פסילת רישיון נהיגה

הסמכות לפסול רישיון נהיגה נתונה בישראל לשלושה גורמים: בית המשפט, משרד הרישוי וקציני משטרה. במאמר זה נציג את מגוון המקרים הללו, נסביר מהי הענישה בגין נהיגה בפסילה ונתייחס גם לעבירות תעבורה נוספות הקשורות לעניין זה.

פסילת רישיון נהיגה

כאמור בפתח הדברים, ישנם שלושה גורמים שונים, אשר רשאים לפסול את רישיון הנהיגה. ראשית כל, בית המשפט לתעבורה, כאשר הוא מרשיע נהג בעבירת תעבורה וגוזר עליו עונש של פסילת רישיון לתקופה מסוימת. נציין כי בתוך כך אנו כוללים גם הסדרי טיעון, במסגרתם מוטלת על הנהג שלילת רישיון לזמן קצר יותר או כתחליף למאסר. הגורם השני הוא משרד הרישוי, אשר יפסול את רישיון הנהיגה למשך 3 חודשים, כאשר הנהג צבר לחובתו 36 נקודות תעבורה. היה וצבר מספר נקודות זה פעמיים לאורך 6 שנים, רישיון הנהיגה שלו יישלל לתקופה של 9 חודשים. נציין כי משרד הרישוי יכול גם לשלול רישיון נהיגה על פי המלצת המרב"ד (המכון הרפואי לבטיחות בדרכים). האפשרות השלישית היא פסילה מנהלית, פרוצדורה שבמסגרתה קצין משטרה רשאי לשלול את רישיון הנהיגה של נהג למשך 30-90 יום, בהתאם לנסיבות.

פסילה מנהלית

קציני משטרה (בדרגת מפקח ומעלה) רשאים לשלול מנהג את רישיונו לתקופות שונות, כפי שיפורט להלן. פסילה מנהלית של עד  30 יום תוטל במקרה של עבירת תעבורה חמורה כגון חציית קו הפרדה לבן. שלילת רישיון נהיגה של עד 60 יום רלוונטית כאשר התרחשה תאונת דרכים ואם מדובר בתאונה קטלנית, על קצין המשטרה לפסול את רישיונו של הנהג לתקופה של עד 90 יום. בשני המקרים הראשונים, הפסילה אינה אוטומטית אלא נתונה לשיקול דעתו של הקצין ולפני קבלת החלטה, מחויב הוא לערוך שימוע לנהג. במקרה השלישי, קצין המשטרה מחויב להורות על פסילה מנהלית. כאשר נערך שימוע וטענות הנהג לא התקבלו, ניתן להגיש ערעור על החלטת קצין המשטרה לבית המשפט.

נהיגה בזמן פסילה

כפי שנאמר לעיל, רישיונו של נהג יכול להיפסל בנסיבות שונות, על ידי גורמים שונים. תהיה הסיבה אשר תהיה, מרגע שנשלל רישיונו, חל על הנהג איסור מוחלט לנהוג. ומה אם בחר בכל זאת לעשות זאת? נהיגה בזמן פסילה היא עבירת תעבורה חמורה ובהתאם לה, קובע החוק עונש מאסר של עד 3 שנים. בעזרת ייצוג משפטי מקצועי של עורך דין לתעבורה, ניתן בחלק מן המקרים להימנע ממאסר בפועל ולהביא לידי כך כי על הנהג יוטל מאסר על תנאי בלבד ו/או שלילת רישיון למשך תקופת זמן נוספת. ישנם מקרים בהם אדם נוהג ללא רישיון, אך לא משום שרישיונו נפסל, אלא בשל כך כי מעולם לא היה לו רישיון, או שלא חידש את רישיונו והוא נוסע עם רישיון שלא בתוקף. אלו הן שתי עבירות תעבורה נפרדות, עליהן נסביר להלן.  

נהיגה ללא רישיון ואי חידוש רישיון

מי שנוהג ברכב ללא שניתן לו אי פעם רישיון נהיגה, למשל, מפאת גילו או מצב בריאותו, מבצע עבירת תעבורה שדינה מאסר של עד שנתיים. אולם, הלכה למעשה, בעזרת ייצוג משפטי מקצועי, מרבית המקרים הללו מסתיימים בפסילת רישיון לתקופה מסוימת ולא במאסר. פירוש הדבר הוא כי במשך התקופה שיקבע בית המשפט, לא יוכל אותו אדם לעשות רישיון נהיגה. עונשי המאסר בעבירה זו שמורים למקרים מאוד חריגים ולרוב כאמור יוטל עונש של פסילה זמנית. עבירה נוספת בהקשר זה היא אי חידוש רישיון והענישה בגינה תלויה במשך הזמן בו נוסע הנהג ללא רישיון בתוקף. עד תקופה של שישה חודשים, יסתכם הדבר בקנס כספי של 250 ₪. אולם, כאשר חלפו מעל 6 חודשים, יקבל הנהג הזמנה לדין. אז, חשוף הוא בדרך כלל לענישה של מספר חודשי פסילת רישיון או פסילה על תנאי.

חשיבות הליווי המשפטי

במאמר זה סקרנו את המקרים בהם ייפסל רישיון הנהיגה מטעמים מנהליים ואת הטעמים והאפשרויות המשפטיות להתגונן בשל כך. פסלו את רישיונך? אתה מוזמן ליצור איתנו קשר לשם לקבלת ייצוג משפטי על מנת שנפעל לביטול הפסילה.  

 

פסלו את רישיון הנהיגה שלך פסילה מנהלית? 

צור איתי קשר בוואטאפ או תאם טלפונית פגישת ייעוץ משפטי לבחינת האפשרויות המשפטיות העומדות בפניך. 

קבעו איתנו פגישת יעוץ משפטי

02-595-3323

office@MorLawOffice.com

גלילה למעלה