מור ושות׳ - חברת עורכי דין

מור ושות׳ - חברת עורכי דין

להחלטות החשובות בחיים. (ולאחריהם)!

חוקיות  תנאי איסור תחרות ל- 4 שנים בין שני שותפים

שלום רב,

פתחתי שותפות עם עוד שותף אחד ויש סעיף בחוזה שאוסר על עיסוק בתחום במשך 4 שנים אם מישהו מאיתנו מחליט לפרוד.

האם זה סעיף חוקי?

שלום רב,

על פניו נדמה כי תקופה של 4 שנים היא תקופה חריגה ובלתי סבירה להגבלת תחרות. אולם, לשם מענה על שאלתך, יש לבחון מספר קריטריונים נוספים כגון הנושאים הבאים:
על מה נועדה להגן תניית הגבלת התחרות? האם היא נועדה להגן למשל על זכויות קנייניות כגון סודות מסחריים, או שהיא נמצאת בהסכם "ליתר ביטחון בלבד"? האם קיימים לשותפות סודות מסחריים יוצאי דופן, כך ש4 שנים היא תקופה הגיונית וסבירה על מנת לשמור על הסודות המסחריים באמצעות תניית אי תחרות? האם הטכנולוגיה המתפתחת מאפשרת הנדסה חוזרת של הנוסחה בקלות תוך שנה למשל, כך שתקופה של 4 שנים להגבלת תחרות היא בלתי פרופורציונלית לקצב התקדמות הטכנולוגיה?

עוד יש לבחון האם בין הצדדים להסכם יש כוח כלכלי שווה, כך שהתניה לא הוגנת או מנצלת כוח לצורך לא לגיטימי ו/או בלתי ענייני ובלתי הוגן. ככל שקיים מאזן כוחות שוויוני בין הצדדים להסכם, כך ניטה להתאים אמות מידה מקלות לשאלת סבירות תקופת הגבלת התחרות.

להשלמת התמונה, נבקש להפנותך לאמור בפסק-דין ה"פ (ת"א) 1173/07 יניב פרטוש תמיר נ' שי עשהאל (ניתן בנבו, פורסם ביום 18.12.08):

במשפט הפרטי נבחנת תניית אי התחרות במסגרת "תקנת הציבור" שבסעיף 30 לחוק החוזים חלק כללי. במסגרת זו ניתן לאזן בין זכות היסוד לחופש העיסוק לבין חירות ההתקשרות. בע"א 3156/98 בן ישי נ' וינגרטן, פ"ד נה (1) 939, (להלן: "עניין בן ישי"), עמד כב' השופט א' ריבלין על האיזון שיש לערוך במסגרת זו (עמ' 952 לפסק הדין, החל מפסקה 11 לפסק דינו):

"… סבירות ההגבלה נבחנת לאורם של ערכים אחרים המתחרים בזכות לחופש העיסוק. היא נמדדת על-פי טיבה של ההגבלה בהתחשב בהיקפה וגם בטיב הקשר החוזי שבין הצדדים. "המבחנים הם בעיקר לאור אופי ההגבלה, היקפה, הזכויות הקנייניות עליהן היא באה להגן, תחום וזמן תחולתה, אם נועדה ההגבלה להגן על סודות מקצועיים או מסחריים אשר נרכשו עקב היחסים המשותפים בין בעלי-הדין, וכדומה שיקולים העשויים ללמד אם בנסיבות המקרה המסויים עשוי צד אחד להפיק הנאה יתירה מבלי שיהיה זכאי לכך מבחינת היחסים החוזיים שביניהם מבחינה כוללת" (ע"א 365/74 "טרומאסבסט" חברה להרכבת לבנים טרומיים בע"מ נ' זכאי [14], בעמ' 797)."

אשר על כן,  נמליץ לך להסתייע בעו"ד לייעוץ משפטי אשר הולם את המקרה הקונקרטי שלכם .

בברכה, משרד עו"ד מור ושות'.

שתף פוסט זה

שיתוף ב facebook
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב twitter
שיתוף ב linkedin
שיתוף ב pinterest
שיתוף ב print
שיתוף ב email

תביעות ביטוח לאומי – כל מה שצריך לדעת

כל מה שצריך לדעת בעניין תביעות ביטוח לאומי מאת מחלקת ביטוח לאומי במשרד עורכ דין מור ושות׳ פעמים רבות במהלך חיינו, אנו נזקקים לשירותיו של המוסד לביטוח לאומי. כך למשל, מיד לאחר לידה, במסגרת קצבאות ילדים ובהמשך בנסיבות שונות כגון, דרישת דמי אבטלה לאחר פיטורים מעבודה או לאחר פגיעה בעבודה או חלילה בשל מחלה קשה

קרא עוד »

Eight Signs you should hire a Commercial Lawyer

Eight Signs You Should Hire a Commercial Lawyer The longer you wait to hire a lawyer, the more serious the potential legal complications are. Legal experts are not like accountants or business advisors who provide general advice. A law firm must be specialized in the field to be of value to your company. The better

קרא עוד »

محامي مطالبة إعاقة بالضمان الاجتماعي

إذا كنت تعاني من مرض، فقد تكون مؤهلاً للحصول على مخصص العجز من قبل التامين الوطني   https://www.morlawoffice.com/wp-content/uploads/2021/05/וידאו-של-ביטוח-לאומי-2-נכות-ערבית.mp4         يدفع التأمين الوطني مخصص العجز العام لمن لا يستطيعون العمل، أو الذين تضاءلت قدرتهم على العمل بسبب حالته الصحية. يمكن أن يكون مرضاً أو حادثاً أو عيباً خلقياً، عندما تتجلى الإصابة في الإعاقة

קרא עוד »

זקוק לסיוע משפטי? חייג אלינו עכשיו 02-595-3323

לשימת ליבך

אין לראות בתכני האתר ייעוץ משפטי, המלצות או חוות דעת: למרות שמשרדנו עושה מאמצים לעדכן את תוכן האתר והבלוג, לא ניתן להסתמך על האמור ללא קבלת ייעוץ משפטי פרטני.התכנים אשר כתובים באתר ובבלוג המשפטי אינם מהווים ייעוץ משפטי או תחליף לייעוץ משפטי, המלצה או חוות דעת. אין להסתמך על האמור לצורך נקיטת פעולה או הימנעות מנקיטת פעולה. האמור באתר ובבלוג אינו מתיימר לכסות את מכלול ההוראות בדין או נסיבות המקרה. להפך התוכן שבאתר הינו כללי בלבד ורובו נשען על הנחות יסוד שונות שבהכרח לא יתאימו לכל מקרה ומקרה. על-מנת לקבל יעוץ משפטי מדויק אודות מקרה ספציפי עליכם לפנות לעורך דין המתמחה בתחום. המסתמך על האמור באתר ללא ייעוץ משפטי נושא באחריות המלאה למעשיו.

גלילה למעלה