אוהבים את ישראל
מור ושות׳ - חברת עורכי דין

מור ושות׳ - חברת עורכי דין

להחלטות החשובות בחיים. (ולאחריהם)!

השלכות יום הבחירות לכנסת ישראל מבחינת דיני העבודה

בפוסט זה אנו מבקשים לדון במספר סוגיות הקשורות למעסיקים וזכויות עובדים ביום הבחירות וזאת לקראת יום הבחירות לכנסת ה-23 הצפויות להתקיים ביום 02.03.2020:

בהתאם לסעיף 10 לחוק יסוד הכנסת, יום הבחירות לכנסת הוא יום שבתון, אולם שירותים חיוניים כגון תחבורה, רפואה מיידית ושאר שירותים ציבוריים, נדרשים כמובן לפעול כסדרם.

חשוב לציין כי אין איסור בחוק על העסקת עובדים ביום הבחירות אם זה מרצונם ובהחלט ניתן להעסיק ביום הבחירות עובדים שהביעו את הסכמתם לכך

מתי מתחיל ומסתיים מבחינת דיני העבודה - יום הבחירות/השבתון?

שעות השבתון אינן מוגדרות בחוק וקיימות שתי פרשנויות ביחס לתחילתו וסיומו של יום זה.

ע”פ פרשנות אחת, תחילתו של יום השבתון וסופו הם בהתאם לסעיף 2 לחוק הפרשנות, המגדיר יום “כתקופה מחצות הלילה עד חצות הלילה שלאחריו”.

ע”פ הפרשנות האחרת (העולה בקנה אחד עם הפרשנות שניתנה בעבר על ידי משרד הכלכלה), מאחר והרציונל העומד מאחורי יום השבתון הוא מימוש זכות הבחירה של הבוחר,

נראה כי יש לראות את תחילתו וסופו של יום השבתון בהתאם לשעות פתיחת הקלפיות, כקבוע בחוק הבחירות. כלומר –  בין 07:00 – 22:00.

מהו התשלום לעובד אשר עובד ביום הבחירות (השבתון)?

עד כמה שהדבר יפתיע, לא קיימת כל הנחיה בחוק באשר לגובה התשלום שישולם לעובד שעבד בפועל ביום הבחירות.

בעקבות נוהג שהשתרש במשק, המבוסס בין היתר על פסיקות בית הדין האזורי לעבודה, חוזר התאחדות התעשיינים, הוראות התקשי”ר לגבי עובדי מדינה והנחיית יו”ר ועדת הבחירות בעבר, נמצא כי גובה השכר לעובד שעבד ביום הבחירות הוא בשיעור של 200% משכרו הרגיל של העובד או לחילופין שכר רגיל ובנוסף לכך שעות חופשה חלף שעות העבודה בפועל ביום הבחירות.

מהו התשלום לעובד הנעדר מעבודתו ביום השבתון?

התשובה לשאלה זו קצת מורכבת יותר, חוק הבחירות קובע בסעיף 136 (חוק הבחירות לכנסת [נוסח משולב], התשכ”ט- )1969  כי עובד שעבד אצל מעסיקו לפחות 14 ימים רצופים סמוך ליום הבחירות,

וכן עובד שעבד בעבודות יזומות אצל אחד מהמוסדות הציבוריים לפחות 14 ימים מתוך החודשיים שלפני יום הבחירות, ישלם לו המעסיק את השכר שהעובד היה משתכר אצלו ביום הבחירות לו עבד.  

המשמעות לגבי עובד שעתי/יומי?

על פי חוק הבחירות, שכרו של עובד חודשי לא יפגע בשל יום הבחירות (בזהה לחודשים בהם נהיו חגים).  ככל ומדובר בעובד יומי או שעתי, יקבל העובד שכר עבור יום השבתון כאילו עבד ביום זה.

מאחר ולא קיימת התייחסות מפורשת בחוק או בפסיקה לעניין אופן חישוב שכרו של עובד יומי/שעתי,  עולה כי הדרך הנכונה לחישוב שכרו תהיה על פי ממוצע משכורותיו של העובד בחודשים שקדמו ליום הבחירות חלקי מספר ימי עבודה בפועל.

לעניין זה, עשויות להיות מספר פרשנויות אפשרויות, לאופן חישוב “ממוצע שכרו של העובד” לצורך גובה התשלום בגין יום השבתון כאמור:

על פי ממוצע שכרו של העובד, בהתאם לשלוש המשכורות הרצופות המלאות ביותר, בשנה שקדמה לבחירות, או ע”פ הממוצע בהתאם לשלושת החודשים שקדמו ליום הבחירות. או על פי ממוצע שכרו של העובד, בהתאם לשנים עשר החודשים שקדמו ליום הבחירות.

