נתפסת נוהג ללא רישיון נהיגה?

ישנן 3 סיטואציות שונות, בהן אדם נוהג ללא רישיון נהיגה. האחת, כי הוא אינו מורשה לנהיגה ומעולם לא קיבל רישיון, השנייה היא אי חידוש רישיון למי שהיה בהעלותו רישיון נהיגה והסיטואציה השלישית היא נהיגה בזמן פסילה. בכל אחד מן המקרים הללו מדובר בעבירת תעבורה, אולם ישנו שוני מהותי בחומרת הענישה. על כך במאמר שלפניכם.

אי חידוש רישיון

על רישיון הנהיגה ישנו תאריך הקובע את תוקפו של הרישיון ועל כן יש לחדש את הרישיון מדי תקופה, כאשר על פי החוק, הדבר הנו באחריות הנהג. מי שנוהג ללא רישיון נהיגה בתוקף, מבצע עבירת תעבורה כאשר הענישה משתנה בהתאם לפרק הזמן בו נוסע הנהג לאחר שתוקף רישיונו פקע. עד תקופה של שישה חודשים, יחויב הנהג בקנס כספי של 250 ₪. אולם, ככל והנהג נסע ללא רישיון בתוקף מעל תקופה זו, הוא יקבל הזמנה לדין. אז, העונש הצפוי לו תלוי בנסיבות המקרה: מה משך הזמן שהוא נוהג ללא רישיון, האם יש לו עבר תעבורתי קודם וכיו"ב. בדרך כלל ייגזרו על הנהג כמה חודשי פסילת רישיון או פסילה על תנאי. זוהי העבירה הקלה מבין שלושת העבירות, משהיא נתפסת כעבירה טכנית במהותה, אותו אדם הוא מורשה נהיגה אך לא דאג לחדש את רישיונו.

נהיגה ללא רישיון

עבירה זו מתייחסת למי שלא היה ברשותו מעולם רישיון נהיגה והיא נתפסת כעבירה חמורה, שהרי אותו אדם נעדר כישורי נהיגה ומהווה אפוא סכנה גדולה לציבור. רף הענישה בגין עבירה זו הוא מאוד רחב ונע מפסילת רישיון לתקופה מסוימת, לפסילה לצמיתות ולעונש מאסר של עד שנתיים. מדיניות התביעה באשר לעבירות אלו היא כי יש להטיל עונשי מאסר בפועל על הנאשמים במטרה להרתיע מנהיגה למי שלא היה בידו מעולם רישיון. אולם, הלכה למעשה, במרבית המקרים, לא יטיל בית המשפט מאסר בפועל על הנאשם, אלא מאסר על תנאי ו/או תקופת פסילה ארוכה, במהלכה לא יוכל אותו אדם להוציא רישיון נהיגה ואף לא לקחת שיעורי נהיגה. עונש המאסר שמור בדרך כלל למקרים קיצוניים בהם היווה אותו אדם סכנה חריגה לבטחון משתמשי הכביש.

נהיגה בזמן פסילה

זוהי העבירה החמורה ביותר מבין שלושת העבירות ומשמעותה כי רישיונו של נהג נשלל ממנו. למשל, לאחר שעמד לדין בגין עבירת תעבורה אחרת ובית המשפט גזר עליו עונש פסילה. מצב אחר יכול להיות פסילה מנהלית, במסגרתה קצין משטרה פסל את רישיונו של הנהג לתקופה שבין 30-90 יום. כמו כן, לעיתים משרד הרישוי פוסל את רישיונם של נהגים, לאחר צבירת מספר נקודות לחובתם או המלצה של המכון הרפואי לבטיחות בדרכים לשלול את הרישיון לתקופה מסוימת. דינה של עבירה זו הוא עד שלוש שנות מאסר, אך גם כאן, שומר בית המשפט עונש חמור זה למקרים חריגים וככלל, יגזור על הנאשם מאסר על תנאי ו/או פסילת רישיון לתקופה נוספת.

חשיבות הליווי המשפטי

נהיגה ללא רישיון נהיגה מתייחסת לשלוש עבירות תעבורה שונות בנסיבותיהן ובחומרתן. נהג המואשם בנהיגה ללא רישיון חשוף אפוא לעונשים החל מפסילת רישיונו ועד לעונש מאסר, בהתאם לסוג העבירה ועל כן, אין להקל ראש בעבירות אלו. על הנהג לפנות לקבלת ייצוג משפטי של משרד עורכי דין המתמחה בתעבורה, אשר יפעל למזער את הנזק למינימום האפשרי. ראשית, יבחן עורך הדין האם קיימת אפשרות לביטול כתב האישום ואם לאו, אזי יעשה כל שניתן כדי להפחית את חומרת הענישה.

נתפסת בעבירת תנועה? נתפסת בנהיגה ללא רישיון? 

צור איתי קשר ותאם פגישת יעוץ לבחינת האפשרויות המשפטיות העומדות בפניך.

לתיאום פגישת יעוץ משפטי

02-595-3323

office@MorLawOffice.com

גלילה למעלה