נהיגה בזמן פסילה

מדובר באחת מעבירות התעבורה החמורות ביותר ובהתאם לה, קבע המחוקק את הענישה בגינה: עד 3 שנות מאסר. באלו מקרים נפסל רישיונו של נהג? מהי רמת האכיפה של עבירה זו על ידי המשטרה? האם על כל נהג אשר מורשע בעבירה של נהיגה בזמן פסילה ייגזר בהכרח עונש מאסר?

שלילת רישיון הנהיגה

בישראל, ישנם שלושה גורמים שונים, אשר מוסמכים לפסול את רישיונם של נהגים. הגורם הראשון הוא משרד הרישוי, אשר ישלול את רישיונו של נהג, אשר צבר סך מסוים של נקודות תעבורה ומשך הפסילה יהיה עד 3 חודשים או עד 9 חודשים, בהתאם למספר הנקודות ותקופת הצבירה שלהן. הגורם השני המוסמך לשלול רישיון נהיגה, הוא קצין משטרה, במסגרת פסילה מנהלית, בכפוף לזכות שימוע לנהג. זו מוגבלות לתקופות של 30, 60 ו90 יום. כמו כן, בית המשפט לתעבורה פוסל במקרים רבים את רישיונם של נהגים, אשר הורשעו בעבירות תעבורה שונות.

אכיפת העבירה

מספר כתבי האישום בגין נהיגה בזמן פסילה הוא רב, משום שהאכיפה של העבירה הזו היא פשוטה מאוד למשטרה ונפוצה מאוד. ראשית, נחשף הדבר במסגרת בדיקות שגרתיות שעורכים שוטרים בכבישי הארץ. כל בדיקה שגרתית שכזו תגלה בקלות כי הנהג נוהג בזמן פסילה. כמו כן, ישנם מקרים בהם מגיע אל המשטרה מידע מודיעיני על כך כי נהגים שרישיונם נשלל, ממשיכים לנהוג. במצב שכזה, יבוצע מעקב אחר אותו נהג, על מנת לתפוס אותו בזמן אמת ולמנוע ממנו להמשיך בביצוע העבירה. אם כן, ישנן נסיבות שונות בהן נפסל רישיונו של אדם והמשטרה אוכפת עבירה זו באופן משמעותי. עתה חשוב שנדע, מהי הענישה בגין נהיגה בזמן פסילה?

נהיגה בזמן פסילה- ענישה

החוק קובע כי נהיגה בזמן שלילה, דינה מאסר של עד 3 שנים, אולם הלכה למעשה, בתי המשפט מבחינים בין מקרים שונים של עבירה זו ולרוב, מאסר בפועל ייגזר במקרים חמורים בלבד. כך למשל, כאשר מדובר על עבירה חוזרת, אז יש צורך להרתיע את הנהג מלשוב ולנהוג ללא רישיון. אם כן, אלו עונשים מוטלים בדרך כלל על מי שמורשע בעבירה זו? למשל, שלילת רישיון הנהיגה לתקופה נוספת, מאסר על תנאי וכיו"ב, הכל בהתאם לנסיבות המקרה וחומרתן. נדגיש כי נהיגה בזמן פסילה מתייחסת אך ורק למצב שבו נשלל רישיונו של הנהג ואין המדובר במקרה של אי חידוש הרישיון. זוהי עבירה נפרדת, אשר הענישה בגינה היא קנס כספי או שלילת רישיון לתקופה קצרה, אך הנהג אינו חשוף לעונש מאסר במקרים אלו.  

חשיבות הליווי המשפטי

כפי שאנו מבינים, נהיגה בזמן פסילה, חושפת את הנהג לעונש מאסר ולכן, אין להקל בה ראש. נהג אשר הוגש נגדו כתב אישום בגין עבירה זו, חשוב כי יפנה באופן מיידי לקבלת ייצוג משפטי של עורך דין לתעבורה מקצועי ומנוסה. עורך הדין יבחן ראשית דבר, האם קיימת אפשרות לביטול כתב האישום, למשל בשל נסיבותיו האישיות של הנהג (גילו, מצב משפחתי, העדר עבר קודם וכיו"ב) או נסיבות מקלות של ביצוע העבירה. ככל ולא ניתן להגיע לתוצאה זו, יחתור עורך הדין להסדר טיעון מקל עבור הנהג מול התביעה וכאמור מעלה, יכול הדבר להסתיים במאסר על תנאי ו/או שלילת הרישיון לתקופה נוספת. חשוב לציין כי במקרים רבים ניתן להימנע מלכתחילה מפסילת הרישיון על ידי פנייה לעורך הדין בעת הרלוונטית. כך למשל, אם הנהג קיבל זימון לשימוע לפני פסילה מנהלית של קצין משטרה, ייצוג משפטי בשימוע יכול למנוע את שלילת הרישיון.

נתפסת נוהג ללא רישיון או תוך כדי פסילה?

צור איתי קשר בדחיפות וקבע פגישת ייעוץ משפטי

קבעו איתנו פגישת יעוץ משפטי

02-595-3323

office@MorLawOffice.com

גלילה למעלה