אוהבים את ישראל
מור ושות׳ - חברת עורכי דין

מור ושות׳ - חברת עורכי דין

להחלטות החשובות בחיים. (ולאחריהם)!

השלכות יום הבחירות לכנסת ישראל מבחינת דיני העבודה

בפוסט זה אנו מבקשים לדון במספר סוגיות הקשורות למעסיקים וזכויות עובדים ביום הבחירות וזאת לקראת יום הבחירות לכנסת ה-23 הצפויות להתקיים ביום 02.03.2020:

בהתאם לסעיף 10 לחוק יסוד הכנסת, יום הבחירות לכנסת הוא יום שבתון, אולם שירותים חיוניים כגון תחבורה, רפואה מיידית ושאר שירותים ציבוריים, נדרשים כמובן לפעול כסדרם.

חשוב לציין כי אין איסור בחוק על העסקת עובדים ביום הבחירות אם זה מרצונם ובהחלט ניתן להעסיק ביום הבחירות עובדים שהביעו את הסכמתם לכך

מתי מתחיל ומסתיים מבחינת דיני העבודה - יום הבחירות/השבתון?

שעות השבתון אינן מוגדרות בחוק וקיימות שתי פרשנויות ביחס לתחילתו וסיומו של יום זה.

ע"פ פרשנות אחת, תחילתו של יום השבתון וסופו הם בהתאם לסעיף 2 לחוק הפרשנות, המגדיר יום "כתקופה מחצות הלילה עד חצות הלילה שלאחריו".

ע"פ הפרשנות האחרת (העולה בקנה אחד עם הפרשנות שניתנה בעבר על ידי משרד הכלכלה), מאחר והרציונל העומד מאחורי יום השבתון הוא מימוש זכות הבחירה של הבוחר,

נראה כי יש לראות את תחילתו וסופו של יום השבתון בהתאם לשעות פתיחת הקלפיות, כקבוע בחוק הבחירות. כלומר –  בין 07:00 – 22:00.

מהו התשלום לעובד אשר עובד ביום הבחירות (השבתון)?

עד כמה שהדבר יפתיע, לא קיימת כל הנחיה בחוק באשר לגובה התשלום שישולם לעובד שעבד בפועל ביום הבחירות.

בעקבות נוהג שהשתרש במשק, המבוסס בין היתר על פסיקות בית הדין האזורי לעבודה, חוזר התאחדות התעשיינים, הוראות התקשי"ר לגבי עובדי מדינה והנחיית יו"ר ועדת הבחירות בעבר, נמצא כי גובה השכר לעובד שעבד ביום הבחירות הוא בשיעור של 200% משכרו הרגיל של העובד או לחילופין שכר רגיל ובנוסף לכך שעות חופשה חלף שעות העבודה בפועל ביום הבחירות.

מהו התשלום לעובד הנעדר מעבודתו ביום השבתון?

התשובה לשאלה זו קצת מורכבת יותר, חוק הבחירות קובע בסעיף 136 (חוק הבחירות לכנסת [נוסח משולב], התשכ"ט- )1969  כי עובד שעבד אצל מעסיקו לפחות 14 ימים רצופים סמוך ליום הבחירות,

וכן עובד שעבד בעבודות יזומות אצל אחד מהמוסדות הציבוריים לפחות 14 ימים מתוך החודשיים שלפני יום הבחירות, ישלם לו המעסיק את השכר שהעובד היה משתכר אצלו ביום הבחירות לו עבד.  

המשמעות לגבי עובד שעתי/יומי?

על פי חוק הבחירות, שכרו של עובד חודשי לא יפגע בשל יום הבחירות (בזהה לחודשים בהם נהיו חגים).  ככל ומדובר בעובד יומי או שעתי, יקבל העובד שכר עבור יום השבתון כאילו עבד ביום זה.

מאחר ולא קיימת התייחסות מפורשת בחוק או בפסיקה לעניין אופן חישוב שכרו של עובד יומי/שעתי,  עולה כי הדרך הנכונה לחישוב שכרו תהיה על פי ממוצע משכורותיו של העובד בחודשים שקדמו ליום הבחירות חלקי מספר ימי עבודה בפועל.

