נהיגה תחת השפעת אלכוהול

העבירה של נהיגה בשכרות היא מבין הנפוצות ביותר בעבירות התעבורה, כאשר כתב האישום בגינה מתבסס על בדיקת שכרות שביצעה המשטרה לנהג. מהו רף האלכוהול המותר בנהיגה על פי החוק? מהי הענישה בישראל בגין נהיגה בשכרות? והאם מותר לנהג לסרב לבדיקת שכרות?

מהי נהיגה בשכרות?

בדיקת שכרות מבוצעת בדרך כלל באמצעות מכשיר הינשוף או בדיקת דם ובהתאם לכך, נקבע רף האלכוהול המותר בנהיגה. נהג אשר נמצא בגופו 290 מיקרוגרם ומעלה של אלכוהול בליטר של אוויר נשוף, נחשב על פי החוק כנוהג בשכרות. כמו כן, כאשר מבוצעת בדיקת שכרות באמצעות דגימת דם, רף האלכוהול הוא 50 מיליגרם ל100 מיליליטר דם. במקרה של נהג חדש החוק מחמיר יותר באופן משמעותי ורף האלכוהול המותר הוא נמוך מאוד: מעל 50 מיקרוגרם אלכוהול בליטר של אוויר נשוף זוהי כבר נהיגה בשכרות ומעל 10 מיליגרם ל100 מיליליטר דם.

מה הענישה בגין העבירה?

בשל פוטנציאל הסכנה שבעבירה של נהיגה בשכרות, לרבות כמובן תאונת דרכים קטלנית, קובע החוק עונש חמור בגין עבירה זו: שלילת רישיון נהיגה לתקופה מינימאלית של שנתיים ואם הורשע הנהג בעבירה זו בשנה שקדמה, תקופת הפסילה היא לארבע שנים. עם זאת, חשוב לדעת כי למרות שמדובר בעונשי מינימום, בעזרת ייצוג משפטי מקצועי של עורך דין לתעבורה, ניתן לקצר משמעותית את תקופת הפסילה. כמו כן, תיקים קלים של נהיגה בשכרות, יכולים גם להסתיים בקנס כספי. זאת לצד מקרים בהם מצליח עורך הדין לזכות את הנהג מהעבירה, בשל איתור פגמים בבדיקת השכרות שבוצעה לו.

נהיגה בשכרות על אופניים חשמליות

ישנם לא מעט מקרים של נהיגה בשכרות בקרב רוכבי האופניים החשמליות ומספרם רק הולך וגדל עם הנוכחות הרבה של כלים אלו בכבישים. הסיבה לריבוי המקרים היא ככל הנראה גילם הצעיר של הרוכבים, לצד העדר מודעות לכך כי הם כפופים לחוקי התעבורה בדיוק כמו נהגי הרכבים. הענישה בגין נהיגה בשכרות כאמור מעלה, תקפה גם כלפיהם ועל כן אם הוגש כתב אישום נגד רוכב אופניים בשל עבירה זו, עליו לפנות לייצוג משפטי בהקדם, על מנת שעורך הדין יפעל לזיכוי מן העבירה אם הדבר מתאפשר, או לעסקת טיעון מקלה, שתקצר את מועד פסילת הרישיון.

סירוב לבדיקת שכרות

הנחת המוצא של נהגים רבים היא כי אם יסרבו לבצע את הבדיקה, לא ניתן יהיה להאשים אותם בעבירה. זוהי הנחה שגויה ובהעדר נימוק ממשי ולגיטימי, אין לסרב לבדיקת שכרות. הסיבה לכך היא משום שהחוק רואה בסירוב כהודאה במעשה. כלומר, נהג יכול להיות מורשע בעבירה זו ללא שנערכה לו כלל בדיקת שכרות המעידה מה הייתה רמת האלכוהול בגופו. הצעד הנכון אפוא הוא להסכים לבדיקה ואם הוגש כתב אישום נגד הנהג, לפנות באופן מיידי לייצוג משפטי, במסגרתו ינסה עורך הדין להטיל ספק במהימנות הבדיקה ולהביא לביטול האישום או לכל הפחות לעסקת טיעון מקלה.

פסילה מנהלית

לקצין משטרה קיימת סמכות לשלול את רישיונו של הנהג במסגרת הליך שנקרא פסילה מנהלית. זאת עוד בטרם הוגש כתב אישום כנגד הנהג בגין נהיגה בשכרות. הנהג יוזמן לשימוע במשטרה ובו יוכל לטעון טענות מדוע אין הצדקה לשלול את רישיונו. האם כדאי לנהג לפנות לעורך דין כבר בשלב זה? בהחלט. ראשית, משום שעורך הדין יודע אלו נימוקים יכולים להשפיע לטובה על החלטת קצין המשטרה ומכאן יש סיכוי גדול יותר למניעת הפסילה. שנית, אף אם החליט קצין המשטרה לפסול את רישיונו של הנהג, עורך הדין יכול להגיש בקשה לבית המשפט לביטול החלטתו של הקצין ולהשיב לנהג את רישיונו.  

חשיבות הליווי המשפטי

נתפסת ונטען כלפיך כי נהגשת בשכרות? אל תזניח את הטיפול המשפטי ואל תפעל לבדך, דאג לליווי משפטי על ידי עורך דין מקצועי המתמחה בדיני תעבורה. ניתן לעשות דברים רבים בעניין. 

נתפסת ונטען כלפיך שנהגת תחת שכרות? 

תאם איתי פגישת יעוץ משפטי

מחלקת דיני תעבורה במשרדנו מתמחה בייצוג נהגים בתחומים הקשורים לעבירות תנועה ותאונות דרכים. 

קבעו איתנו פגישת יעוץ משפטי

02-595-3323

office@MorLawOffice.com

גלילה למעלה