מהפיכה בדיני חדלות פרעון
חוק חדלות פרעון ושיקום כלכלי החדש

בחודש 09/2019 ייכנס לתוקפו חוק חדלות פרעון ושיקום כלכלי, תשע"ח- 2018, אשר מהווה מהפכה של ממש בתחום פשיטת הרגל. החוק משנה את התפיסה הקיימת באשר למי שנקלעו להסתבכות כלכלית ולצד מתן הפטר מן החובות, מורה על שיקום כלכלי לחייב על מנת שלא ייקלע למצב זה שוב.

פקודת פשיטת רגל

עד היום, זהו דבר החקיקה אשר עיגן את הליך פשיטת הרגל, כאשר הוא עסק בעיקר בקביעת תנאי הזכאות להפטר ובפרוצדורה המשפטית והבירוקרטית הכרוכה בהליך זה. אמנם, קבלת הפטר הייתה הופכת את החייב לנקי מחובות, אולם רבים מן החייבים היו חוזרים עד מהרה להסתבכות כלכלית בשל העדר כלים לנהוג אחרת. מצב זה, לצד העלייה המתמשכת במספרם של פושטי הרגל בארץ, יצרה את התובנה כי אין די במחיקת חובות, אלא יש לתת לחייב הכשרה מעשית כיצד להתנהל נכון מבחינה כלכלית מעתה והלאה. רק כך יוכל לשנות באמת את חייו ולפתוח דף חדש. לצורך כך, בחר המחוקק לשנות את החקיקה הקיימת: לבטל את פקודת פשיטת רגל ובמקומה, ליצור את חוק חדלות פרעון ושיקום כלכלי, תשע"ח- 2018.

שינוי הגישה כלפי החייב

לאורך השנים חייב אשר נקלע לחדלות פרעון נחשב כמי שהתנהל באופן פגום ולא אחראי. גישתם של החוק אפוא והחברה כולה הייתה להפנות אצבע מאשימה כלפי החייב, אשר היה נושא כמעין אות קלון אם פנה להליך של פשיטת רגל. החוק החדש מבקש לשנות תפיסה זו, בשל ההבנה כי יוקר המחייה בישראל, לצד העלייה בשימוש באשראי, תורמים במידה רבה לקשיים הכלכליים של אנשים רבים. השקפה חדשה זו באה לידי ביטוי הן מבחינה טרמינולוגית, על ידי מעבר בחוק החדש מהמונח פשיטת רגל למונח חדלות פרעון והן מבחינה מהותית, כאשר לצד קבלת הפטר מן החובות, יזכה החייב להליך של שיקום כלכלי בחסות החוק.

מניעת שימוש לרעה בחוק

יש להדגיש כי השינוי התפיסתי כלפי ציבור החייבים, מתייחס אך ורק למי שאינם יכולים לפרוע את חובם בתום לב, משום שקיבלו החלטות כלכליות לא נכונות. לחילופין, מי שנקלע שלא באשמתו להסתבכות כספית בשל מחלה למשל, אשר פגעה בכושר עבודתו. החוק מפריד בין אלו לבין נוכלים אשר צברו את חובותיהם בשל מעשי מרמה ומנסים לעשות שימוש לרעה בהליכי פשיטת רגל. אלו לא יזכו ליהנות מהחוק החדש ויתרה מזאת, זה מסמיך את הכונס הרשמי בנקיטת הליך פלילי כנגד חייבים מסוג זה.

שיקום כלכלי

כאמור מעלה, עד כה, הליך פשיטת רגל נתן פתרון נקודתי בלבד לחייב, על ידי מתן הפטר מחובותיו. החוק החדש מביט קדימה ומבקש לתת לחייב בנוסף לכך, גם כלים אשר יאפשרו לו לשנות את התנהלותו הכלכלית על מנת שלא ייקלע שוב לחובות בעתיד. יש לקוות כי עם כניסתו לתוקף של החוק, יוקדשו התקציבים הדרושים לצורך יישום החוק, קרי יצירת תוכניות הכשרה טובות ואפקטיביות אשר יסייעו באופן משמעותי לציבור החייבים לשקם את חייהם הכלכליים ולהתקדם לעבר עתיד טוב יותר.

חשיבות הליווי המשפטי

נקלעת לחובות כספיים? למשרדנו מחלקה מקצועית ייעודית אשר עוסקת בדיני חדלות פרעון ואנו נשמח לסייע לך למצוא את הנתיב המתאים לך ביותר להסדרת חובות, כדי שתוכל להשתקם כלכלית ולפתוח דף חדש. 

נקלעת למשבר כלכלי? 

אני מזמין אותך לפגישת ייעוץ משפטי על מנת לבחון את מגוון האפשרויות החוקיות העומדות לרשותך כדי להיחלץ ממצב זה 

קבעו איתנו פגישת יעוץ משפטי

02-595-3323

office@MorLawOffice.com

גלילה למעלה