לעניין זה, עשויות להיות מספר פרשנויות אפשרויות, לאופן חישוב "ממוצע שכרו של העובד" לצורך גובה התשלום בגין יום השבתון כאמור:

על פי ממוצע שכרו של העובד, בהתאם לשלוש המשכורות הרצופות המלאות ביותר, בשנה שקדמה לבחירות, או ע"פ הממוצע בהתאם לשלושת החודשים שקדמו ליום הבחירות. או על פי ממוצע שכרו של העובד, בהתאם לשנים עשר החודשים שקדמו ליום הבחירות.

ומה לגבי תשלום שכרם של עובדים זרים ביום הבחירות?

בשל ביקורת שנשמעה כלפי המחוקק בשל העומס הכספי שהוטל על כתפי משפחות המעסיקים עובדים זרים בענף הסיעוד, פורסמו ביום 9.2.2020 תקנות הבחירות לכנסת (תשלום שכר לעובד בסיעוד שאינו אזרח ישראלי המועסק על ידי יחיד), הוראת שעה – תקנות ספיציפיות לעניין הבחירות לכנסת ה-23, לפיהן עובד בסיעוד אשר נעדר מעבודתו ביום הבחירות אף על פי שנדרש לעבוד באותו יום, לא ישולם לו שכר. כמו כן, עובד בסיעוד המועסק ביום הבחירות יקבל את שכרו הרגיל.

כאמור לעיל, זוהי הוראת שעה ותקנות אלו צפויות לחול על יום השבתון לבחירות לכנסת ה- 23 בלבד.

שתף פוסט זה

שיתוף ב facebook
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב twitter
שיתוף ב linkedin
שיתוף ב pinterest
שיתוף ב print
שיתוף ב email

יום הזיכרון לשואה ולגבורה 2021

אנו מרכינים את ראשינו וזוכרים את ששת המיליונים. ביום הזיכרון לשואה ולגבורה כולנו עוצרים ונזכרים במוראות התקופה ובתהומות אליהם שקע העולם.  זו הזדמנות להתרכז בנקודות האור של אלו ששמרו על עקרונותיהם ועל אמות מוסר גבוהות אפילו אל פני המוות עצמו.  מקריאת פסקי דין ניתן ללמוד רבות על הלך רוח של חברה  (Society) כך גם באופן דומה

קרא עוד »

Happy Easter

Let everything you do be done in love.
(Corinthians 16:14)

To all our Christians Friends & Clients, Happy Easter 🙂
from our Families to Your Families.

Mor & Co. Law Firm

קרא עוד »

יום המודעות העולמי לאוטיזם

יום המודעות העולמי לאוטיזם (באנגלית: World Autism Awareness Day) הוא מועד בינלאומי שהוכר על ידי האו"ם, ונועד לקידום ההסברה והמודעות לאוטיזם, לטיפול בו ולהגברת המודעות לאנשים עם אוטיזם.

למשרדנו ארגז כלים המסייע להתמודדות משפטית למשפחות להן ילד/ה עם צרכים מיוחדים.

קרא עוד »

זקוק לסיוע משפטי? חייג אלינו עכשיו 02-595-3323

לשימת ליבך

אין לראות בתכני האתר ייעוץ משפטי, המלצות או חוות דעת: למרות שמשרדנו עושה מאמצים לעדכן את תוכן האתר והבלוג, לא ניתן להסתמך על האמור ללא קבלת ייעוץ משפטי פרטני.התכנים אשר כתובים באתר ובבלוג המשפטי אינם מהווים ייעוץ משפטי או תחליף לייעוץ משפטי, המלצה או חוות דעת. אין להסתמך על האמור לצורך נקיטת פעולה או הימנעות מנקיטת פעולה. האמור באתר ובבלוג אינו מתיימר לכסות את מכלול ההוראות בדין או נסיבות המקרה. להפך התוכן שבאתר הינו כללי בלבד ורובו נשען על הנחות יסוד שונות שבהכרח לא יתאימו לכל מקרה ומקרה. על-מנת לקבל יעוץ משפטי מדויק אודות מקרה ספציפי עליכם לפנות לעורך דין המתמחה בתחום. המסתמך על האמור באתר ללא ייעוץ משפטי נושא באחריות המלאה למעשיו.

גלילה למעלה