ספאם, שיווק אונליין
מור ושות׳ - חברת עורכי דין

מור ושות׳ - חברת עורכי דין

להחלטות החשובות בחיים. (ולאחריהם)!

על חוק הספאם ושיחות ממפרסמים שנעשות ללא הסכמה ומראש

על חוק הספאם ושיחות ממפרסמים שנעשות ללא הסכמה ומראש

בעידן הנוכחי בו פרט "טריוויאלי" כמו מספר הטלפון הנייד שלנו נמצא במאגרי מידע שונים כדבר שבשגרה, אין פלא שהמספר שלנו מוצא את דרכו למפרסמים המעוניינים להשתמש בו לצורכיהם. בחלקו של כותב המאמר נפלה הזכות הגדולה לענות לשיחות טלפון רבות מפקידים חינניים ממוקדי מכירות טלפוני, אשר פצחו עימו בשיחה שיווקית ללא הסכמתו מראש. למי שחש עצמו שותף להסחת דעת זו, להלן מורה נבוכים לגבי דינה של שיחת טלפון ללא הסכמה מראש ממפרסמים.

סע' 30א לחוק התקשורת (בזק ושידורים), התשמ"ב-1982, המכונה בעגה הרווחת "חוק הספאם" (ולצורכי נוחות כך אכנה אותו להלן), ככל הנראה לא מהווה הרתעה מספיקה למפרסמים, על אף הוראותיו העונשיות המטילות קנס על מפרסם המשגר דבר פרסומת ללא הסכמה מראש. החוק קובע כלל האוסר על פרסום דבר פרסומת המופץ באופן מסחרי, ולכלל זה מספר חריגים אשר קצרה יריעה זו מלדון בהם.

האם לפי "חוק הספאם" מותר למפרסם לבצע שיחת טלפון ללקוחות שלא הביעו את הסכמתם לשיחה מראש? לשאלה זו נדרשתי לאחרונה, בפנייה מבעל מרכז טלמרקטינג אשר התעניין באפשרות זו על מנת להגדיל את מכירותיו.

לכאורה סתם ולא פירש המחוקק. סע' 30א האמור אינו נוקט לשון "שיחת טלפון" ולכן לכאורה מותר למפרסמים לשלוח מסר פרסומי באמצעות שיחת טלפון. האם לכך התכוון המחוקק? שאלה זו נדונה בשנים האחרונות במספר בתי משפט לתביעות קטנות בישראל, על רקע תביעות לפי "חוק הספאם" נגד מפרסמים.

בפס"ד ת"ק 31140-10-14 אלעד אורי נ' פלאפון תקשורת בע"מ (פורסם ביום 20.4.2015), פסק בית המשפט לתביעות קטנות בירושלים כי "חוק הספאם" חל גם על שיחת טלפון מאת גורם אנושי. זאת מאחר ותת-הקטגוריה "שמע" המצויה בתוך ההגדרה של "הודעת מסר קצר", כוללת שיחת טלפון, לפי פרשנות בית המשפט. אם להיות כנה, פרשנות זו הפתיעה אותי, שכן כאשר המחוקק מתכוון ל"שיחת טלפון" (להבדיל מ"שמע"), הוא יודע לציין זאת במפורש, ולרוב אין הדבר נדרש פרשנות נוספת. כך למשל, ההגדרה ל"שיחה" בחוק האזנת סתר, התשל"ט-1979, כוללת קטגוריות רבות: טלפון, טלפון אלחוטי, רדיו טלפון נייד, מכשיר קשר אלחוטי ועוד. הגדרה זו מחוק האזנת סתר נקבעה בתיקון לחוק האזנת סתר משנת 1995, תיקון המוקדם כרונולוגית להגדרת "שמע" בחוק הספאם, אשר תוקן בשנת 2008. כלומר, לכאורה ניתן היה לצפות שחוק הספאם יכלול את ההגדרה "שיחת טלפון" באופן מפורש, כמו חוק האזנת סתר הקודם לו, אך לא כך נעשה.

אם כן, בפסק הדין המצוין לעיל, נטענה ע"י החברה הנתבעת הטענה כי הוראת החוק אינה חלה על שיחות טלפון שנעשו באמצעות גורם אנושי. הרשמת הבכירה סיגל אלבו דחתה את הטענה כי הוראת החוק אינה חלה על שיחות טלפון שנעשו באמצעות גורם אנושי, ופסקה כי הוראת סעיף 30א(ב) ל"חוק הספאם" אוסרת על משלוח דברי פרסומות, לרבות באמצעות "הודעת מסר קצר". "הודעת מסר קצר" כוללת "מסר בזק" המועבר באמצעות רשת בזק אל המכשיר הנייד של נמען כלשהו. נמצא אפוא כי הרשמת הבכירה הרחיבה את פרשנות ההגדרה של "שמע", כך שהיא לא חלה בלבד על מסר בזק מוקלט, אלא גם על מסר בזק שהוא שיחת טלפון מגורם אנושי לא מוקלט.

