Happy 2019 - mor law office
מור ושות׳ - חברת עורכי דין

מור ושות׳ - חברת עורכי דין

להחלטות החשובות בחיים. (ולאחריהם)!

חופשה בראש השנה האזרחית

בין אם אתם קוראים ליום הזה "סילבסטר", "נובי גוד" או "New Year's Eve" או ראש השנה האזרחית, יום זה הוא יום מרכזי מאד בעולם כולו. מרכזיות זו מתבטאת בארוחות משפחתיות ובארועים כלל עולמיים, במופעי זיקוקים מרהיבים ושלל מסיבות וחגיגות, כמו גם יום משמעותי בקרב עסקים, שכן שנת מס מתחלפת בזו שאחריה עם ההשלכות הנלוות לעניין הערכות עסקים בתום שנת מס ובפתיחת שנת מס, ובכך נרחיב בפוסט אחר.  

לעניין יום – ראש השנה האזרחית, אצלנו בישראל נדמה שהיחס מעורב למדי, מצד אחד עומד הממסד הדתי הרואה ביום זה "חג נוצרי" אשר יש להתעלם ממנו. ומן הצד השני עומדים רבים אחרים הרואים ביום זה חג אזרחי-משפחתי וזמן חשוב מאד להתקרבות חברית וחיזוק הקשרים המשפחתיים.

מחלוקת זו כמו רוב המחלוקות בישראל מתבטאת באופן בולט בספר החוקים. בחוקי העבודה בישראל יש הבחנה בין ימי חופשה בתשלום לכלל האוכלוסיה לימי בחירה או ימי חופש לעדות השונות לפי חגיהן.

באקלים הפוליטי הישראלי המלא פשרות וגישורים בין יהודים, נוצרים ומוסלמים כמו גם בין חילונים ודתיים נמצאה הפשרה הבאה. בעוד שיום העצמאות, ראש השנה היהודית, וחגים נוספים הינם חגים המעוגנים בחוק כימי חופשה בתשלום לכלל האוכלוסיה, ישנם חגים אחרים שתלויים בעדתו (דתו) של העובד.

כזה הוא ראש השנה האזרחית, הוא מוגדר כיום חג לעדה הנוצרית ורק נוצרים אשר בחרו את ימי החופשה השנתיים של הנוצרים כימי החופשה שלהם זכאים לחופשה בתשלום ביום זה וליום עבודה מקוצר בערב החג.

מה יעשה יהודי או מוסלמי המעוניין לחגוג את השנה החדשה?

יהודי או מוסלמי אינו זכאי בהכרח לחופשה כיוון שזהו יום המוגדר בחוק כחג נוצרי וזוהי בעיה הנפוצה במיוחד עבור יהודים יוצאי ברית המועצות אשר ה"נובי גוד" (השנה החדשה ברוסית) הוא חג משפחתי משמעותי מאד עבורם וכיוון שהם מוגדרים כיהודים, חוקי העבודה ומקומות העבודה אינם מכירים ביום זה כחג עבורם. מה יעשו אם כן?

הפתרון הקיים עבור עובדים בני שאר הדתות הוא "ימי בחירה". כל עובד זכאי לשני ימים בשנה בהם יכול הוא לבחור שלא לעבוד בתשלום ועליו להודיע למעסיק 30 יום מראש כי הוא לוקח חופש ביום זה. עובד אשר ניצל כבר את שני ימי הבחירה המגיעים לו בשנה יכול עדיין לבקש חופש ממעסיקו על חשבון ימי החופשה השנתית המגיעים לו אך האישור יהיה נתון לשיקול דעתו של המעסיק.

מעסיקים רבים אינם מודעים לזכותך לימי בחירה וחופשות לבני דתות אחרות, פנה למשרדנו "מור ושות'" בהקדם לקבלת יעוץ וליווי במימוש זכויותיך כעובד.

בברכת "סנובם גודם" ושנה אזרחית טובה ללקוחותינו ולכל אזרחי ישראל  🙂 

חופשה בראש השנה האזרחית Happy 2019 mor law office

שתף פוסט זה

שיתוף ב facebook
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב twitter
שיתוף ב linkedin
שיתוף ב pinterest
שיתוף ב print
שיתוף ב email

תביעות ביטוח לאומי – כל מה שצריך לדעת

כל מה שצריך לדעת בעניין תביעות ביטוח לאומי מאת מחלקת ביטוח לאומי במשרד עורכ דין מור ושות׳ פעמים רבות במהלך חיינו, אנו נזקקים לשירותיו של המוסד לביטוח לאומי. כך למשל, מיד לאחר לידה, במסגרת קצבאות ילדים ובהמשך בנסיבות שונות כגון, דרישת דמי אבטלה לאחר פיטורים מעבודה או לאחר פגיעה בעבודה או חלילה בשל מחלה קשה

קרא עוד »

Eight Signs you should hire a Commercial Lawyer

Eight Signs You Should Hire a Commercial Lawyer The longer you wait to hire a lawyer, the more serious the potential legal complications are. Legal experts are not like accountants or business advisors who provide general advice. A law firm must be specialized in the field to be of value to your company. The better

קרא עוד »

محامي مطالبة إعاقة بالضمان الاجتماعي

إذا كنت تعاني من مرض، فقد تكون مؤهلاً للحصول على مخصص العجز من قبل التامين الوطني   https://www.morlawoffice.com/wp-content/uploads/2021/05/וידאו-של-ביטוח-לאומי-2-נכות-ערבית.mp4         يدفع التأمين الوطني مخصص العجز العام لمن لا يستطيعون العمل، أو الذين تضاءلت قدرتهم على العمل بسبب حالته الصحية. يمكن أن يكون مرضاً أو حادثاً أو عيباً خلقياً، عندما تتجلى الإصابة في الإعاقة

קרא עוד »

זקוק לסיוע משפטי? חייג אלינו עכשיו 02-595-3323

לשימת ליבך

אין לראות בתכני האתר ייעוץ משפטי, המלצות או חוות דעת: למרות שמשרדנו עושה מאמצים לעדכן את תוכן האתר והבלוג, לא ניתן להסתמך על האמור ללא קבלת ייעוץ משפטי פרטני.התכנים אשר כתובים באתר ובבלוג המשפטי אינם מהווים ייעוץ משפטי או תחליף לייעוץ משפטי, המלצה או חוות דעת. אין להסתמך על האמור לצורך נקיטת פעולה או הימנעות מנקיטת פעולה. האמור באתר ובבלוג אינו מתיימר לכסות את מכלול ההוראות בדין או נסיבות המקרה. להפך התוכן שבאתר הינו כללי בלבד ורובו נשען על הנחות יסוד שונות שבהכרח לא יתאימו לכל מקרה ומקרה. על-מנת לקבל יעוץ משפטי מדויק אודות מקרה ספציפי עליכם לפנות לעורך דין המתמחה בתחום. המסתמך על האמור באתר ללא ייעוץ משפטי נושא באחריות המלאה למעשיו.

גלילה למעלה