מידע לבעלי מניות
מור ושות׳ - חברת עורכי דין

מור ושות׳ - חברת עורכי דין

להחלטות החשובות בחיים. (ולאחריהם)!

זכות בעלי מניות בחברה לקבל מידע אודותיה

זכות בעלי מניות בחברה לקבל מידע אודותיה

שלום רב,

הנני בעל מניות בחברה מסוימת. פניתי לעו”ד הדין ולבעל החברה לקבלת דוחות כספיים ופרוטוקולי ישיבות של החברה כפי שאני זכאי על פי חוק כבעל מניות. עו”ד הדין של החברה והבעלים מתעלמים מבקשתי. מה עלי לעשות? 

תודה.

שלום רב לך,

זכות העיון במסמכי החברה מוענקת לבעלי מניותיה ומוסדרת במספר סעיפים : 
לבעל מניות לעיין במסמכי החברה המפורטים להלן:
א. פרוטוקולים של האסיפות הכלליות, כאמור בסעיף 90;
ב. מרשם בעלי המניות ומרשם בעלי המניות המהותיים כאמור
בסעיף 129;
ג. תקנון ודוחות כספיים כאמור בסעיף 187;
ד. כל מסמך שעל החברה להגיש לפי חוק זה ולפי כל דין לרשם החברות או לרשות לניירות ערך, העומד לעיון הציבור ברשם החברות או ברשות ניירות ערך, לפי הענין.
ה. בעל מניה זכאי לדרוש מהחברה, תוך ציון מטרת הדרישה,
לעיין בכל מסמך הנמצא ברשות החברה בכל אחד מאלה: (סעיף 185 (א) )
(1) המסמך הנוגע לפעולה או לעסקה הטעונה אישור האסיפה הכללית לפי הוראות סעיפים 255 ו- 268 עד 275;
(2) בחברה פרטית – אם הדבר נדרש לצורך קבלת החלטה בנושא שעל סדר יומה של האסיפה הכללית של החברה.

(ב) החברה רשאית לסרב לבקשתו של בעל מניה אם לדעתה הבקשה הוגשה שלא בתום לב או שיש במסמכים הנדרשים סוד מסחרי או פטנט, או שגילוי המסמכים עלול לפגוע בדרך אחרת בטובת החברה.

הפרשנות המקובלת לסעיף 185(א)(2) לחוק החברות מאפשר קבלת מסמכים הנמצאים ברשות החברה לקראת דיון באסיפה הכללית רק ביחס לנושאים המועלים להצבעה באותה אסיפה כללית, ולא ביחס לנושאים אחרים המצויים על סדר יומה של האסיפה הכללית. 

ההסדר המקובל לפי סעיף 185 (א)(2) לחוק החברות, הינו ההסדר הבסיסי ובהחלט ישנה אפשרות להרחיב את הזכות לקבל מידע באמצעות הסדרים חוזיים בין בעלי המניות, למשל כהוראות תקנון המרחיבות את זכות בעלי המניות לקבלת מידע ולכן יש גם לעיין בתקנון החברה שלכם, אשר ייתכן ומרחיב את זכות העיון במסמכים לבעלי המניות. 

מן הכלל אל הפרט, ככל שמדובר בעניין חשוב ואחזקותיך בחברה כעניין של עלות מול תועלת מצדיקות פניה לבית משפט, אנו ממליצים למצות הליכים מול החברה באופן רשמי ולדרוש את גילוי המידע שלעיל תוך זמן קצוב, ככל שהחברה לא תיענה תוך זמן קצוב, תוכל למצות את ההליכים המשפטיים מולה לפי ההסדרים שלעיל. (צו לגילוי מסמכים ופניה מכוח ההסדרים שנועדו להגן על הבל מניות ולמנוע את עושק/קיפוח המיעוט ס’ 191 לחוק החברות). 

בשלב זה הדבר הנכון לך זה לפנות לייעוץ משפטי אצל עו”ד הבקי במשפט מסחרי. 

בכבוד רב,
מור ושות’, משרד עורכי דין

 

שתף פוסט זה

שיתוף ב facebook
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב twitter
שיתוף ב linkedin
שיתוף ב pinterest
שיתוף ב print
שיתוף ב email

إعانات البطالة لأولئك الذين طردوا أو إجازة بدون أجر

هل طردت من مكان عملك بسبب أزمة الكورونا؟ هل تم إخراجك للعطلة بدون أجر؟ تدفع دولة إسرائيل إعانات البطالة لأولئك الذين طردوا أو إجازة بدون أجر هام! من أجل أن تبدأ استحقاق إعانة البطالة الخاصة بك من 15 مارس 2020 ، يجب تقديم الاستمارات حتى26.3.2020 يمكنك الاتصال بمكتبنا لمور وشركاه للحصول على الخدمة. شروط إعانة

קרא עוד »

דמי אבטלה בשל משבר הקורונה

פוטרת ממקום עבודתך בשל משבר הקורונה? הוציאו אותך לחופשה ללא תשלום? מדינת ישראל משלמת דמי אבטלה למי שפוטר או יצא לחופשה ללא תשלום חשוב ! על מנת שתחילת הזכאות שלכם לדמי אבטלה תתחיל מיום ה 15.3.2020 יש להגיש את הטפסים עד ליום 26.3.2020. ניתן ליצור קשר עם משרדנו, מור ושות’, לצורך קבלת השירות. התנאים לקבלת

קרא עוד »

יום הבחירות וההשלכה על זכויות העובד/מעסיק

השלכות יום הבחירות לכנסת ישראל מבחינת דיני העבודה בפוסט זה אנו מבקשים לדון במספר סוגיות הקשורות למעסיקים וזכויות עובדים ביום הבחירות וזאת לקראת יום הבחירות לכנסת ה-23 הצפויות להתקיים ביום 02.03.2020: בהתאם לסעיף 10 לחוק יסוד הכנסת, יום הבחירות לכנסת הוא יום שבתון, אולם שירותים חיוניים כגון תחבורה, רפואה מיידית ושאר שירותים ציבוריים, נדרשים כמובן

קרא עוד »

זקוק לסיוע משפטי? חייג אלינו עכשיו 02-595-3323

לשימת ליבך

אין לראות בתכני האתר ייעוץ משפטי, המלצות או חוות דעת: למרות שמשרדנו עושה מאמצים לעדכן את תוכן האתר והבלוג, לא ניתן להסתמך על האמור ללא קבלת ייעוץ משפטי פרטני.התכנים אשר כתובים באתר ובבלוג המשפטי אינם מהווים ייעוץ משפטי או תחליף לייעוץ משפטי, המלצה או חוות דעת. אין להסתמך על האמור לצורך נקיטת פעולה או הימנעות מנקיטת פעולה. האמור באתר ובבלוג אינו מתיימר לכסות את מכלול ההוראות בדין או נסיבות המקרה. להפך התוכן שבאתר הינו כללי בלבד ורובו נשען על הנחות יסוד שונות שבהכרח לא יתאימו לכל מקרה ומקרה. על-מנת לקבל יעוץ משפטי מדויק אודות מקרה ספציפי עליכם לפנות לעורך דין המתמחה בתחום. המסתמך על האמור באתר ללא ייעוץ משפטי נושא באחריות המלאה למעשיו.

גלילה למעלה