. שניהם לבשו ארשת פנים שאנחנו כבר יודעים לזהות. המשבר הגיע לנקודת רתיחה שממנה נראה, כי אין דרך חזרה. 

העובדה ששניהם הגיעו אף אם לא באותו רכב, לקבל יעוץ משפטי יחדיו, במקום לפנות מיידית להליכים משפטיים האחד כנגד השנייה, עורר תקווה שחסרה אצלם.

מספר דקות של המתנה במבואה, כוס מים וקפה סייעו אף הם להרגיע. קדימה, נכנסנו למשרד לפגישה משולשת לנסות לעשות קסמים (ככה לפחות אני אוהב לומר לעצמי רגע לפני שניגשים למלאכת הקודש). הם ישבו אחד מול השנייה, אני בראש השולחן, אך קרוב אליהם, “שלום רב. מה שלומכם” פתחתי ונעניתי בתשובות ענייניות. אף אחד מהם לא אמר לי שהמצב רע. מובן. זה לוקח קצת זמן להיפתח ולהיחשף. 

אלי פתח וסיפר בנועם כי חזר בתשובה לאחר חיים בצל המסורת, הדמעות החלו לזלוג כשהוא החל לדבר על פירוק המשפחה. יפה לא נשארה אדישה והתחרתה עם אלי על כמות הדמעות. החילוניות שלה יכלה לסבול אורח חיים מסורתי, אך חזרה בתשובה לא היתה מקובלת עליה וחינוך שלושת ילדיהם, (גילאים 7 , 9, ו- 12) במסגרות חינוך חרדיות לא בא בחשבון.

באופן מפתיע, אלי הסכים לוויתורים בעניין. חינוך בבית ספר ממלכתי- דתי תוך שנשארים לגור באותה דירה ושכונה (מעורבת בין חילונים, מסורתיים ודתיים- אפילו אחת המעליות שבבניין, מתפקדת בשבתות כ”מעלית שבת”). יפה התערבה באמצע. “זה לא מספיק”, היא אמרה, “אני רוצה לבקר את בני המשפחה שלי בשבתות ולטייל איתם. אני לא מוכנה לכבות את הטלוויזיה בשבת”. 

כדי להקליל מעט את האווירה, שאלתי את יפה, “תגידי, ואיך הזקן החדש של אלי?” אלי פתאום צחק, ויפה השיבה בחיוך: “זה דווקא מתאים לו. אין לי בעיה עם זה”.

ישבנו כשעה כשהם מצידם העלו את כל השונה והנבדל ביניהם ואני מצידי ניסיתי להדגיש את המשותף והמחבר.  בכל דקה שעברה, התמלאתי בעוד תקווה.

רגע לפני השלב הבא, זרקתי לחלל האוויר: ״תגידו, אתם אוהבים את חיי המשפחה שלכם?”. אלי ענה “מאוד” ויפה “כן בטח, עד שזה החליט לחזור בתשובה”.

 

עברנו לשלב הבא. שוחחתי עם כל אחד מהם בנפרד. שאלתי שאלות קשות וביררתי, האם יש סיכוי לשלום בית בהינתן, שכל אחד מהם יעשה מאמץ להתקרב לעבר הצד השני? זה כל מה שנדרשתי בשלב זה: לקבל משני בני הזוג הסכמה מפורשת שהמאמץ לנסות שלום בית כֵּן ואמיתי, ולהימנע מגירושין מידיים,שווה.

פתחתי וכתבתי, שבני הזוג נכנסו למשרדינו לפני כמעט שש שנים. לצערי, לפני מספר חודשים, הם נכנסו שוב, שניהם אמרו יחד ״זהו, גירושין. מה עושים עכשיו?” שאלו?

הפניתי אותם להסכם עליו חתמו לפני כשש שנים. “הסכם שלום בית עם חלופת גירושין” במסגרת ההסכם נכללו הפתרונות לתרחיש זה.

אז מהו ‘הסכם שלום בית עם חלופת גירושין’?

מדובר בהסכם הנותן תקווה גדולה לתיקון ושימור התא המשפחתי ,כשאם הדבר לא צולח, חלופת הגירושין מוסכמת וידועה מראש.

אז מה בין שמיטה להר סיני?

