הליך גישור ופתרון מחלוקות
מור ושות׳ - חברת עורכי דין

מור ושות׳ - חברת עורכי דין

להחלטות החשובות בחיים. (ולאחריהם)!

תניית בוררות בהסכם שותפות / הסכמה על זהות הבורר

שלום רב,

לי ולשותף שלי עסק משגשג. לאחרונה התחללו בינינו חילוקי דעות בקשר להעסקת עובדות מסוימות. קבענו בהסכם השותפות שלנו כי רואה החשבון של החברה יהיה בורר מוסכם מתי שיהיו חילוקי דעות. עכשיו השותף שלי רוצה שניגש לרואה החשבון כדי לעשות בוררות ואני מתנגד כי אני לא סומך על הבורר. האם הוא יכול לחייב אותי לגשת לבוררות אצל הרואה חשבון ?

בברכה

שלום רב,

שאלתך מעניינת ונכונה- מה קורה אם בהסכם שותפות קיימת תניית בוררות, ואחד מהצדדים אינו מעוניין כי בעת מחלוקת אכן יפנו לאותו בורר?

ראשית, הסכם שותפות הוא הסכם מחייב לכל דבר. על מנת לקבוע בורר אחר, יש להגיע להסכמה חדשה אשר מבטלת את ההסכמה המחייבת הקודמת. ברוב המקרים נקבע בהסכמים כי שינוי ההסכם ייעשה בכתב ובחתימת שני הצדדים. ללא כל ממצא נוסף, אין לנו אלא להניח כי בשלב זה מאוחר מדי לשנות את ההסכם.

ברירה נוספת היא לבחון האם מדובר בתניית בוררות ייחודית לעניין זהות הבורר, היינו, תניה שקובעת שבכל מקרה יפנו אך ורק לרואה החשבון כבורר, או שמא התניה אינה בלעדית, ואינה מחייבת כי הבורר יהיה דווקא אותו רואה חשבון. זאת יש ללמוד מנוסח התניה. מומלץ להתייעץ עם עו”ד בעניין זה.
במקרה ששותפך פונה להליכי בוררות, באפשרותך לנסות לפנות לבית המשפט המחוזי המוסמך, ולבקש להעביר את הבורר מתפקידו מהטעם שאינו ראוי לאמון הצדדים, לפי סע’ 11 לחוק הבוררות, וליתן נימוק משכנע מדוע יש לעשות כן. 
כמו כן, המבחן שקבעה הפסיקה לבדיקת השאלה האם ראוי הבורר לאמון הצדדים הוא מבחן אובייקטיבי, ואין די בתחושותיו הסובייקטיביות של אחד מהצדדים כדי לומר שהבורר אינו ראוי לאמונם. יחד עם זאת, על הבורר חלה חובת נאמנות כלפי בעלי הדין (סע’ 30 לחוק הבוררות), ועל כן, במידה והתגלה כי הבורר מצוי בניגוד עניינים העלול להשפיע על מהלך הבוררות או תוצאתה, ייתכן כי ניתן להגיש בבית-משפט בקשה לפסילתו.

לצערנו, לשאלתך אין “תשובת בית-ספר” פשוטה. יש לעיין בהסכם הבוררות. יש לבחון את נסיבות הפנייה לבוררות, וייתכן כי מומלץ לבחון דרכים אלטרנטיביות לפתרון חילוקי הדעות. אנו סבורים שניתן להציע ולבחון מגוון פתרונות נוספים ולהימנע מיתר מחלוקות. 

לעניין זה נמליץ לך לפנות למשרד עורך דין הבקיא במשפט מסחרי למתן ייעוץ משפטי פרטני ומקיף.

בכבוד רב ובברכה, 
משרד עו”ד מור ושות’.

 

שתף פוסט זה

שיתוף ב facebook
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב twitter
שיתוף ב linkedin
שיתוף ב pinterest
שיתוף ב print
שיתוף ב email

את לא לבד!

https://www.morlawoffice.com/wp-content/uploads/2020/11/את-לא-לבד.mp4#t=1 את באמת לא לבד בכל הסיפור הזה…. רבות חיות מתוך תקווה ״שיום אחד״ הכל ישתנה. הכל יסתדר. את באמת מאמינה שיום אחד בן הזוג ישתנה.  נסיון החיים מראה שזה לא כך.  יש מגוון עצום של גופים, עמותות ומרכזי סיוע. צרי איתנו קשר, נוכל לסייע לך.  מור ושות׳, חברת עורכי דין. 

קרא עוד »

Partnership Agreement Checklist

If you are thinking about partnerships, below is a checklist of steps you should take before opening your business. The following checklist is designed to be used in conjunction with your partner’s business plan, business strategy and business model. If you are already prepared to create a checklist for partnership agreements, you should pay attention

קרא עוד »

A Special Need Trust

A Special Needs Trust is a type of trust designed to protect the assets of a person with a disability. A special needs fund, sometimes referred to as a supplementary needs fund, is any trust intended to hold assets for people with disabilities or special needs. It is essentially a discretionary measure designed to preserve

קרא עוד »

זקוק לסיוע משפטי? חייג אלינו עכשיו 02-595-3323

לשימת ליבך

אין לראות בתכני האתר ייעוץ משפטי, המלצות או חוות דעת: למרות שמשרדנו עושה מאמצים לעדכן את תוכן האתר והבלוג, לא ניתן להסתמך על האמור ללא קבלת ייעוץ משפטי פרטני.התכנים אשר כתובים באתר ובבלוג המשפטי אינם מהווים ייעוץ משפטי או תחליף לייעוץ משפטי, המלצה או חוות דעת. אין להסתמך על האמור לצורך נקיטת פעולה או הימנעות מנקיטת פעולה. האמור באתר ובבלוג אינו מתיימר לכסות את מכלול ההוראות בדין או נסיבות המקרה. להפך התוכן שבאתר הינו כללי בלבד ורובו נשען על הנחות יסוד שונות שבהכרח לא יתאימו לכל מקרה ומקרה. על-מנת לקבל יעוץ משפטי מדויק אודות מקרה ספציפי עליכם לפנות לעורך דין המתמחה בתחום. המסתמך על האמור באתר ללא ייעוץ משפטי נושא באחריות המלאה למעשיו.

גלילה למעלה