יד שניה, אחריות מוצר
מור ושות׳ - חברת עורכי דין

מור ושות׳ - חברת עורכי דין

להחלטות החשובות בחיים. (ולאחריהם)!

שומר חינם – פרק הזמן בו מעבדה נדרשת לשמור פריט

שומר חינם – פרק הזמן בו מעבדה נדרשת לשמור פריט

 

שלום,

אני בעל חנות לתיקון מוצרי חשמל.
לעיתים קורה שלקוחות מקבלים הצעת מחיר לתיקון מוצר חשמלי ואז הם “חושבים על זה” (על מחיר התיקון אם שווה להם או לא), בינתיים הם שוכחים מהמוצר עצמו עד לידי מצב של נטישת המוצר בחנות על ידי הלקוח.
לעיתים המוצרים ננטשים 3-4 חודשים ואף היו מקרים שהגיעו לשנה-שלוש שנים.

כמה זמן מבחינת החוק עלי להחזיק במוצר התקול עד שאוכל לזרוק את המוצר התקול לפח ללא חשש מצד הלקוח, חשש שאצטרך לדאוג למוצר חדש כ”פיצוי” ללקוח בדמות המוצר שנזרק לפח.
הרי החנות לא משמשת כמאגר זמין של מקום אחסון חינמי למוצרים תקולים של לקוחת.

ואם אשמור כל מוצר חשמלי לנצח אז החנות תתמלא בזבל בדמות מכשירי חשמל מקולקלים..

לכן מהו פרק הזמן המינימלי אשר לאחריו אם מוצר כלשהו ננטש בחנות ללא דרישה להשבה מצד הלקוח אז ניתן להעיף את המוצר ללא חשש פיצויים/תביעות?

שלום רב,

זוהי שאלה מעניינת!

מאחר והינך מתייחס למצב בו אינך אחראי לתיקון המוצר, וכל עוד לא מתקיים בינך לבין הלקוח הסדר אחר הנוגע לשמירת חפצים, במפורש או באופן כללי, אזי לאור ברירת המחדל המשפטית המופיעה בחוק השומרים, הינך נחשב כשומר חינם (“שומר נכס שאין לו בשמירתו טובת הנאה לעצמו”). 

כל זמן היותך שומר חינם, הינך אחראי לאובדן המוצר או לנזקו, אם אלו נגרמו ברשלנותך. בעל המוצר חייב לשפות אותך על ההוצאות הסבירות שהוצאת עקב השמירה, ואם בעל הנכס לא משפה אותך, זכותך לעכב את המוצר (כל שיש דרישה להחזירו).

אם פנית לבעל המוצר וזה לא קיבל אותו בחזרה, אזי שתי חלופות עומדות בפניך – האחת, פניה לבית משפט לתביעות קטנות למתן הוראות מה לעשות במוצר הוראה שכזאת תפטור אותך מכל אחריות אודות המוצר. האפשרות השניה – לפנות בכתב לבעל החפץ. 

החוק לא קובע פרק זמן מינימלי לאחריותך לשמור על המוצר. בכך החוק מניח שאם השמירה מסבה לך נזק, הרי שעליך לפעול בדרכים אותן מציע החוק, והן פניה לבעל המוצר או לבית המשפט כדי להכשיר את סיום השמירה כדין. בכך תסתיים אחריותך, ותהיה מוגן מתביעה נזיקית בגין רשלנות או הפרת חובה חקוקה.

להבא נמליץ כי תסדיר את אופן שמירת החפצים במסמך שמירת חפצים בכתב. למשל, הפקדת החפץ תותר רק לתקופה של שלושה חודשים, ובסופה תינתן התראה בכתב טרם ביעור החפץ וזאת ללא הודעה נוספת.

כדאי שתפנה לעו”ד הבקי במשפט מסחרי על מנת שינסח עבורך מסמך/הסכם שכזה או אף תתלה שילוט במיקום בולט עם הוראות מפורשות ברוח דברים אלו.

בברכה,
מור ושות’, משרד עורכי דין
ירושלים

שתף פוסט זה

שיתוף ב facebook
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב twitter
שיתוף ב linkedin
שיתוף ב pinterest
שיתוף ב print
שיתוף ב email

את לא לבד!

https://www.morlawoffice.com/wp-content/uploads/2020/11/את-לא-לבד.mp4#t=1 את באמת לא לבד בכל הסיפור הזה…. רבות חיות מתוך תקווה ״שיום אחד״ הכל ישתנה. הכל יסתדר. את באמת מאמינה שיום אחד בן הזוג ישתנה.  נסיון החיים מראה שזה לא כך.  יש מגוון עצום של גופים, עמותות ומרכזי סיוע. צרי איתנו קשר, נוכל לסייע לך.  מור ושות׳, חברת עורכי דין. 

קרא עוד »

Partnership Agreement Checklist

If you are thinking about partnerships, below is a checklist of steps you should take before opening your business. The following checklist is designed to be used in conjunction with your partner’s business plan, business strategy and business model. If you are already prepared to create a checklist for partnership agreements, you should pay attention

קרא עוד »

A Special Need Trust

A Special Needs Trust is a type of trust designed to protect the assets of a person with a disability. A special needs fund, sometimes referred to as a supplementary needs fund, is any trust intended to hold assets for people with disabilities or special needs. It is essentially a discretionary measure designed to preserve

קרא עוד »

זקוק לסיוע משפטי? חייג אלינו עכשיו 02-595-3323

לשימת ליבך

אין לראות בתכני האתר ייעוץ משפטי, המלצות או חוות דעת: למרות שמשרדנו עושה מאמצים לעדכן את תוכן האתר והבלוג, לא ניתן להסתמך על האמור ללא קבלת ייעוץ משפטי פרטני.התכנים אשר כתובים באתר ובבלוג המשפטי אינם מהווים ייעוץ משפטי או תחליף לייעוץ משפטי, המלצה או חוות דעת. אין להסתמך על האמור לצורך נקיטת פעולה או הימנעות מנקיטת פעולה. האמור באתר ובבלוג אינו מתיימר לכסות את מכלול ההוראות בדין או נסיבות המקרה. להפך התוכן שבאתר הינו כללי בלבד ורובו נשען על הנחות יסוד שונות שבהכרח לא יתאימו לכל מקרה ומקרה. על-מנת לקבל יעוץ משפטי מדויק אודות מקרה ספציפי עליכם לפנות לעורך דין המתמחה בתחום. המסתמך על האמור באתר ללא ייעוץ משפטי נושא באחריות המלאה למעשיו.

גלילה למעלה