כיצד ניתן כעורך דין להביא צדדים להסכם הבנוי משני קטבים, מצד אחד שלום בית ומצד שני גירושין?

ההסכם בנוי משני פרקים:

פרק ראשון, חלופת שלום הבית, פרק זה מורכב מכללים ותנאים שהסכימו עליהם בני הזוג הדרושים לכל אחד מהם, לצורך שיקום הזוגיות והקשר ביניהם, כל צד מעלה את הקשיים שיש לו עם בן הזוג האחר, תוך שהאחרון עושה מאמץ לתקנם וזאת מתוך מטרה להמשיך לחיות יחד, לשמור על התא המשפחתי שנבנה ולמנוע גירושין.

מספר דוגמאות לכללים שבני זוג מתווים במסגרת פרק זה: נוכחות בארוחות משפחתיות מספר פעמים בשבוע, התחייבות הצדדים להשקעה בזמן איכות זוגי, פנייה לטיפול זוגי, קביעת עקרונות לעניין חינוך הילדים וכל נושא אחר אשר מהותי לשיקום הנישואין. בבוא הצדדים לקבוע עקרונות אלו, יש לתת דגש מרכזי על יישוב המחלוקות שעלו בין בני הזוג, אשר הובילו למשבר ביניהם. רק כך, יוכל להיות לשלום הבית סיכוי ממשי להצליח. הפשרות נדרשות להיות מאוזנות.

במקרה שהוזכר: אלי התפשר על המשך מגורים בדירת המגורים ועל חינוך ממלכתי דתי, תוך הסכמה כי יפה תוכל לבקר את בני משפחתה בשבתות. יפה שמרה נידה ועודדה את השתתפותם של הילדים עם אלי בתפילות בבית הכנסת השכונתי ביום שישי, ומועדי ישראל.  לימים, אירחו בני הזוג אצלם בערבי שישי ולעיתים התארחו אצל הוריה של יפה בשבתות. יפה צפתה בטלוויזיה בחדרם של בני הזוג ונמנעה מצפיה בסלון ביתם, שנקבע, כי זהו מרחב משפחתי השומר שבת. כל אלה הן מס’ דוגמאות מתוך הפרק הראשון של ההסכם, שהתפרס על כ- 7 עמודים.

המשכו של ההסכם, הפרק השני – חלופת הגירושין, הנכנסת לתוקפה ככל ושלום הבית חלילה נכשל. במסגרת פרק זה מסכימים בנוי הזוג מראש ולפרע, את כל פרטי הגירושין ובכך הצדדים חוסכים לעצמם הליכי משפט עתידיים רבים, כגון מי ומתי יעזוב את דירת המשפחה. מה יהיו הסדרי השהות, מה הם פערי השכר לשם קביעת דמי המזונות, כיצד יאוזנו המשאבים וכיצד יתבצע הלכה למעשה פירוק השיתוף. מניסיוננו הסכם שכזה בכוחו למנוע הליכים משפטיים רבים אחרים בהם נוקטים צדדים, כגון צווי הגנה או הרחקה, סילוק יד ממקרקעין, תביעה לדמי שימוש ראויים, תביעות למזונות אישה, תביעת גירושין, תביעת כתובה וזו רק רשימה חלקית.

באופן זה נותנים בני זוג צ’אנס אמיתי לקשר ביניהם ומקדישים לכך את מלוא משאביהם,  משהם יודעים כי אם יחליטו בסופו של יום להיפרד, הרי שענייני הגירושין כבר מוסדרים והם אינם למעשה מפסידים דבר בלקיחת פסק זמן זה.

להסכם יתרונות רבים נוספים, עלותו זולה משמעותית מניהול הליכי משפט! זאת ועוד, סכסוך גירושין מתחיל בד"כ בעצימות גבוהה, תוך התנהלות אמוציונאלית המשפיעה על המעגל המשפחתי, וחשוב מכך, לצד הפלת השמיים על הילדים, סכסוך ממושך עשוי להעמיק ולגרום לילדים פגיעה שתוצאתה תחייב טיפול נפשי מקצועי, בכוחו של הסכם להקל ולרכך מעט על הצדדים המעורבים.

