על פגיעת עבודה והכרה בתורת המיקרוטראומה

מיקרוטראומה היא סוג של תאונת עבודה הנגרמת כתוצאה מפעולות חוזרות ונשנות המפעילות אזור מסוים בגוף. אלו גרמו לנזקים זעירים אשר הצטברו לנזק ממשי. 

במצב זה, ייתכן ועובד יהיה זכאי לקבלת פיצוי מביטוח לאומי כנפגע עבודה.

מהי מיקרוטראומה?

מאז ומתמיד, יכלו עובדים לקבל פיצוי כספי עקב תאונת עבודה או מחלת מקצוע. אלו מהווים אירוע תאונתי בודד שניתן להצביע עליו ככזה שנגרם בשל תנאי העבודה. אולם, ישנו סוג נוסף של פגיעה שאינו עונה להגדרות הללו והוא מיקרוטראומה: פעולות חוזרות ונשנות שנדרש העובד לעשות בשל עבודתו, אשר גורמות לנזק מזערי באיבר או אזור מסוים בגוף בשל אותה רפטטיביות. לאורך זמן, פגיעות קטנות אלו מתגבשות לכדי נזק מצטבר הגורם לפגיעה בכושר העבודה. ההכרה במיקרוטראומה ראשיתה מבית הדין לעבודה ולאחר מכן ביטוח לאומי הכיר בפגיעה זו כברת פיצוי. כיום אפוא יכולים עובדים הסובלים מפגיעה זו, להגיש תביעה לגמלת נכות מעבודה, בדומה למי שנפגע בתאונת עבודה או מחלת מקצוע.

דוגמאות

מיקרוטראומה יכולה להתרחש בעבודות רבות, מסוגים שונים. כך למשל, טבח במסעדה או בית מלון, אשר מבצע פעולות קילוף וחיתוך לאורך שעות רצופות ונגרם לו נזק בשורש כף היד. פגיעה שכזו נפוצה מאוד גם אצל עובדי מחשב כגון קלדניות ומתמללים. דוגמא אחרת היא מפעילי מכונות כבדות, נהגים ומובילים אשר נגרם להם נזק לגב או פגיעה בברכיים עקב הפעולות החוזרות ונשנות בעבודה וישנן עוד דוגמאות רבות. יודגש כי מיקרוטראומה יכולה להיות פגיעה חדשה או החמרת מצב רפואי קיים, אולם פגיעה אשר ניתן להגדיר אותה כמחלת מקצוע לא תוכר כמיקרוטראומה.

גמלת נכות מעבודה

כל עובד הסובל ממיקרוטראומה שפגעה בכושר עבודתו, יכול ויהיה זכאי לקבל דמי פגיעה וגמלת נכות מעבודה מביטוח לאומי. דמי פגיעה משולמים לעובד למשך 90 יום לכל היותר. כאשר לאחר תקופה זו, נותרה לעובד נכות מהפגיעה, יוכל להגיש תביעה לקבלת גמלת נכות מעבודה. לשם כך יוזמן העובד לוועדה רפואית אשר תבחן את מצבו ותקבע האם ישנה נכות ואם כן באיזו דרגה. בהתאם לכך, יקבל  העובד פיצוי כספי בצורה של מענק חד פעמי או קצבה חודשית. דרגת נכות לצמיתות בשיעור של 9-20 אחוז, תזכה את העובד במענק חד פעמי. מעל 20% יהיה זכאי העובד לקצבה חודשית. ככל ונקבעה נכות בדרגה של 9% ומעלה, גם אז יהיה העובד זכאי לקצבה חודשית וזו תיבחן מחדש בתום התקופה.

הוכחת מיקרוטראומה

ישנם שלושה יסודות להוכחת פגיעה של מיקרוטראומה והם: תנועות חוזרות זהות המפעילות אותו איבר או אזור בגוף, נזק מצטבר וממשי וקשר סיבתי בין הפעולות החוזרות לבין הנזק ממנו סובל העובד. לעניין זה נציין, כי אין חובה להוכיח כי כל תנועה גרמה לנזק זעיר, אלא יש להראות כי הצטברות הפגיעות התגבשה לכדי נזק פיזי משמעותי. הוכחת הפגיעה על כל רכיבה תיעשה על ידי המסמכים הרפואיים אשר על בסיסם תקבע הוועדה הרפואית האם ישנה נכות ואם כן באיזה שיעור.

חשיבות הליווי המשפטי

עובד הנפגע ממיקרוטראומה יכול להיות זכאי לפיצוי מהמוסד לביטוח לאומי. כאמור מעלה, יוכל הוא להגיש תביעה לדמי פגיעה ולאחר מכן לגמלת נכות מעבודה. אולם, חשוב להבין כי עמידה בנטל הוכחת הפגיעה אינו עניין פשוט ולכן מומלץ כי העובד יפנה לייצוג משפטי מקצועי של עורך דין המתמחה בענף זה. עורך הדין יבחן את המסמכים הרפואיים שברשותו של העובד ויפנה אותו לביצוע בדיקות שונות בהתאם לצורך, ייצגו בוועדה הרפואית ויפעל למימוש מלוא זכויותיו מהביטוח הלאומי כנפגע עבודה.

למחלקת ביטוח לאומי במשרדנו ניסיון רב במימוש זכויות של חולים ונפגעים מול הביטוח הלאומי.

 

אני מזמין אותך לפגישת ייעוץ משפטי במהלכה תיבחן זכאותך לפיצוי כספי מול הביטוח הלאומי.

קבעו איתנו פגישת יעוץ משפטי

02-595-3323

office@MorLawOffice.com