coffee
מור ושות׳ - חברת עורכי דין

מור ושות׳ - חברת עורכי דין

להחלטות החשובות בחיים. (ולאחריהם)!

חוק הטיפים

חוק הטיפים – בעל עסק בתחום בתי הקפה והמסעדנות?
היערכותך כי החל משנת 2019 הטיפ למלצרים ישוקלל בשכר השוטף

 

בשנים האחרונות דובר רבות על סיווג התשר (טיפ) לצורכי מס אשר מקבלים מלצרים מלקוחות הפוקדים את המסעדות.

לסיווג ההכנסה משמעויות דרמתיות, רישום הטיפ בקופת העסק מהווה "תוספת" של 10-15 אחוז למחזור המכירות של העסק ולכך משמעויות רחבות.

מחד, ניתן לומר כי סכום הטיפ הנהוג לתת כ 10% – 15% המתקבל מלקוח בהתאם לסכום סך ההזמנה הסופית הינו בגדר הכנסות המסעדה השוטפות לכל דבר ועניין המחויבות במס כחוק, ומאידך הטיפ בפועל הינו תגמול נוסף המשולם למלצרים שבגינו אין המלצר מחויב בתשלום מס הכנסה ובדמי ביטוח לאומי.

בפסיקה תקדימית חדשה נקבע בביה"ד הארצי לעבודה, בהרכב מורחב, כי טיפים למלצרים הינם הכנסות המסעדה והם גם שכר העבודה המשולם למלצר, אשר כפופים הן לעניין דיני העבודה והן לעניין דמי ביטוח לאומי.

ניתן להניח, כי כבר בעתיד הקרוב, רשויות המס יאמצו את פסק הדין במהרה על מנת לגבות את המס הכרוך בכך. בעקבות הפסיקה, בעלי המסעדות ובתי הקפה יידרשו להיערך בהתאם ובמתכונת חדשה בכל נושאי רישום הטיפים, משמעויות הדבר לעניין זכויות הסוציאליות, שינוי גובה השכר, חבויות מס, וכן הגדלת חלקו של המעביד בהשתתפות תשלום זכויות הסוציאליות והפרשות לקרנות הפנסיה.

היות וההיערכות הלוגיסטית הן של המעסיקים והן של הרשויות המפקחות בעניין כרוכה במשאבים רבים, ולאור המשמעויות הכספיות הנלוות, ביה"ד הארצי אפשר את דחיית תחולת הפסיקה עד לתחילת שנת 2019 וזאת בתקווה כי המחוקק יסדיר את הנושא בחקיקה בצורה מסודרת עד סוף שנת 2018.

בית הדין הארצי לעבודה קשר בקביעתו אם קמה חובה על בעל מסעדה לרשום את הטיפ כחלק בלתי נפרד מהסכום הכולל על ההזמנה, בקופת המסעדה שני פסקי דין:

  1. עב"ל 44405-10-15 עומרי קיס המוסד לביטוח לאומי, והשני ע"ע 28480-02-16  ד.ע. יבוא וניהול מסעדנות בע"מ. שם ביקש התובע מהמוסד לביטוח לאומי לשקלל את סכום הטיפים שקיבל לצורך קבלת תשלום דמי אבטלה

2. עניין ד.ע. מסעדנות אשר דרשה לכלול את הטיפים שקיבל מלצר שעבד אצלה כחלק משכר המינימום.

בבוא בית הדין הארצי לעבודה לבחון את הסוגיה הסתמך בית הדין על פרשת הולדינגס ע"א 476/87 ספארי הולדינגס בע"מ נ' פקיד שומה תל-אביב 1. שם פקיד שומה ערך ביקורת שגרתית במסעדה וגם סעד כלקוח מהשורה במטרה לבדוק האם הטיפ שייתן למלצר יהיה כלול בחשבון הסופי. בסיום שילם שני חשבונות האחד עבור הארוחה והשני עבור הטיפ וכשראה כי הטיפ לא נכלל בחשבון פסל את ספרי המסעדה.

[quote style="left"] נכון יעשה בעלים של עסק בתחום ההסעדה לו ייערך מבעוד מועד הן מהפן המשפטי והן מהפן החשבונאי עבור העסק שלו.    [/quote]

מכאן, קבע בית המשפט העליון שני מבחנים:

1. מבחן הרלוונטיות נקבע כי הטיפ אותו נדרש הלקוח לשלם בנוסף לתשלום הסופי יהיה חלק אינטגרלי מהחשבון ובעל המסעדה יהיה חייב ברישומו לצורכי מס. אולם, לו מקבל המלצר טיפ ללא דרישה ולפי רצונו של הלקוח המסעדה אינה חייבת ברישומו.2.

