marketing-man-person-communication
מור ושות׳ - חברת עורכי דין

מור ושות׳ - חברת עורכי דין

להחלטות החשובות בחיים. (ולאחריהם)!

הקמת מרכז טלמרקטינג בעסק פרטי

   הקמת מרכז טלמרקטינג בעסק פרטי

שלום רב,
בכוונתי להקים מרכז טלמיטינג/טלמרקטינג בעסק שלי, על מנת להגדיל מכירות.
מקריאת חוק הספאם באתרי המועצה לצרכנות וגם מתשובות שנתנו כאן, עולה כי החוק אינו חל על שיחות טלפון מסוג זה ללקוחות (האם יש הבחנה בין שיחה ללקוח עסקי/פרטי?).
מאידך גיסא, קראתי ברחבי האינטרנט שבית המשפט לתביעות קטנות הטיל קנס בגין פעולה זו על חברת פלאפון (ת”ק 31140-10-14)
אשמח למורה נבוכים בעניין.

תודה 

רב שלום,

“חוק הספאם” [הכוונה היא לסע’ 30א לחוק התקשורת (בזק ושידורים), התשמ”ב-1982] אומנם אינו נוקט לשון “שיחת טלפון”, אולם בית המשפט לתביעות קטנות בירושלים אכן פירש, כפי שהפנית אותנו (ת”ק 31140-10-14), כי הודעת מסר קצר הכוללת “שמע”, תיחשב גם כשיחת טלפון מאת גורם אנושי. 

אם להיות כנים, פרשנות זו מפתיעה לכשעצמה, שכן כאשר המחוקק מתכוון לשיחת טלפון, הוא יודע לציינה במפורש ולרוב אין הדבר נדרש פרשנות נוספת. 

כך למשל, ראה את ההגדרה ל”שיחה” בחוק האזנת סתר, התשל”ט-1979 (זהו תיקון משנת 1995 המוקדם לסע’ החוק הרלבנטי ב”חוק הספאם”, אשר תוקן בשנת 2008).

להלן ציטוט מתוך פסק הדין האמור לעיל (ניתן ביום 20.4.15):
“מנגד טוענת הנתבעת, כי הוראת הסעיף אינה חלה על שיחות טלפון שנעשו באמצעות גורם אנושי. איני מקבלת את טענת הנתבעת.

הוראת סעיף 30א(ב) לחוק התקשורת אוסרת על משלוח דברי פרסומות, בין היתר, באמצעות “הודעת מסר קצר”. הודעה זו מוגדרת בסעיף 30א(א) לחוק התקשורת בין היתר, כ”מסר בזק”, הכולל גם “שמע”, ומועבר באמצעות רשת בזק ציבורית, אל ציוד קצה של נמען. הגדרה זו חלה לכאורה גם על “מסר בזק” הכולל “שמע”, המועבר לנמען באמצעות שיחת טלפון המתקיימות מול גורם אנושי (ולא רק לגבי מסר מוקלט)”.

פרשנות זו ניתנה בבימ”ש לתביעות קטנות בירושלים, (אשר אינה מהווה הלכה מחייבת) יחד עם זאת, בתי משפט נוספים לתביעות קטנות (בחיפה וברחובות) אימצו לאחרונה פרשנות זו, וניכר כי פרשנות זו צברה משקל בשנה האחרונה.
כך למשל, בפס”ד שניתן ממש לאחרונה ביום 13.8.2015 בבימ”ש לתביעות קטנות בחיפה (ת”ק 32177-05-15) נקבע כך: 
“לאור האמור בפסק הדין של בית המשפט לתביעות קטנות בירושלים בת.ק. 31140-10-14 מצאתי לנכון לדחות את טענת את הנתבעת לפיה התביעה לא מגלה עילה שכן מדובר בשיחת טלפון שהתקיימה מול גורם אנושי. לעניין זה אני מאמץ את מסקנתה של כב’ הרשמת הבכירה סיגל אלבו לפיה הודעת מסר קצר מוגדרת בסעיף 30א(א) לחוק התקשורת גם כמסר בזק הכולל שמע ומועבר באמצעות רשת בזק ציבורית אל ציוד קצה של הנמען. הגדרה זו חלה לפי לשונה גם על שיחת טלפון המתבצעת על ידי גורם אנושי ולא רק על מסר מוקלט”.
וראה את פסיקת ביהמ”ש לתביעות קטנות בירושלים מיום 17.2.15 (ת”ק 22635-12-14) אלעד אורי נ’ מדריך המקצוענים בע”מ:

“הוראות חוק התקשורת אוסרות על שליחת דברי פרסומות, בין היתר, באמצעות “הודעת מסר קצר” – הודעה המוגדרת בחוק, בין היתר, כ”מסר בזק”, הכולל גם “שמע”, ומועבר באמצעות רשת בזק ציבורית, אל ציוד קצה של נמען. הגדרה זו חלה לכאורה גם על “מסר בזק” הכולל “שמע” המועבר לנמען באמצעות שיחת טלפון המתקיימות מול גורם אנושי (ולא רק לגבי מסר מוקלט)”.

