הכרה בפיברומיאלגיה לצרכי תביעת נכות

פיברומיאלגיה היא תסמונת המתאפיינת בעיקר בכאבי שרירים ולעיתים נלווים לה גם סימפטומים נוספים כגון: עייפות כרונית ובעיות במערכת העיכול. הגורם למחלה אינו ידוע אך הסובלים ממנה חוויים קשיים משמעותיים בתפקוד היומיומי. האם המוסד לביטוח לאומי מכיר בפיברומיאלגיה לצרכי קבלת נכות?

מהי פיברומיאלגיה?

התסמין המרכזי של פיברומיאלגיה הוא כאבי שרירים ולכן קיבלה מחלה זו גם את השם דאבת השרירים. בנוסף, ישנו מגוון רחב של סימפטומים נלווים, ביניהם: כאבי ראש, עייפות כרונית והפרעות שינה, ליקויים בתפקוד מערכת העיכול, בעיות זיכרון ועוד. שורשיה של הפיברומיאלגיה אינם ברורים והתסמינים שחווים המטופלים יכולים להשתנות מאדם לאדם. כמו כן, לא ניתן לאבחן את המחלה באמצעות בדיקות דם או צילומי רנטגן, אלא על דרך האלמניציה של שלילת מחלות אחרות הגורמות לתסמינים. אולם, המשותף לכל הסובלים מתסמונת זו היא פגיעה ביכולת התפקודית, האם אדם הלוקה בפיברומיאלגיה יוכל להגיש תביעת נכות לביטוח לאומי?

ביטוח לאומי ופיברומיאלגיה

קבלת קצבת נכות מהמוסד לביטוח לאומי עקב ליקוי רפואי, דורשת ככלל, כי אותה מחלה תופיע ברשימת המחלות והליקויים בתקנות שנקבעים לגביהם אחוזי נכות רפואית. פיברומיאלגיה אינה נכללת ברשימה זו, אולם, הלוקים בה יכולים להיות זכאים לקבלת קצבה לפי אחוז הנכות הנקבע ברשמה לליקוי רפואי דומה, למשל אנמיה, בשל הדמיון בחלק מן הסימפטומים. חשוב לציין כי הוכחת התביעה אינה עניין פשוט, בין היתר משום שיש קושי להעריך את דרגת הנכות במחלה המתאפינת בעיקר בכאבים ושאין לה כל ממצא בבדיקות דם או צילומים.

תביעת נכות כללית

הלוקים בפיברומאלגיה, זכאים להגיש תביעת נכות כללית, אליה יש לצרף מסמכים רפואיים המשקפים את מצבו של החולה ובראשם, חוות דעת של ראומטולוג. לאחר הגשת התביעה, יקבל המבוטח זימון לועדה רפואית, אשר תקבע את דרגת הנכות הרפואית ואת דרגת אי הכושר. לשם קבלת קצבה חודשית, יש לעבור סף אחוז מסוים בשני הפרמטרים הללו, בהתאם לנסיבות המקרה (40%, 50% או מינימום של 60% אחוזי נכות ו50% אובדן כושר לפחות). כמו כן, מי שנקבעו לו לפחות 20% נכות רפואית לצמיתות,  לא יוכל לקבל קצבה, אך יהיה זכאי לזכויות אחרות כגון שיקום מקצועי.

חשיבות הליווי המשפטי

יש לכם פיברומאלגיה? כאמור לעיל, ייתכן והנכם זכאים לקצבת נכות כללית מביטוח לאומי. לצורך הגשת התביעה, מומלץ לפנות למשרד עורכי דין מומחה, אשר יכין עבורכם את התביעה, לרבות איסוף התיעוד הרפואי הרלוונטי וייצג אתכם בפני הועדה הרפואית. בשל הקושי במימוש הזכויות מול ביטוח לאומי בכלל ובכל נושא הפיברומיאלגיה בפרט, ייצוג משפטי מקצועי מגדיל משמעותית את הסיכוי לקבלת התביעה על ביטוח לאומי.

 

הנכם מוזמנים ליצור עמנו קשר לבירור זכויותיכם ונשמח לעמוד לשירותכם.

את/ה סובל מפיברומיאלגיה

אתם מוזמנים ליצור איתי קשר ולתאם פגישת ייעוץ משפטי ובלווי רופא מומחה מטעמנו, במסגרתה תיבחן זכאותכם למימוש זכותכם מול הביטוח הלאומי

קבעו איתנו פגישת יעוץ משפטי

02-595-3323

office@MorLawOffice.com