ומה לגבי תשלום שכרם של עובדים זרים ביום הבחירות?

בשל ביקורת שנשמעה כלפי המחוקק בשל העומס הכספי שהוטל על כתפי משפחות המעסיקים עובדים זרים בענף הסיעוד, פורסמו ביום 9.2.2020 תקנות הבחירות לכנסת (תשלום שכר לעובד בסיעוד שאינו אזרח ישראלי המועסק על ידי יחיד), הוראת שעה – תקנות ספיציפיות לעניין הבחירות לכנסת ה-23, לפיהן עובד בסיעוד אשר נעדר מעבודתו ביום הבחירות אף על פי שנדרש לעבוד באותו יום, לא ישולם לו שכר. כמו כן, עובד בסיעוד המועסק ביום הבחירות יקבל את שכרו הרגיל.

כאמור לעיל, זוהי הוראת שעה ותקנות אלו צפויות לחול על יום השבתון לבחירות לכנסת ה- 23 בלבד.

שתף פוסט זה

שיתוף ב facebook
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב twitter
שיתוף ב linkedin
שיתוף ב pinterest
שיתוף ב print
שיתוף ב email

إعانات البطالة لأولئك الذين طردوا أو إجازة بدون أجر

هل طردت من مكان عملك بسبب أزمة الكورونا؟ هل تم إخراجك للعطلة بدون أجر؟ تدفع دولة إسرائيل إعانات البطالة لأولئك الذين طردوا أو إجازة بدون أجر هام! من أجل أن تبدأ استحقاق إعانة البطالة الخاصة بك من 15 مارس 2020 ، يجب تقديم الاستمارات حتى26.3.2020 يمكنك الاتصال بمكتبنا لمور وشركاه للحصول على الخدمة. شروط إعانة

קרא עוד »

דמי אבטלה בשל משבר הקורונה

פוטרת ממקום עבודתך בשל משבר הקורונה? הוציאו אותך לחופשה ללא תשלום? מדינת ישראל משלמת דמי אבטלה למי שפוטר או יצא לחופשה ללא תשלום חשוב ! על מנת שתחילת הזכאות שלכם לדמי אבטלה תתחיל מיום ה 15.3.2020 יש להגיש את הטפסים עד ליום 26.3.2020. ניתן ליצור קשר עם משרדנו, מור ושות’, לצורך קבלת השירות. התנאים לקבלת

קרא עוד »

יום הבחירות וההשלכה על זכויות העובד/מעסיק

השלכות יום הבחירות לכנסת ישראל מבחינת דיני העבודה בפוסט זה אנו מבקשים לדון במספר סוגיות הקשורות למעסיקים וזכויות עובדים ביום הבחירות וזאת לקראת יום הבחירות לכנסת ה-23 הצפויות להתקיים ביום 02.03.2020: בהתאם לסעיף 10 לחוק יסוד הכנסת, יום הבחירות לכנסת הוא יום שבתון, אולם שירותים חיוניים כגון תחבורה, רפואה מיידית ושאר שירותים ציבוריים, נדרשים כמובן

קרא עוד »

זקוק לסיוע משפטי? חייג אלינו עכשיו 02-595-3323

לשימת ליבך

אין לראות בתכני האתר ייעוץ משפטי, המלצות או חוות דעת: למרות שמשרדנו עושה מאמצים לעדכן את תוכן האתר והבלוג, לא ניתן להסתמך על האמור ללא קבלת ייעוץ משפטי פרטני.התכנים אשר כתובים באתר ובבלוג המשפטי אינם מהווים ייעוץ משפטי או תחליף לייעוץ משפטי, המלצה או חוות דעת. אין להסתמך על האמור לצורך נקיטת פעולה או הימנעות מנקיטת פעולה. האמור באתר ובבלוג אינו מתיימר לכסות את מכלול ההוראות בדין או נסיבות המקרה. להפך התוכן שבאתר הינו כללי בלבד ורובו נשען על הנחות יסוד שונות שבהכרח לא יתאימו לכל מקרה ומקרה. על-מנת לקבל יעוץ משפטי מדויק אודות מקרה ספציפי עליכם לפנות לעורך דין המתמחה בתחום. המסתמך על האמור באתר ללא ייעוץ משפטי נושא באחריות המלאה למעשיו.

גלילה למעלה