מור ושות׳ - חברת עורכי דין

מור ושות׳ - חברת עורכי דין

להחלטות החשובות בחיים. (ולאחריהם)!

זכויות בעל שליטה בחברה פרטית

בחברה פרטית בע”מ קיימים 2 בעלי מניות הבעל 910 מניות והאישה בן זוגתו 90 מה קורה במקרה של פטירת הבעל והאם ניתן לכנס אסיפה ע”י בת זוגתו (בהתחשב כי קיים סכסוך בבית דין לענייני משפחה על צוואה או ירושה) וכל זה עקב השתלטות הילדים על החברה ללא כל שיתוף פעולה עם האמא

שלום רב ותודה שפנית אלינו,

מניות הן חלק מרכושו של אדם, ומהוות זכות בחברה כלשהי. בעל המניה הוא בעל “מנה” בחברה, היינו, חלק בחברה, והמניה מסדירה את זכויותיו ומעמדו בחברה- למשל, זכותו לרווחי החברה בעת חלוקת דיבידנד. במקרה של פטירת בעל מניות, הרי שלאור חוק הירושה, מניותיו עוברות לעיזבונו בהיותן חלק מרכושו. 

ייתכן כי תקנון החברה יורה אחרת (במסגרת חופש החוזים להתנות על דיני הירושה, (פסק דין ברדיגו נפתח פתח לערוך עסקאות במניות מבלי שהן ינגדו את סעיף 8 לחוק הירושה)- למשל, הוראה בתקנון במקרה של פטירת בעל מניות, מניותיו תפקענה מאליהן. על כן קיימת חשיבות רבה לבדוק את הוראות תקנון החברה בעניין זה. נעיר כי התקנון מהווה “חוקת” החברה, ומסדיר את מערכת היחסים בין בעלי המניות לבין עצמם. ברגיל, בחברות אשר מאמצות את התקנון המצוי, התקנון אינו קובע הוראות בעניין פטירת בעלי המניות, וברירת המחדל היא שיחולו הסדרי חוק הירושה. (ולכן בעניין זה אנו מאוד ממליצים ללקוחותינו להתאים את תקנון החברה לצורכיהם).

כינוס אסיפה כללית אפשרי שיהיה יזום על ידי בעל מניות המיעוט בכפוף לפרוצדורה הקבועה בחוק החברות/תקנון החברה ואפשרי שיהיה באמצעות בית המשפט. 

בכל אופן, ומבלי להבין את הפוזיציה של הצדדים ועל מנת להימנע ממצב שהחברה, עובדיה, ספקיה ייפגעו, ניתן לפנות לבית המשפט המוסמך בבקשה למתן הוראות.

הדברים הכתובים לעיל הם מידע חלקי ובגדר המלצה לא מחייבת. הסתמכות על הדברים הכתובים הינה לשיקול דעתך בלבד, ולמידע מלא וספציפי יש לפנות לייעוץ משפטי. 

בברכה, משרד עו”ד מור ושות‘.

שתף פוסט זה

שיתוף ב facebook
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב twitter
שיתוף ב linkedin
שיתוף ב pinterest
שיתוף ב print
שיתוף ב email

את לא לבד!

https://www.morlawoffice.com/wp-content/uploads/2020/11/את-לא-לבד.mp4#t=1 את באמת לא לבד בכל הסיפור הזה…. רבות חיות מתוך תקווה ״שיום אחד״ הכל ישתנה. הכל יסתדר. את באמת מאמינה שיום אחד בן הזוג ישתנה.  נסיון החיים מראה שזה לא כך.  יש מגוון עצום של גופים, עמותות ומרכזי סיוע. צרי איתנו קשר, נוכל לסייע לך.  מור ושות׳, חברת עורכי דין. 

קרא עוד »

Partnership Agreement Checklist

If you are thinking about partnerships, below is a checklist of steps you should take before opening your business. The following checklist is designed to be used in conjunction with your partner’s business plan, business strategy and business model. If you are already prepared to create a checklist for partnership agreements, you should pay attention

קרא עוד »

A Special Need Trust

A Special Needs Trust is a type of trust designed to protect the assets of a person with a disability. A special needs fund, sometimes referred to as a supplementary needs fund, is any trust intended to hold assets for people with disabilities or special needs. It is essentially a discretionary measure designed to preserve

קרא עוד »

זקוק לסיוע משפטי? חייג אלינו עכשיו 02-595-3323

לשימת ליבך

אין לראות בתכני האתר ייעוץ משפטי, המלצות או חוות דעת: למרות שמשרדנו עושה מאמצים לעדכן את תוכן האתר והבלוג, לא ניתן להסתמך על האמור ללא קבלת ייעוץ משפטי פרטני.התכנים אשר כתובים באתר ובבלוג המשפטי אינם מהווים ייעוץ משפטי או תחליף לייעוץ משפטי, המלצה או חוות דעת. אין להסתמך על האמור לצורך נקיטת פעולה או הימנעות מנקיטת פעולה. האמור באתר ובבלוג אינו מתיימר לכסות את מכלול ההוראות בדין או נסיבות המקרה. להפך התוכן שבאתר הינו כללי בלבד ורובו נשען על הנחות יסוד שונות שבהכרח לא יתאימו לכל מקרה ומקרה. על-מנת לקבל יעוץ משפטי מדויק אודות מקרה ספציפי עליכם לפנות לעורך דין המתמחה בתחום. המסתמך על האמור באתר ללא ייעוץ משפטי נושא באחריות המלאה למעשיו.

גלילה למעלה