Hand drawing Partnership Puzzle Concept with black marker on transparent wipe board.
מור ושות׳ - חברת עורכי דין

מור ושות׳ - חברת עורכי דין

להחלטות החשובות בחיים. (ולאחריהם)!

הגבלת איסור תחרות בין שותפים לעסק

 

סבירות הגבלת איסור תחרות בין שותפים לעסק

שלום רב,

אנחנו 3 שותפים בחברה פעילה. 
בכוונתי למכור לשני השותפים את מניותיי בחברה. השותפים מבקשים כי אני יאשר להם שלא אעסוק בתחום העיסוק של החברה ולא אתחרה בהם 10 שנים. 
אם אני אסכים לדרישה שלהם אני אמצא ללא פרנסה. אני חושב שזאת דרישה מוגזמת. האם יש דרך לפתור את העניין ? מה אומר החוק ?

תודה רבה על זמנכם.

שלום רב,

הגבלת תחרות של 10 שנים היא חריגה במיוחד ודרישתם אינה סבירה לכל הדעות. אומדן זה אינו קבוע בחוק, אומנם קיימת פסיקה ענפה של בתי המשפט ובתי הדין לעבודה שמגבה זאת, ואין לנו ספק כי הדין עומד לצדך.

חשוב לציין כי קיים הבדל בין הגבלת תחרות בין מי שהם שותפים/בעלי מניות בחברה המצטיירים כצדדים שווים במשא ומתן ובין עובד הפורש ממקום עבודתו אשר מצטייר כצד החלש. קיימת פסיקה עניפה אשר מדגישה כי בהיות צדדים שווים להסכם מסחרי שבו קיימת תניית איסור תחרות – יש לבוחנה בעיניים שונות מאשר עיני בית הדין לעבודה. 
יש להניח כי התמורה שתקבל בגין מכירת חלקך בחברה מכסה במידה זו או אחרת גם את הדרישה לאיסור תחרות. יחד עם זאת נציין כבר עתה כי איסור התחרות צריך להיות מידתי מאוד ונבחן גם במישור של הגבלים עסקיים. (מבלי להיכנס לעובי הקורה) תניית איסור תחרות בין 2 חברות ענק, תניית איסור תחרות בין 2 שותפים לעסק קטן ותניית איסור תחרות בין מפעל ועובד אשר פרש ממנו, כולם תניות איסור תחרות אשר שייכות לאותה המשפחה, אך היחס אליהן ובחינתן נבחנת מזווית שונה. 

מאחר שאין בפנינו כל ממצא נוסף, אין בידינו לקבוע אם קיים הסדר בתקנון החברה (שהינו הסכם בין בעלי המניות) לגבי מנגנון פרישה, שייתכן שלא נתתם את דעתכם לגביו. אנא בדוק את העניין. במידת הצורך, פנה לעורך דין הבקיא במשפט מסחרי. 

מכל מקום, אין ספק כי זה לא הוגן שתימצא ללא פרנסה. בנסיבות העניין דרישתם אף יכולה להיחשב כסחטנית, ואולי מהווה אולטימטום מחוסר תום לב. כאמור, אין בידינו לקבוע יתדות בעניין. ייתכן כי יש דברים בגו, וכי סביר לבקש שנה ואולי אף שלוש שנים (הדבר תלוי בגורמים רבים שבחינתן כאמור חייבת להיות ולהראות סבירה ראשית כל לצדדים עצמם) הגבלת תחרות על מנת להגן על קניין רוחני כמו סודות מסחריים יוצאי דופן ובכלל על החברה ממנה אתה פורש.

בברכה,
מור ושות’ משרד עורכי דין 

 

שתף פוסט זה

שיתוף ב facebook
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב twitter
שיתוף ב linkedin
שיתוף ב pinterest
שיתוף ב print
שיתוף ב email

את לא לבד!

https://www.morlawoffice.com/wp-content/uploads/2020/11/את-לא-לבד.mp4#t=1 את באמת לא לבד בכל הסיפור הזה…. רבות חיות מתוך תקווה ״שיום אחד״ הכל ישתנה. הכל יסתדר. את באמת מאמינה שיום אחד בן הזוג ישתנה.  נסיון החיים מראה שזה לא כך.  יש מגוון עצום של גופים, עמותות ומרכזי סיוע. צרי איתנו קשר, נוכל לסייע לך.  מור ושות׳, חברת עורכי דין. 

קרא עוד »

Partnership Agreement Checklist

If you are thinking about partnerships, below is a checklist of steps you should take before opening your business. The following checklist is designed to be used in conjunction with your partner’s business plan, business strategy and business model. If you are already prepared to create a checklist for partnership agreements, you should pay attention

קרא עוד »

A Special Need Trust

A Special Needs Trust is a type of trust designed to protect the assets of a person with a disability. A special needs fund, sometimes referred to as a supplementary needs fund, is any trust intended to hold assets for people with disabilities or special needs. It is essentially a discretionary measure designed to preserve

קרא עוד »

זקוק לסיוע משפטי? חייג אלינו עכשיו 02-595-3323

לשימת ליבך

אין לראות בתכני האתר ייעוץ משפטי, המלצות או חוות דעת: למרות שמשרדנו עושה מאמצים לעדכן את תוכן האתר והבלוג, לא ניתן להסתמך על האמור ללא קבלת ייעוץ משפטי פרטני.התכנים אשר כתובים באתר ובבלוג המשפטי אינם מהווים ייעוץ משפטי או תחליף לייעוץ משפטי, המלצה או חוות דעת. אין להסתמך על האמור לצורך נקיטת פעולה או הימנעות מנקיטת פעולה. האמור באתר ובבלוג אינו מתיימר לכסות את מכלול ההוראות בדין או נסיבות המקרה. להפך התוכן שבאתר הינו כללי בלבד ורובו נשען על הנחות יסוד שונות שבהכרח לא יתאימו לכל מקרה ומקרה. על-מנת לקבל יעוץ משפטי מדויק אודות מקרה ספציפי עליכם לפנות לעורך דין המתמחה בתחום. המסתמך על האמור באתר ללא ייעוץ משפטי נושא באחריות המלאה למעשיו.

גלילה למעלה