יתרונות הסכם שלום בית עם חלופת גירושין:

להסכם יתרונות רבים נוספים, עלותו זולה משמעותית מניהול הליכי משפט! זאת ועוד, סכסוך גירושין מתחיל בד”כ בעצימות גבוהה, תוך התנהלות אמוציונאלית המשפיעה על המעגל המשפחתי, וחשוב מכך, לצד הפלת השמיים על הילדים, סכסוך ממושך עשוי להעמיק ולגרום לילדים פגיעה שתוצאתה תחייב טיפול נפשי מקצועי, בכוחו של הסכם להקל ולרכך מעט על הצדדים המעורבים.

הסכם מקבל תוקף של פסק דין, וכך גם בהסכם שערכנו ליפה ואלי, כל מה שהצדדים היו צריכים לעשות לאחר החלטה על גירושין, זה לפתוח תיק גירושין בבית הדין הרבני, ולבקש לממש את חלקו השני של ההסכם שתוצאתו כבר היתה ידועה ומוסכמת. ואם הגואל לא הופיע בחלקו הראשון של ההסכם, אזי לפחות יגיע, במסגרת חלקו השני של ההסכם, מבלי להיגרר להליכים מיותרים ויקרים.

לבני זוג השוקלים גירושין כדאי לבחון אפשרות של מנגנון ׳שלום בית עם חלופת גירושין׳. ״לפרק תמיד אפשר״, כדאי לתת סיכוי כן ואמיתי לשלום בית.

עו״ד בנימין מזר, ראש מחלקת דיני משפחה, ירושה ואפוטרופסות

בחברת עורכי דין מור ושות׳

יפו 216, בניין שערי העיר קומה 2, ירושלים 02-595-3322

https://www.morlawoffice.com/family-law/

 

פורסם במסגרת מגזין פוע״ה – בריאות כהלכה – הכנס השנתי ה-20 לנשים. 

שתף פוסט זה

 Ramadan Mubarak - מור ושות', חברת עורכי דין 

Ramadan Mubarak

Ramadan Mubarak إلى جميع أصدقائنا وعملائنا المسلمين ، في بداية شهر رمضان نتمنى لكم جميعًا شهراً مباركاً لكم ولعائلاتكم ، صوماً مقبولاً ومبارك.طاقم مور للمحاماة

קרא עוד »
 2023 International Women's Day 

2023 International Women’s Day

יום האישה הבינלאומי שמח https://www.morlawoffice.com/wp-content/uploads/2023/03/International-Womens-Day.mp4https://www.morlawoffice.com/wp-content/uploads/2023/03/International-Womens-Day-2023-AR.mp4יום האישה שמח לכל הנשים הנפלאות 08/03/2023 כל הכבוד לכל האחיות, האמהות, הבנות, הנשים, החברות שם בחוץ כדי להפוך את החיים

קרא עוד »
Happy Family Day יום המשפחה שמח - מור ושות', חברת עורכי דין 

Happy Family day

Happy Family Day everyone! 💖 Whether it’s your biological family, chosen family, or a mix of both, today is all about celebrating the ones who

קרא עוד »

זקוק לסיוע משפטי? חייג אלינו עכשיו 02-595-3323

לשימת ליבך

אין לראות בתכני האתר ייעוץ משפטי, המלצות או חוות דעת: למרות שמשרדנו עושה מאמצים לעדכן את תוכן האתר והבלוג, לא ניתן להסתמך על האמור ללא קבלת ייעוץ משפטי פרטני.התכנים אשר כתובים באתר ובבלוג המשפטי אינם מהווים ייעוץ משפטי או תחליף לייעוץ משפטי, המלצה או חוות דעת. אין להסתמך על האמור לצורך נקיטת פעולה או הימנעות מנקיטת פעולה. האמור באתר ובבלוג אינו מתיימר לכסות את מכלול ההוראות בדין או נסיבות המקרה. להפך התוכן שבאתר הינו כללי בלבד ורובו נשען על הנחות יסוד שונות שבהכרח לא יתאימו לכל מקרה ומקרה. על-מנת לקבל יעוץ משפטי מדויק אודות מקרה ספציפי עליכם לפנות לעורך דין המתמחה בתחום. המסתמך על האמור באתר ללא ייעוץ משפטי נושא באחריות המלאה למעשיו.