תביעת נכות כללית מביטוח לאומי

קצבת נכות כללית משולמת על ידי המוסד לביטוח לאומי למי שלא יכול לעבוד, או למי שיכולתו לעבוד פחתה עקב מצבו הבריאותי. ייתכן ומדובר במחלה, בתאונה או במום לידה, כאשר הפגיעה יכולה לבוא לידי ביטוי בליקוי פיזי, שכלי או נפשי. 

הגשת תביעה

קבלת קצבת נכות כללית מותנית בהגשת תביעה לביטוח הלאומי, אליה יש לצרף את המסמכים הרפואיים הרלוונטיים, אשר ישקפו נאמנה את מצבו הרפואי של המבוטח. לאחר הגשת התביעה, יקבל המבוטח זימון לוועדה רפואית אשר תקבע האם קיימת נכות רפואית ומהי דרגת אי הכושר. ככל וישנם מספר ליקויים רפואיים שונים, המבוטח יקבל זימון למספר וועדות. בכל ועדה, יושב רופא אחד, אשר בפניו התיעוד הרפואי שהגיש המבוטח עם תביעתו. הרופא שואל את המבוטח שאלות ורשאי הוא לבצע גם בדיקה פיזית כדי לעמוד טוב יותר על מצבו. על בסיס כל אלו, תקבע הועדה מאיזה ליקוי רפואי סובל המובטח ותתרגם אותו לאחוזי נכות רפואית ואי כושר. ככל ויקבעו השיעורים המפורטים מטה והמבוטח עומד ביתר תנאי הזכאות, יקבל קצבה חודשית.  

תנאי הזכאות

על מנת לקבל קצבת נכות כללית, על המבוטח להיות תושב ישראל, בן 18 ומעלה, אשר טרם הגיע לגיל פרישה ולעמוד בתנאים הבאים:

  1. הכנסות מעבודה: המבוטח אינו עובד כלל, או הכנסתו נמוכה מ60% מהשכר הממוצע העומד כיום על סך של 6,6164 ₪. עקרות בית יכולות להיות גם הן זכאיות לקצבת נכות כללית, על פי תנאים מסוימים.
  2. נכות רפואית: הוועדה הרפואית של ביטוח לאומי קבעה נכות רפואית בשיעור של 60% לפחות, או בשיעור של 40% לפחות, אם ישנם כמה ליקויים רפואיים ועל ליקוי מסוים נקבעה נכות רפואית בשיעור של 25% לפחות.
  3. אי כושר: עקב נכותו, המבוטח אינו יכול לעבוד כלל או כי יכולתו להשתכר ירדה ב50% לפחות ונקבעה לו דרגת אי כושר באחד מהשיעורים הבאים: 60%, 65%, 74% או 100%.

שיעורי קצבת נכות כללית

סכום הקצבה שיקבל המבוטח הוא בהתאם לדרגת אי הכושר שנקבעה והקצבה נעה בין 1,903 ₪ לחודש ועד 3,312 ₪ לחודש, כאשר סכומים אלו מתעדכנים מעת לעת. לסכומים אלו יכול ותתווסף תוספת עבור ילדים ו/או בן זוג, הכל בהתאם לתנאים שנקבעו. נדגיש כי אם המבוטח ייצא לעבוד, יפחת סכום הקצבה החודשית שיקבל, אולם, הכנסתו הכוללת מעבודה ומקצבה תהיה תמיד גבוהה יותר מסכום הקצבה בלבד. חשוב לציין כי קבלת קצבת נכות עשויה לזכות את המבוטח בהטבות נוספות כגון: קבלת הנחה בארנונה ובחשמל, תו נכה, הנחות בדיור ועוד.

הליכי ערעור

במסגרת תביעת נכות כללית, ניתן לערער על אחוזי הנכות שנקבעו, על דרגת אי הכושר וכן על החלטות אחרות של פקיד התביעות. מבוטח אשר נקבעו לו פחות מ80 אחוזי נכות רפואית, או עד 74 אחוז של דרגת אי כושר, רשאי לערער על הנכות הרפואית בפני ועדה רפואית לעררים ועל החלטתה ניתן להגיש ערעור בשאלה של חוק בלבד לבית הדין האזורי לעבודה. מבוטח אשר נקבעה לו דרגת אי כושר נמוכה מ50% ואינה גבוהה מ74%, רשאי לערער גם הוא כאמור. מועד הגשת הערעור: עד 60 יום מיום קבלת ההודעה על ההחלטה. כמו כן, על החלטות אחרות של פקיד התביעות כדוגמת רמת הכנסה, השכלה וכדומה, ניתן לערער בפני בית הדין האזורי לעבודה בתוך 12 חודשים ממועד קבלת ההודעה על החלטה.

בדיקה מחדש

לצד הליך הערעור כאמור מעלה, ישנה גם אפשרות כי לבדיקה מחדש של אחוזי הנכות הרפואית ודרגת אי הכושר. ישנם 3 מסלולים לבדיקה מחדש:

 

  1. 6 חודשי המתנה: הביטוח הלאומי דחה את התביעה בשל אחוזי נכות רפואית או דרגת אי כושר נמוכים, אשר אינם מזכים בקצבה וחלפו 6 חודשים מיום קביעתו האחרונה. לחילופין, אושרה למבוטח קצבת נכות כללית חלקית בשל דרגת אי כושר חלקית.
  2. הפחתה בהכנסות: כאשר התביעה נדחתה בשל הכנסות גבוהות וההכנסה פחתה, ניתן להגיש תביעה חוזרת ללא המתנה.
  3. החמרה במצב: במקרה כזה, ניתן לבקש בדיקה מחדש של אחוזי הנכות הרפואית בלבד ללא המתנה ובלבד שנקבעה דרגת אי כושר של 75% או 100%, חלפו 12 חודשים מהבדיקה האחרונה, רופא מוסמך מטעם הביטוח הלאומי קבע כי חלה החמרה במצבו הרפואי של המבוטח וכי הוא אינו מאושפז במוסד.

חשיבות הליווי המשפטי

חליתם? נפגעתם בתאונה? הנכם מוזמנים לפנות אלינו לקבלת ייעוץ משפטי על מנת לבחון אם אתם זכאים לקצבת נכות כללית, או גמלה אחרת מביטוח לאומי. אנו נלווה אתכם לאורך כל הליך התביעה ונפעל לכך כי תקבלו את הפיצוי הכספי המקסימאלי.

קבעו איתנו פגישת יעוץ משפטי

02-595-3323

office@MorLawOffice.com

גלילה למעלה