כל הפסיקות לעיל ניתנו ע”י רשמים בכירים, ולא ידוע לנו כי פסיקתם התהפכה בערעור, מה גם שקיימת משוכה לא קלה על מנת לערער על פסיקת ביהמ”ש לתביעות קטנות. על כן, סביר להניח כי לו תתברר תביעה דומה, הפסיקה תלך לפי הקו המתהווה כלעיל.

לייעוץ נוסף או פרטני יש לפנות לעו”ד, במת הפורום מקשה על מענה פרטני. 

בהצלחה בהקמת העסק החדש! 

 

שתף פוסט זה

שיתוף ב facebook
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב twitter
שיתוף ב linkedin
שיתוף ב pinterest
שיתוף ב print
שיתוף ב email

إعانات البطالة لأولئك الذين طردوا أو إجازة بدون أجر

هل طردت من مكان عملك بسبب أزمة الكورونا؟ هل تم إخراجك للعطلة بدون أجر؟ تدفع دولة إسرائيل إعانات البطالة لأولئك الذين طردوا أو إجازة بدون أجر هام! من أجل أن تبدأ استحقاق إعانة البطالة الخاصة بك من 15 مارس 2020 ، يجب تقديم الاستمارات حتى26.3.2020 يمكنك الاتصال بمكتبنا لمور وشركاه للحصول على الخدمة. شروط إعانة

קרא עוד »

דמי אבטלה בשל משבר הקורונה

פוטרת ממקום עבודתך בשל משבר הקורונה? הוציאו אותך לחופשה ללא תשלום? מדינת ישראל משלמת דמי אבטלה למי שפוטר או יצא לחופשה ללא תשלום חשוב ! על מנת שתחילת הזכאות שלכם לדמי אבטלה תתחיל מיום ה 15.3.2020 יש להגיש את הטפסים עד ליום 26.3.2020. ניתן ליצור קשר עם משרדנו, מור ושות’, לצורך קבלת השירות. התנאים לקבלת

קרא עוד »

יום הבחירות וההשלכה על זכויות העובד/מעסיק

השלכות יום הבחירות לכנסת ישראל מבחינת דיני העבודה בפוסט זה אנו מבקשים לדון במספר סוגיות הקשורות למעסיקים וזכויות עובדים ביום הבחירות וזאת לקראת יום הבחירות לכנסת ה-23 הצפויות להתקיים ביום 02.03.2020: בהתאם לסעיף 10 לחוק יסוד הכנסת, יום הבחירות לכנסת הוא יום שבתון, אולם שירותים חיוניים כגון תחבורה, רפואה מיידית ושאר שירותים ציבוריים, נדרשים כמובן

קרא עוד »

זקוק לסיוע משפטי? חייג אלינו עכשיו 02-595-3323

לשימת ליבך

אין לראות בתכני האתר ייעוץ משפטי, המלצות או חוות דעת: למרות שמשרדנו עושה מאמצים לעדכן את תוכן האתר והבלוג, לא ניתן להסתמך על האמור ללא קבלת ייעוץ משפטי פרטני.התכנים אשר כתובים באתר ובבלוג המשפטי אינם מהווים ייעוץ משפטי או תחליף לייעוץ משפטי, המלצה או חוות דעת. אין להסתמך על האמור לצורך נקיטת פעולה או הימנעות מנקיטת פעולה. האמור באתר ובבלוג אינו מתיימר לכסות את מכלול ההוראות בדין או נסיבות המקרה. להפך התוכן שבאתר הינו כללי בלבד ורובו נשען על הנחות יסוד שונות שבהכרח לא יתאימו לכל מקרה ומקרה. על-מנת לקבל יעוץ משפטי מדויק אודות מקרה ספציפי עליכם לפנות לעורך דין המתמחה בתחום. המסתמך על האמור באתר ללא ייעוץ משפטי נושא באחריות המלאה למעשיו.

גלילה למעלה