נהיגה במהירות מופרזת

לכל כביש נקבע סף המהירות המותרת בו ונהג אשר עובר אותה, מבצע עבירת תעבורה של נהיגה במהירות מופרזת. לעבירה זו יש ארבע דרגות חומרה ובהתאם להן הענישה. זו כוללת קנס כספי בלבד, קנס בצירוף נקודות תעבורה וברמה החמורה ביותר, הזמנה לדין, אז בית המשפט יכול לשלול את רישיונו של הנהג. כמו כן, מהירות מופרזת יכולה להביא גם לפסילה מנהלית. 

מהירות מופרזת - 4 דרגות לעבירה

נהיגה במהירות מופרזת היא עבירה בת ארבע דרגות חומרה שונות ואלו הן:

  1. דרגה ראשונה: מהירות מופרזת של עד 20 קמ"ש מעל המותר בדרך עירונית, או עד 25 קמ"ש בדרך בין עירונית. במקרה זה, מדובר בקנס בלבד בסך של 250 ₪.

2. רמה שנייה: הנהג עבר 2. את המהירות המותרת ב21 עד 30 קמ"ש בדרך עירונית. לחילופין, נסע במהירות מופרזת של 26-40 קמ"ש בדרך לא עירונית. כאן ישנו קנס גבוה יותר של 750 ₪ וכן ירשמו לחובת הנהג 8 נקודות תעבורה.

3. דרגה שלישית: הנהג נסע בדרך עירונית במהירות של 31-40 קמ"ש מעל המהירות המותרת, או בדרך בין עירונית במהירות של 41-50 קמ"ש. הענישה בדרגה זו הנה קנס כספי של 1,500 ₪ ו10 נקודות תעבורה.

4. רמה רביעית: זוהי הדרגה החמורה ביותר של העבירה והנהג יקבל הזמנה לדין, כאשר בנוסף לקנס ונקודות תעבורה, חשוף הנהג לשלילת רישיון נהיגה. ברמה זו נסע הנהג במהירות מופרזת של מעל 41 קמ"ש בכביש עירוני ומעל 51 קמ"ש בכביש עירוני.

מכשירי אכיפה

העבירה של נהיגה במהירות מופרזת מתבססת מטבע הדברים, על בדיקת מהירות. זו מתבצעת באמצעות מכשירי מדידה שונים, ביניהם: מצלמות נייחות, מכשיר הנקרא דבורה ומדד לייזר (ממל"ז). כל אחד מאלו פועל באופן אחר, אולם התוצאה זהה: הנהג מקבל לביתו דוח מהירות או הזמנה לדין. נציין כי על מנת שבדיקת המהירות תהיה תקינה, עליה להתבצע על פי הנהלים של אותו מכשיר מדידה ולא אחת, ניתן למצוא פגם בבדיקה, אשר יכול להביא לביטול דוח המהירות או להמירו באזהרה. במקרים בהם הנהג קיבל הזמנה לדין, הטלת ספק במהימנות הבדיקה, יכולה להביא לזיכוי הנהג בבית המשפט, או להפחתה משמעותית בענישה.

פסילה מנהלית

הענישה בגין מהירות מופרזת, תלויה בדרגת העבירה וכפי שראינו לעיל, ניתן לקבל קנס כספי בלבד, קנס בצירוף נקודות תעבורה והזמנה לדין. כמו כן, נהג אשר נוסע במהירות מופרזת, חשוף לפסילה מנהלית. מונח זה משמעותו שלילת רישיון הנהיגה לתקופה של בין 30 ל90 יום על פי החלטת קצין משטרה. הפסילה אינה נעשית באופן אוטומטי, אלא לאחר שניתנה לנהג זכות שימוע. במסגרתה, יוכל הוא לנסות ולשכנע את קצין המשטרה, מדוע אין לשלול את רישיונו. לעניין זה נציין כי כדאי לפנות לעורך דין לתעבורה לצורך ייצוג בשימוע, משהדבר מגדיל משמעותית את הסיכוי למניעת הפסילה. כמו כן, במצב שבו החליט קצין המשטרה לשלול את רישיונו של נהג, יוכל עורך הדין להגיש ערעור על ההחלטה ולהשיב לנהג את רישיונו.  

חשיבות הליווי המשפטי

נהיגה במהירות מופרזת דינה לכל הפחות קנס כספי ובמקרים רבים, ייצברו לחובת הנהג נקודות תעבורה. כמו כן, חשוף הנהג לפסילה מנהלית ויכול הוא גם לקבל הזמנה לדין. אז בית המשפט רשאי להטיל עליו עונשים שונים, לרבות שלילת רישיון לתקופה ממושכת. לאור זאת, בכל מקרה של מהירות מופרזת, מומלץ לפנות לייצוג משפטי של עורך דין לתעבורה, אשר יבחן מה ניתן לעשות על מנת למזער את הנזק. כפי שנאמר לעיל, לא פעם, ניתן להטיל ספק במהימנות בדיקת המהירות ובעקבות זאת להביא לזיכוי מן העבירה, או הפחתה ניכרת בענישה. כמו כן, ככל וקיבל הנהג זימון לשימוע טרם פסילה מנהלית, כדאי לפנות לעורך דין, אשר ייצגו בשימוע. בשל הידע והניסיון המקצועי, נהג המיוצג בהליך זה, מגדיל משמעותית את הסיכוי למניעת הפסילה.

נתפסת נוהג לכאורה במהירות מופרזת? יש מה לעשות! 

שלח אלי הודעה בוואטסאפ 

או טלפן וקבע פגישת ייעוץ משפטי

קבעו איתנו פגישת יעוץ משפטי

02-595-3323

office@MorLawOffice.com

גלילה למעלה