מתנה דירה
מור ושות׳ - חברת עורכי דין

מור ושות׳ - חברת עורכי דין

להחלטות החשובות בחיים. (ולאחריהם)!

מתנה – הענקת דירה במתנה

מהי עסקת מתנה ?

סעיף 1 בחוק המתנה, תשכ"ח-1968 מגדיר: א. "מתנה היא הקניית נכס שלא בתמורה".  ב. "דבר-המתנה יכול שיהיה מקרקעין, מטלטלין או זכויות."

הקניית זכות במקרקעין ללא תמורה מוגדרת כעסקת מתנה. למעשה זוהי עסקת מקרקעין לכל דבר ועניין, כולל דרישת הכתב , דיווח לרשות המיסים וחובת הרישום.

המחוקק מתייחס בכובד ראש למונח "ללא תמורה" וכאשר ישנה תמורה חלקית גם אם היא  פעוטה או עתידית גם אם איננה כספית העסקה כולה לא תיכנס להגדרה המשפטית של עסקת מתנה.

ניתן לבצע סוגים רבים ושונים של עסקאות מתנה במקרקעין לדוגמא; העברת בעלות מלאה של נכס, העברת חלק מהבעלות של נכס, העברת זכות שכירות מהמקרקעין וכיו"ב.

למה לבצע עסקת מתנה?

לעסקאות מתנה במקרקעין עשויות להיות מספר סיבות:

א. הענקת מתנה  רצונו של אדם להעניק מתנה לאדם אחר, מרבית מעסקאות המתנה הינן עסקאות בין קרובי משפחה, הורים לילדיהם, סבים וסבתות לנכדיהם.

ב. פטור ממס שבח– בעסקת מקרקעין ללא תמורה מיחיד לקרובו ניתן פטור ממס שבח, לצורך פטור זה "קרוב" למעניק המתנה הינו בן / בת זוגו לרבות ידוע בציבור אשר מתגורר איתו בנכס ומנהל איתו לפחות שנה מיום עסקת המתנה משק בת משותף, הוריו, סביו וסבתו, צאצא של כל אחד מאלה ,בן/בת זוג ובני זוגם של כל אחד מאלה, אח או אחות ובני זוגם.

ג. מס רכישה מופחת – לעסקאות מתנה בין קרובים ישנה חבות ב-1/3 ממס הרכישה שהיה מוטל בעסקה שאיננה עסקת מתנה.

ד. מניעת סכסוכי ירושה– ביצוע עסקת מתנה במקרקעין בחיים ליורשים עתידיים. תמנע מצב עתידי של התנגדות לצוואה מצד יורשים שאינם מרוצים מהמצווה או בשל פגמים שונים שנפלו בצוואה. בנוסף לכך, צוואה ניתן לשנות בכל עת (כל עוד המצווה כשיר לבצע שינוי), בעוד שעסקת מתנה לאחר רישומה הינה סופית, דבר שמעניק ודאות משפטית.

מתי והאם ניתן להתחרט ?

כל עוד לא הושלם רישום עסקת המתנה סעיף 5 לחוק המתנה, תשכ"ח-1968  מגדיר שלוש עילות אשר מאפשרות לבית המשפט לאשר לנותן מתנה לחזור בו מן ההתחייבות להענקת.

א. כאשר מקבל המתנה לא שינה את מצבו הכלכלי בהסתמך על ההתחייבות להענקת המתנה למעט אם ויתר בכתב על רשות זו.

ב. החרטה נובעת מהתנהגות מחפירה של מקבל המתנה כלפי מעניק המתנה או בן משפחתו.

ג. הרעה ניכרת במצבו הכלכלי של מעניק המתנה.

כיצד עושים זאת ?

עסקת מתנה במקרקעין הינה עסקה במקרקעין, לכל דבר ועניין.
עסקה שכזו צריכה להיות מלווה ע"י עורך דין הבקיא בחקיקה הרלוונטית. במסגרת עסקה זו על הצדדים לחתום על מסמכים משפטיים, כדלהלן:
א. הסכם מתנה אשר יגדיר באופן מסודר את תנאי העסקה, כפי שהוסכמו מראש בין הצדדים.
ב. על נותן המתנה לחתום על תצהיר "נותן מתנה".
ג. על מקבל המתנה לחתום על תצהיר "מקבל מתנה".
ד. טפסי דיווח אירוע מס לרשות המיסים.
ה. שטרי מכר / העברת זכות חכירה ובמידת הצורך על מסמכי העברת נכס במנהל מקרקעי ישראל או בחברה המשכנת

שתף פוסט זה

שיתוף ב facebook
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב twitter
שיתוף ב linkedin
שיתוף ב pinterest
שיתוף ב print
שיתוף ב email

Social Security Claims In Israel – All you need to Know

Social Security Claims – All you need to Know  Many times, throughout our lives, we need the services of the National Insurance Institute. For example, immediately after birth, in the framework of child benefits and later in various circumstances such as requiring unemployment benefits, after dismissal from work,  after an injury at work, or God

קרא עוד »

תביעות ביטוח לאומי – כל מה שצריך לדעת

כל מה שצריך לדעת בעניין תביעות ביטוח לאומי מאת מחלקת ביטוח לאומי במשרד עורכ דין מור ושות׳ פעמים רבות במהלך חיינו, אנו נזקקים לשירותיו של המוסד לביטוח לאומי. כך למשל, מיד לאחר לידה, במסגרת קצבאות ילדים ובהמשך בנסיבות שונות כגון, דרישת דמי אבטלה לאחר פיטורים מעבודה או לאחר פגיעה בעבודה או חלילה בשל מחלה קשה

קרא עוד »

זקוק לסיוע משפטי? חייג אלינו עכשיו 02-595-3323

לשימת ליבך

אין לראות בתכני האתר ייעוץ משפטי, המלצות או חוות דעת: למרות שמשרדנו עושה מאמצים לעדכן את תוכן האתר והבלוג, לא ניתן להסתמך על האמור ללא קבלת ייעוץ משפטי פרטני.התכנים אשר כתובים באתר ובבלוג המשפטי אינם מהווים ייעוץ משפטי או תחליף לייעוץ משפטי, המלצה או חוות דעת. אין להסתמך על האמור לצורך נקיטת פעולה או הימנעות מנקיטת פעולה. האמור באתר ובבלוג אינו מתיימר לכסות את מכלול ההוראות בדין או נסיבות המקרה. להפך התוכן שבאתר הינו כללי בלבד ורובו נשען על הנחות יסוד שונות שבהכרח לא יתאימו לכל מקרה ומקרה. על-מנת לקבל יעוץ משפטי מדויק אודות מקרה ספציפי עליכם לפנות לעורך דין המתמחה בתחום. המסתמך על האמור באתר ללא ייעוץ משפטי נושא באחריות המלאה למעשיו.

גלילה למעלה