2. מבחן אמצעי התשלום נקבע כי אם תשלום הטיפ משולם בהמשך לתשלום אותו נדרש הסועד לשלם אזי הוא חלק מהמחיר ובעל המסעדה חייב ברישום.

בית הדין הארצי לעבודה אימץ את עמדת כב' הנשיאה בדימוס נאור וקבע של תשלומי הטיפ המתקבלים מסועד גם אם נדרש או ניתנו "מרצון", יחשבו כהכנסה לכל דבר ועניין של בעל המסעדה וכפועל יוצא מכך יירשמו, ישולמו מהם מס כחוק, ויופרש בגינם ביטוח לאומי, הפרשות לפנסיה ויתר התנאים הסוציאליים הנלווים.

יודגש כי בית הדין קבע כי פסק הדין בעניין רישום הטיפים חל רק על העובדים בענף המסעדנות ואינו כולל בתוכו את שאר העובדים נותני השירות בענפים האחרים בהם מקובל לקבל טיפ.

עתה לאחר פסק הדין מתרבות השאלות לעניין משמעויות פסק הדין והשלכותיו הן על העובדים והן על  המעסיקים.

אנו סבורים כי פסק הדין הוא טלטלה של ממש לענף המסעדנות.

נכון יעשה בעלים של עסק בתחום ההסעדה לו ייערך מבעוד מועד הן מהפן המשפטי והן מהפן החשבונאי עבור העסק שלו.   

שתף פוסט זה

שיתוף ב facebook
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב twitter
שיתוף ב linkedin
שיתוף ב pinterest
שיתוף ב print
שיתוף ב email

Eight Signs you should hire a Commercial Lawyer

Eight Signs You Should Hire a Commercial Lawyer The longer you wait to hire a lawyer, the more serious the potential legal complications are. Legal experts are not like accountants or business advisors who provide general advice. A law firm must be specialized in the field to be of value to your company. The better

קרא עוד »

محامي مطالبة إعاقة بالضمان الاجتماعي

إذا كنت تعاني من مرض، فقد تكون مؤهلاً للحصول على مخصص العجز من قبل التامين الوطني   https://www.morlawoffice.com/wp-content/uploads/2021/05/וידאו-של-ביטוח-לאומי-2-נכות-ערבית.mp4         يدفع التأمين الوطني مخصص العجز العام لمن لا يستطيعون العمل، أو الذين تضاءلت قدرتهم على العمل بسبب حالته الصحية. يمكن أن يكون مرضاً أو حادثاً أو عيباً خلقياً، عندما تتجلى الإصابة في الإعاقة

קרא עוד »
סטארט אפ

גיוס משקיעים למיזם – סטארט אפ

ליווי משפטי בבחירת המשקיע הנכון למיזם שלכם יש לכם רעיון טוב לסטארט-אפ? אתם מתחילים לבנות מוצר טכנולוגי ייחודי וחדשני?אולי כבר חתמתם על הסכמי שותפות, הקמתם חברה, ואולי כבר השקתם גרסת אלפא או אפילו מוצר.  בשלב מסוים אתם תידרשו להתמודד עם אחד האתגרים המלחיצים והכי מתסכלים הליך גיוס השקעות ראשוני של סטארט-אפ. זהו שלב די לא ברור

קרא עוד »

זקוק לסיוע משפטי? חייג אלינו עכשיו 02-595-3323

לשימת ליבך

אין לראות בתכני האתר ייעוץ משפטי, המלצות או חוות דעת: למרות שמשרדנו עושה מאמצים לעדכן את תוכן האתר והבלוג, לא ניתן להסתמך על האמור ללא קבלת ייעוץ משפטי פרטני.התכנים אשר כתובים באתר ובבלוג המשפטי אינם מהווים ייעוץ משפטי או תחליף לייעוץ משפטי, המלצה או חוות דעת. אין להסתמך על האמור לצורך נקיטת פעולה או הימנעות מנקיטת פעולה. האמור באתר ובבלוג אינו מתיימר לכסות את מכלול ההוראות בדין או נסיבות המקרה. להפך התוכן שבאתר הינו כללי בלבד ורובו נשען על הנחות יסוד שונות שבהכרח לא יתאימו לכל מקרה ומקרה. על-מנת לקבל יעוץ משפטי מדויק אודות מקרה ספציפי עליכם לפנות לעורך דין המתמחה בתחום. המסתמך על האמור באתר ללא ייעוץ משפטי נושא באחריות המלאה למעשיו.

גלילה למעלה