מתנה דירה
מור ושות׳ - חברת עורכי דין

מור ושות׳ - חברת עורכי דין

להחלטות החשובות בחיים. (ולאחריהם)!

מתנה – הענקת דירה במתנה

מהי עסקת מתנה ?

סעיף 1 בחוק המתנה, תשכ”ח-1968 מגדיר: א. “מתנה היא הקניית נכס שלא בתמורה“.  ב. “דבר-המתנה יכול שיהיה מקרקעין, מטלטלין או זכויות.”

הקניית זכות במקרקעין ללא תמורה מוגדרת כעסקת מתנה. למעשה זוהי עסקת מקרקעין לכל דבר ועניין, כולל דרישת הכתב , דיווח לרשות המיסים וחובת הרישום.

המחוקק מתייחס בכובד ראש למונח “ללא תמורה” וכאשר ישנה תמורה חלקית גם אם היא  פעוטה או עתידית גם אם איננה כספית העסקה כולה לא תיכנס להגדרה המשפטית של עסקת מתנה.

ניתן לבצע סוגים רבים ושונים של עסקאות מתנה במקרקעין לדוגמא; העברת בעלות מלאה של נכס, העברת חלק מהבעלות של נכס, העברת זכות שכירות מהמקרקעין וכיו”ב.

למה לבצע עסקת מתנה?

לעסקאות מתנה במקרקעין עשויות להיות מספר סיבות:

א. הענקת מתנה  רצונו של אדם להעניק מתנה לאדם אחר, מרבית מעסקאות המתנה הינן עסקאות בין קרובי משפחה, הורים לילדיהם, סבים וסבתות לנכדיהם.

ב. פטור ממס שבח– בעסקת מקרקעין ללא תמורה מיחיד לקרובו ניתן פטור ממס שבח, לצורך פטור זה “קרוב” למעניק המתנה הינו בן / בת זוגו לרבות ידוע בציבור אשר מתגורר איתו בנכס ומנהל איתו לפחות שנה מיום עסקת המתנה משק בת משותף, הוריו, סביו וסבתו, צאצא של כל אחד מאלה ,בן/בת זוג ובני זוגם של כל אחד מאלה, אח או אחות ובני זוגם.

ג. מס רכישה מופחת – לעסקאות מתנה בין קרובים ישנה חבות ב-1/3 ממס הרכישה שהיה מוטל בעסקה שאיננה עסקת מתנה.

ד. מניעת סכסוכי ירושה– ביצוע עסקת מתנה במקרקעין בחיים ליורשים עתידיים. תמנע מצב עתידי של התנגדות לצוואה מצד יורשים שאינם מרוצים מהמצווה או בשל פגמים שונים שנפלו בצוואה. בנוסף לכך, צוואה ניתן לשנות בכל עת (כל עוד המצווה כשיר לבצע שינוי), בעוד שעסקת מתנה לאחר רישומה הינה סופית, דבר שמעניק ודאות משפטית.

מתי והאם ניתן להתחרט ?

כל עוד לא הושלם רישום עסקת המתנה סעיף 5 לחוק המתנה, תשכ”ח-1968  מגדיר שלוש עילות אשר מאפשרות לבית המשפט לאשר לנותן מתנה לחזור בו מן ההתחייבות להענקת.

א. כאשר מקבל המתנה לא שינה את מצבו הכלכלי בהסתמך על ההתחייבות להענקת המתנה למעט אם ויתר בכתב על רשות זו.

ב. החרטה נובעת מהתנהגות מחפירה של מקבל המתנה כלפי מעניק המתנה או בן משפחתו.

ג. הרעה ניכרת במצבו הכלכלי של מעניק המתנה.

כיצד עושים זאת ?

עסקת מתנה במקרקעין הינה עסקה במקרקעין, לכל דבר ועניין.
עסקה שכזו צריכה להיות מלווה ע”י עורך דין הבקיא בחקיקה הרלוונטית. במסגרת עסקה זו על הצדדים לחתום על מסמכים משפטיים, כדלהלן:
א. הסכם מתנה אשר יגדיר באופן מסודר את תנאי העסקה, כפי שהוסכמו מראש בין הצדדים.
ב. על נותן המתנה לחתום על תצהיר “נותן מתנה”.
ג. על מקבל המתנה לחתום על תצהיר “מקבל מתנה”.
ד. טפסי דיווח אירוע מס לרשות המיסים.
ה. שטרי מכר / העברת זכות חכירה ובמידת הצורך על מסמכי העברת נכס במנהל מקרקעי ישראל או בחברה המשכנת

שתף פוסט זה

שיתוף ב facebook
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב twitter
שיתוף ב linkedin
שיתוף ב pinterest
שיתוף ב print
שיתוף ב email

את לא לבד!

https://www.morlawoffice.com/wp-content/uploads/2020/11/את-לא-לבד.mp4#t=1 את באמת לא לבד בכל הסיפור הזה…. רבות חיות מתוך תקווה ״שיום אחד״ הכל ישתנה. הכל יסתדר. את באמת מאמינה שיום אחד בן הזוג ישתנה.  נסיון החיים מראה שזה לא כך.  יש מגוון עצום של גופים, עמותות ומרכזי סיוע. צרי איתנו קשר, נוכל לסייע לך.  מור ושות׳, חברת עורכי דין. 

קרא עוד »

Partnership Agreement Checklist

If you are thinking about partnerships, below is a checklist of steps you should take before opening your business. The following checklist is designed to be used in conjunction with your partner’s business plan, business strategy and business model. If you are already prepared to create a checklist for partnership agreements, you should pay attention

קרא עוד »

A Special Need Trust

A Special Needs Trust is a type of trust designed to protect the assets of a person with a disability. A special needs fund, sometimes referred to as a supplementary needs fund, is any trust intended to hold assets for people with disabilities or special needs. It is essentially a discretionary measure designed to preserve

קרא עוד »

זקוק לסיוע משפטי? חייג אלינו עכשיו 02-595-3323

לשימת ליבך

אין לראות בתכני האתר ייעוץ משפטי, המלצות או חוות דעת: למרות שמשרדנו עושה מאמצים לעדכן את תוכן האתר והבלוג, לא ניתן להסתמך על האמור ללא קבלת ייעוץ משפטי פרטני.התכנים אשר כתובים באתר ובבלוג המשפטי אינם מהווים ייעוץ משפטי או תחליף לייעוץ משפטי, המלצה או חוות דעת. אין להסתמך על האמור לצורך נקיטת פעולה או הימנעות מנקיטת פעולה. האמור באתר ובבלוג אינו מתיימר לכסות את מכלול ההוראות בדין או נסיבות המקרה. להפך התוכן שבאתר הינו כללי בלבד ורובו נשען על הנחות יסוד שונות שבהכרח לא יתאימו לכל מקרה ומקרה. על-מנת לקבל יעוץ משפטי מדויק אודות מקרה ספציפי עליכם לפנות לעורך דין המתמחה בתחום. המסתמך על האמור באתר ללא ייעוץ משפטי נושא באחריות המלאה למעשיו.

גלילה למעלה