מור ושות׳ - חברת עורכי דין

מור ושות׳ - חברת עורכי דין

להחלטות החשובות בחיים. (ולאחריהם)!

זכויות בעל שליטה בחברה פרטית

בחברה פרטית בע"מ קיימים 2 בעלי מניות הבעל 910 מניות והאישה בן זוגתו 90 מה קורה במקרה של פטירת הבעל והאם ניתן לכנס אסיפה ע"י בת זוגתו (בהתחשב כי קיים סכסוך בבית דין לענייני משפחה על צוואה או ירושה) וכל זה עקב השתלטות הילדים על החברה ללא כל שיתוף פעולה עם האמא

שלום רב ותודה שפנית אלינו,

מניות הן חלק מרכושו של אדם, ומהוות זכות בחברה כלשהי. בעל המניה הוא בעל "מנה" בחברה, היינו, חלק בחברה, והמניה מסדירה את זכויותיו ומעמדו בחברה- למשל, זכותו לרווחי החברה בעת חלוקת דיבידנד. במקרה של פטירת בעל מניות, הרי שלאור חוק הירושה, מניותיו עוברות לעיזבונו בהיותן חלק מרכושו. 

ייתכן כי תקנון החברה יורה אחרת (במסגרת חופש החוזים להתנות על דיני הירושה, (פסק דין ברדיגו נפתח פתח לערוך עסקאות במניות מבלי שהן ינגדו את סעיף 8 לחוק הירושה)- למשל, הוראה בתקנון במקרה של פטירת בעל מניות, מניותיו תפקענה מאליהן. על כן קיימת חשיבות רבה לבדוק את הוראות תקנון החברה בעניין זה. נעיר כי התקנון מהווה "חוקת" החברה, ומסדיר את מערכת היחסים בין בעלי המניות לבין עצמם. ברגיל, בחברות אשר מאמצות את התקנון המצוי, התקנון אינו קובע הוראות בעניין פטירת בעלי המניות, וברירת המחדל היא שיחולו הסדרי חוק הירושה. (ולכן בעניין זה אנו מאוד ממליצים ללקוחותינו להתאים את תקנון החברה לצורכיהם).

כינוס אסיפה כללית אפשרי שיהיה יזום על ידי בעל מניות המיעוט בכפוף לפרוצדורה הקבועה בחוק החברות/תקנון החברה ואפשרי שיהיה באמצעות בית המשפט. 

בכל אופן, ומבלי להבין את הפוזיציה של הצדדים ועל מנת להימנע ממצב שהחברה, עובדיה, ספקיה ייפגעו, ניתן לפנות לבית המשפט המוסמך בבקשה למתן הוראות.

הדברים הכתובים לעיל הם מידע חלקי ובגדר המלצה לא מחייבת. הסתמכות על הדברים הכתובים הינה לשיקול דעתך בלבד, ולמידע מלא וספציפי יש לפנות לייעוץ משפטי. 

בברכה, משרד עו"ד מור ושות'.

שתף פוסט זה

שיתוף ב facebook
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב twitter
שיתוף ב linkedin
שיתוף ב pinterest
שיתוף ב print
שיתוף ב email

תביעות ביטוח לאומי – כל מה שצריך לדעת

כל מה שצריך לדעת בעניין תביעות ביטוח לאומי מאת מחלקת ביטוח לאומי במשרד עורכ דין מור ושות׳ פעמים רבות במהלך חיינו, אנו נזקקים לשירותיו של המוסד לביטוח לאומי. כך למשל, מיד לאחר לידה, במסגרת קצבאות ילדים ובהמשך בנסיבות שונות כגון, דרישת דמי אבטלה לאחר פיטורים מעבודה או לאחר פגיעה בעבודה או חלילה בשל מחלה קשה

קרא עוד »

Eight Signs you should hire a Commercial Lawyer

Eight Signs You Should Hire a Commercial Lawyer The longer you wait to hire a lawyer, the more serious the potential legal complications are. Legal experts are not like accountants or business advisors who provide general advice. A law firm must be specialized in the field to be of value to your company. The better

קרא עוד »

محامي مطالبة إعاقة بالضمان الاجتماعي

إذا كنت تعاني من مرض، فقد تكون مؤهلاً للحصول على مخصص العجز من قبل التامين الوطني   https://www.morlawoffice.com/wp-content/uploads/2021/05/וידאו-של-ביטוח-לאומי-2-נכות-ערבית.mp4         يدفع التأمين الوطني مخصص العجز العام لمن لا يستطيعون العمل، أو الذين تضاءلت قدرتهم على العمل بسبب حالته الصحية. يمكن أن يكون مرضاً أو حادثاً أو عيباً خلقياً، عندما تتجلى الإصابة في الإعاقة

קרא עוד »

זקוק לסיוע משפטי? חייג אלינו עכשיו 02-595-3323

לשימת ליבך

אין לראות בתכני האתר ייעוץ משפטי, המלצות או חוות דעת: למרות שמשרדנו עושה מאמצים לעדכן את תוכן האתר והבלוג, לא ניתן להסתמך על האמור ללא קבלת ייעוץ משפטי פרטני.התכנים אשר כתובים באתר ובבלוג המשפטי אינם מהווים ייעוץ משפטי או תחליף לייעוץ משפטי, המלצה או חוות דעת. אין להסתמך על האמור לצורך נקיטת פעולה או הימנעות מנקיטת פעולה. האמור באתר ובבלוג אינו מתיימר לכסות את מכלול ההוראות בדין או נסיבות המקרה. להפך התוכן שבאתר הינו כללי בלבד ורובו נשען על הנחות יסוד שונות שבהכרח לא יתאימו לכל מקרה ומקרה. על-מנת לקבל יעוץ משפטי מדויק אודות מקרה ספציפי עליכם לפנות לעורך דין המתמחה בתחום. המסתמך על האמור באתר ללא ייעוץ משפטי נושא באחריות המלאה למעשיו.

גלילה למעלה