ניתוק תושבות לצורכי מס הכנסה וביטוח לאומי

אנשים רבים עוברים להתגורר בחו”ל לתקופות זמן שונות ובשובם ארצה מגלים כי יש להם חוב במס הכנסה בגין כל פרק הזמן בו שהו מחוץ לישראל. על מנת להימנע ממצב זה, חשוב לבצע ניתוק תושבות ממס הכנסה. מדובר בפרוצדורה מורכבת מאוד, בעלת היבטים רבים ועל כן חשוב להסתייע בעורך דין המתמחה בנושא זה, אשר יטפל בהליך זה עבור הנישום.

החבות במס הכנסה

אחת מן החובות המשמעותיות המוטלות עלינו כתושבי ישראל היא תשלום מס הכנסה. אולם מה קורה כאשר אנו יוצאים לחו”ל לתקופה ממושכת, לצורך עבודה, חופשה, לימודים או מכל סיבה אחרת? עבורנו זה נראה ברור מאוד: אנו לא נהיה מחויבים במס הכנסה כל עוד אנו לא מתגוררים בישראל, אולם זוהי הנחה שגויה. נקודת המוצא של רשות המיסים היא כי תושב ישראל ממשיך להיות תושב ולהיות מחויב במס אף אם הוא שוהה מחוץ לישראל למשך זמן רב. זאת אלא אם הוא פועל לניתוק התושבות ולהכרה בו כתושב חוץ. כפי שיפורט להלן, קביעת התושבות על ידי רשות המיסים מתבססת על שני מבחנים שונים.

קביעת התושבות

תושב ישראל המבקש לקבל הכרה כתושב חוץ על ידי רשות המיסים יידרש לעמוד בשני מבחנים: מבחן מרכז החיים ומבחן הימים. המבחן הראשון בוחן היכן מרכז חייו של  הנישום. כלומר, היכן הוא ובני משפחתו מתגוררים, מהו מקור הכנסתו, היכן נכסיו וכדומה. כמובן שאין די בהצהרתו של הנישום על כך, אלא עליו להציג ראיות רלוונטיות ואין המדובר בעניין פשוט כלל וכלל. המבחן השני הוא מבחן הימים הקובע כי אדם ייחשב לתושב ישראל אם הוא שהה בארץ בשנת המס הספציפית, 183 ימים או יותר, או לחילופין, 30 ימים או יותר, כאשר סך כל תקופת שהותו בישראל בשנת המס הזו ובשנתיים שקדמו לה הוא 425 ימים או יותר. מבחן הימים הוא למעשה חזקה הניתנת לסתירה, במסגרתה, הנישום יכול לטעון כי למרות תחולת המבחן, הוא אינו תושב ישראל משום שמרכז חייו כבר אינו בארץ.

 

ט׳ 1348 – הצהרה על תושבות

ניתוק התושבות מביטוח לאומי ומקופת חולים

לא אחת, מבקש תושב ישראל הגר בחו”ל לקבל הכרה כתושב חוץ במס הכנסה, אך הוא אינו מנתק את סטטוס התושבות במוסד לביטוח לאומי וממשיך את חברותו בקופת החולים. זאת על מנת שיוכל לקבל שירותים מגופים אלו אם יידרש להם. אולם שימו לב, כי רשות המיסים יכולה לראות בכך זיקה משמעותית לישראל ולדחות את טענתו של הנישום כי הוא תושב חוץ, על כל המשתמע מכך. זהו פן נוסף המבהיר את חשיבותו של הליווי המשפטי, שכן לצד ניתוק התושבות ממס הכנסה, יש למעשה לפעול לניתוק התושבות גם מביטוח לאומי ומקופת החולים. במידה ולנישום יש צורך בשירותים הללו למרות שהנו חי בחו”ל (למשל כי הוא עבר למדינה בה שירותי הרפואה פחות טובים מאשר בישראל) עורך הדין יבחן האם קיימת אפשרות להמשיך את הקשר עם אחד או שני הגופים הללו ועדיין לקבל הכרה כתושב חוץ ברשות המיסים.

חשיבות הליווי המשפטי

לסוגיית ניתוק התושבות השלכות מרחקיות לכת על חבות תשלום המס במדינת ישראל, לרבות הזכות לקבלת שירותים מהביטוח לאומי. 

החלטתם לבצע רילוקיישן או נקלעתם למצב שבו שהותכם בחו״ל מתארכת מעבר למתוכנן, אנו ממליצים לכם ליצור איתנו קשר ולהתייעץ איתנו על מנת לבחון את השלכות העניין, לעניינים הקשורים בתשלום מס אנו מלווים ברואי חשבון המתמחים במיסוי בינלאומי.  

 

קבעו איתנו פגישת יעוץ משפטי

02-595-3323

office@MorLawOffice.com

טפסים ומקורות

הסכם ממון

  • הסכם ממון שלא אושר כדין
  • הצעת חוק דיני ממונות
  • בקשה לערוך ברית זוגיות ולהירשם במרשם הזוגיות עם הסכם ממון
  • טופס מס׳ 13 – אימות הסכם ממון שנחתם לפני הנישואין
  • הסכם ממון – הלכת פלם
  • אימות מסמכים ישראליים ציבוריים  
  •