האם זוהי פרשנות מחייבת? מדובר בערכאה נמוכה אשר פסקי דינה אינה מחייבים ערכאות אחרות. יחד עם זאת, הופתעתי להיווכח כי בתי משפט לתביעות קטנות נוספים אימצו לאחרונה פרשנות זו, וניכר כי פרשנות זו צברה משקל בשנה האחרונה.

כך למשל, בפס"ד שניתן לאחרונה ביום 13.8.2015 בבימ"ש לתביעות קטנות בחיפה (ת"ק 32177-05-15 גרינפיס ים תיכון בע"מ נ' אמיר) נקבע בהסתמך על אותו פסק דין של הרשמת הבכירה סיגל אלבו, כי "הודעת מסר קצר" כוללת גם מסר בזק המשודר לטלפון פרטי, והגדרה זו כוללת מבחינת מהות לשונית גם שיחת טלפון מגורם אנושי, ולא מסר מוקלט בלבד.

ראו עוד את פסיקת בית המשפט לתביעות קטנות בירושלים מיום 17.2.15 (ת"ק 22635-12-14 אלעד אורי נ' מדריך המקצוענים בע"מ).

לסיכום- כל הפסיקות לעיל ניתנו ע"י רשמים בכירים, ופסיקתם לא התהפכה בערעור (מה גם שצריך לעבור משוכה לא פשוטה על מנת לערער על פסק דין שניתן ע"י בית המשפט לתביעות קטנות) ולכן אין בנמצא פסק דין מחייב של ערכאת ערעור. תביעות לפי חוק הספאם הינן בסכומים נמוכים, ולכן לא צפוי שיינתן פסק דין מחייב בעניין מאת ערכאה גבוהה. עם זאת, סביר להניח כי לו תתברר תביעה דומה, פסק הדין שיינתן ילך בתלם הקו שהתהווה לו בינתיים לאחרונה. תביעה כאמור מצריכה כמובן יוזמה של תובע אשר נפגע משיחת ספאם שכזו. בינתיים, עושה רושם שהפסיקה מצויה "בחיתוליה", ונמשיך לקבל שיחות טלפון ללא הסכמתנו מראש.

מאת עו"ד הראל יפה, ממשרד עו"ד מור ושות' בירושלים.

שתף פוסט זה

שיתוף ב facebook
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב twitter
שיתוף ב linkedin
שיתוף ב pinterest
שיתוף ב print
שיתוף ב email

Social Security Claims In Israel – All you need to Know

Social Security Claims – All you need to Know  Many times, throughout our lives, we need the services of the National Insurance Institute. For example, immediately after birth, in the framework of child benefits and later in various circumstances such as requiring unemployment benefits, after dismissal from work,  after an injury at work, or God

קרא עוד »

תביעות ביטוח לאומי – כל מה שצריך לדעת

כל מה שצריך לדעת בעניין תביעות ביטוח לאומי מאת מחלקת ביטוח לאומי במשרד עורכ דין מור ושות׳ פעמים רבות במהלך חיינו, אנו נזקקים לשירותיו של המוסד לביטוח לאומי. כך למשל, מיד לאחר לידה, במסגרת קצבאות ילדים ובהמשך בנסיבות שונות כגון, דרישת דמי אבטלה לאחר פיטורים מעבודה או לאחר פגיעה בעבודה או חלילה בשל מחלה קשה

קרא עוד »

זקוק לסיוע משפטי? חייג אלינו עכשיו 02-595-3323

לשימת ליבך

אין לראות בתכני האתר ייעוץ משפטי, המלצות או חוות דעת: למרות שמשרדנו עושה מאמצים לעדכן את תוכן האתר והבלוג, לא ניתן להסתמך על האמור ללא קבלת ייעוץ משפטי פרטני.התכנים אשר כתובים באתר ובבלוג המשפטי אינם מהווים ייעוץ משפטי או תחליף לייעוץ משפטי, המלצה או חוות דעת. אין להסתמך על האמור לצורך נקיטת פעולה או הימנעות מנקיטת פעולה. האמור באתר ובבלוג אינו מתיימר לכסות את מכלול ההוראות בדין או נסיבות המקרה. להפך התוכן שבאתר הינו כללי בלבד ורובו נשען על הנחות יסוד שונות שבהכרח לא יתאימו לכל מקרה ומקרה. על-מנת לקבל יעוץ משפטי מדויק אודות מקרה ספציפי עליכם לפנות לעורך דין המתמחה בתחום. המסתמך על האמור באתר ללא ייעוץ משפטי נושא באחריות המלאה למעשיו.

גלילה למעלה