מור ושות׳ - חברת עורכי דין

מור ושות׳ - חברת עורכי דין

להחלטות החשובות בחיים. (ולאחריהם)!

זכויות בעל שליטה בחברה פרטית

בחברה פרטית בע"מ קיימים 2 בעלי מניות הבעל 910 מניות והאישה בן זוגתו 90 מה קורה במקרה של פטירת הבעל והאם ניתן לכנס אסיפה ע"י בת זוגתו (בהתחשב כי קיים סכסוך בבית דין לענייני משפחה על צוואה או ירושה) וכל זה עקב השתלטות הילדים על החברה ללא כל שיתוף פעולה עם האמא

שלום רב ותודה שפנית אלינו,

מניות הן חלק מרכושו של אדם, ומהוות זכות בחברה כלשהי. בעל המניה הוא בעל "מנה" בחברה, היינו, חלק בחברה, והמניה מסדירה את זכויותיו ומעמדו בחברה- למשל, זכותו לרווחי החברה בעת חלוקת דיבידנד. במקרה של פטירת בעל מניות, הרי שלאור חוק הירושה, מניותיו עוברות לעיזבונו בהיותן חלק מרכושו. 

ייתכן כי תקנון החברה יורה אחרת (במסגרת חופש החוזים להתנות על דיני הירושה, (פסק דין ברדיגו נפתח פתח לערוך עסקאות במניות מבלי שהן ינגדו את סעיף 8 לחוק הירושה)- למשל, הוראה בתקנון במקרה של פטירת בעל מניות, מניותיו תפקענה מאליהן. על כן קיימת חשיבות רבה לבדוק את הוראות תקנון החברה בעניין זה. נעיר כי התקנון מהווה "חוקת" החברה, ומסדיר את מערכת היחסים בין בעלי המניות לבין עצמם. ברגיל, בחברות אשר מאמצות את התקנון המצוי, התקנון אינו קובע הוראות בעניין פטירת בעלי המניות, וברירת המחדל היא שיחולו הסדרי חוק הירושה. (ולכן בעניין זה אנו מאוד ממליצים ללקוחותינו להתאים את תקנון החברה לצורכיהם).

כינוס אסיפה כללית אפשרי שיהיה יזום על ידי בעל מניות המיעוט בכפוף לפרוצדורה הקבועה בחוק החברות/תקנון החברה ואפשרי שיהיה באמצעות בית המשפט. 

בכל אופן, ומבלי להבין את הפוזיציה של הצדדים ועל מנת להימנע ממצב שהחברה, עובדיה, ספקיה ייפגעו, ניתן לפנות לבית המשפט המוסמך בבקשה למתן הוראות.

הדברים הכתובים לעיל הם מידע חלקי ובגדר המלצה לא מחייבת. הסתמכות על הדברים הכתובים הינה לשיקול דעתך בלבד, ולמידע מלא וספציפי יש לפנות לייעוץ משפטי. 

בברכה, משרד עו"ד מור ושות'.

שתף פוסט זה

שיתוף ב facebook
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב twitter
שיתוף ב linkedin
שיתוף ב pinterest
שיתוף ב print
שיתוף ב email

Ramadan Kareem

https://www.morlawoffice.com/wp-content/uploads/2021/04/Ramadan-2021.mp4 إلى جميع أصدقائنا وعملائنارمضان كريم وصيام مقبول לכל חברינו ולקוחותינו המוסלמים, חג שמח ורמדאן מבורך מכל צוות המשרד #ramadan #Ramadan #ramadan2021 #ramadankareem #ramadanmubarak

קרא עוד »

יום הזיכרון לשואה ולגבורה 2021

אנו מרכינים את ראשינו וזוכרים את ששת המיליונים. ביום הזיכרון לשואה ולגבורה כולנו עוצרים ונזכרים במוראות התקופה ובתהומות אליהם שקע העולם.  זו הזדמנות להתרכז בנקודות האור של אלו ששמרו על עקרונותיהם ועל אמות מוסר גבוהות אפילו אל פני המוות עצמו.  מקריאת פסקי דין ניתן ללמוד רבות על הלך רוח של חברה  (Society) כך גם באופן דומה

קרא עוד »

Happy Easter

Let everything you do be done in love.
(Corinthians 16:14)

To all our Christians Friends & Clients, Happy Easter 🙂
from our Families to Your Families.

Mor & Co. Law Firm

קרא עוד »

זקוק לסיוע משפטי? חייג אלינו עכשיו 02-595-3323

לשימת ליבך

אין לראות בתכני האתר ייעוץ משפטי, המלצות או חוות דעת: למרות שמשרדנו עושה מאמצים לעדכן את תוכן האתר והבלוג, לא ניתן להסתמך על האמור ללא קבלת ייעוץ משפטי פרטני.התכנים אשר כתובים באתר ובבלוג המשפטי אינם מהווים ייעוץ משפטי או תחליף לייעוץ משפטי, המלצה או חוות דעת. אין להסתמך על האמור לצורך נקיטת פעולה או הימנעות מנקיטת פעולה. האמור באתר ובבלוג אינו מתיימר לכסות את מכלול ההוראות בדין או נסיבות המקרה. להפך התוכן שבאתר הינו כללי בלבד ורובו נשען על הנחות יסוד שונות שבהכרח לא יתאימו לכל מקרה ומקרה. על-מנת לקבל יעוץ משפטי מדויק אודות מקרה ספציפי עליכם לפנות לעורך דין המתמחה בתחום. המסתמך על האמור באתר ללא ייעוץ משפטי נושא באחריות המלאה למעשיו.

גלילה למעלה