מור ושות׳ - חברת עורכי דין

מור ושות׳ - חברת עורכי דין

להחלטות החשובות בחיים. (ולאחריהם)!

פתיחה והפעלת עסק בשטח ציבורי

שלום,

יש לי 2 שאלות בנוגע לפתיחת עסק בשטח ציבורי. מדובר בעסק נייד בעיקרו, כלומר – אין ציוד שנשאר בשטח הציבורי לאחר העבודה בשטח הציבורי. הצורך בשטח הציבורי לעסק הוא עקב היותו שטח תיירותי. הנה כוונתי:
אני רוצה "למכור" את שירותיי, כאשר השירותים ניתנים כשברקע נמצאת המזרקה בכיכר דיזינגוף (שטח ציבורי). השירות אמנם ניתן באופן אישי על ידי – מכירת ברכת יום הולדת מצולמת על רקע המזרקה. כלומר, המזרקה היא חלק אינטגרלי מהשירות.

השאלות שלי הן:
1. האם יכולה להיטען כאן טענה של הפרת זכויות יוצרים מצד יוצר המזרקה? (כאמור, מדובר בשטח ציבורי).
2. האם אני רשאית להשתמש בשטח הציבורי לצורך עסקיי?

וכמובן, האם ייתכנו בעיות משפטיות אחרות במצב האמור לעיל?

תודה מראש!

שלום רב, 
לעניין השאלה הראשונה- אף כי איננו סבורים כי במקרה זה קיים חשש מפני תביעה בגין פגיעה בזכויות יוצרים, הרי שהפעולות שתיארת עולים כדי שימוש אגבי ביצירה, המותר לפי חוק זכות יוצרים, התשס"ח-2007. ונסביר: סעיפים 18 ו-22 לחוק זכות יוצרים קובעים כי שימוש אגבי מותר אף בלא קבלת רשות מבעל זכות היוצרים ובלא תשלום תמורה. 
שימוש אגבי ביצירה הוא הכללתה ביצירת צילום למשל. עוד מתיר סע' 23 לחוק זכות יוצרים העתקה בדרך צילום של יצירה אדריכלית או יצירת פיסול, ובלבד שהיצירה ממוקמת בקביעות במקום ציבורי. המזרקה היא יצירה הממוקמת בקביעות במקומה בכיכר דיזינגוף שהינו מקום ציבורי לכל הדעות. 

לעניין השאלה השנייה- על פי חוק רישוי עסקים, התשכ"ח-1968 אין אדם רשאי לעשות כבשלו בשטח ציבורי, הגם שמדובר בעסק נייד. הדבר עולה כדי רוכלות, ולפי הגדרת החוק- "עיסוק בקניה, במכירה או בהצעת שירותים או מלאכה לציבור, שלא בתוך מבנה קבע". סע' 4 לחוק רישוי עסקים מורה כי "עסק שאיננו נייד, לא יעסוק בו אדם, אלא אם כן ברישיון, בהיתר הזמני או בהיתר המזורז, שבידו, מתוארים החצרים שבהם הוא עוסק". על כן, יש לפנות לעיריית ת"א-יפו על מנת לקבל רישיון או היתר כאמור.

עוד חל על נושא רישוי הרוכלות חוק עזר לת"א-יפו (רוכלות), התשס"א-2001. חוק זה מורה כי לשם עיסוק ברוכלות בתחום ת"א יש לקבל רישיון, ע"י פניה לעירייה בבקשה לרישיון רוכלות. העירייה לא תתיר עיסוק ברוכלות אלא בשוק הכרמל ושוק התקווה, ובמעברים ציבוריים ובקניונים ובמרכזים מסחריים סגורים. ניתן להתייחס אל שטח כיכר דיזנגוף כמעבר ציבורי, לצורך העניין. במקומות אחרים העירייה רשאית להתיר רוכלות לתקופה זמנית וקצובה. עוד קובע חוק העזר הוראות לעניין תוקפו של רישיון הרוכלות, חובת הצגתו בפני מפקח הדורש זאת, חובת שמירת ניקיון בשטח העסק הנייד, איסור להכריז על המוצרים ואו הקמת רעש, ואיסור עיסוק בשעות מסוימות, בימי מנוחה ובימי זיכרון.

עוד חלים על רווחי העסק חובת תשלום מיסים- מס הכנסה ומע"מ.

המידע המוצג לעיל הינו חלקי וכללי, ואינו מהווה תחליף לייעוץ משפטי. למידע מלא וספציפי אנו ממליצים לפנות לעורך דין הבקי במשפט עסקי/מסחרי אשר יוכל להנחותך ולסייע בידייך לפעול ע"פ חוק. 

בברכת הצלחה רבה,

מור ושות', משרד עורכי דין

 

שתף פוסט זה

שיתוף ב facebook
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב twitter
שיתוף ב linkedin
שיתוף ב pinterest
שיתוף ב print
שיתוף ב email
Concept of traditional Jewish celebration Passover seder

פסח כשר ושמח

https://www.morlawoffice.com/wp-content/uploads/2021/03/פסח-כשר-ושמח.mp4 יש בן חורין שרוחו רוח של עבד, ויש עבד שרוחו מלאה חירות; הנאמן לעצמיותו – בן חורין הוא, ומי שכל חייו הם רק במה שטוב ויפה בעיני אחרים – הוא עבד. הרב קוק חג פסח כשר ושמח, מכל צוות מור ושות׳, מהמשפחות שלנו אל המשפחות שלכם.

קרא עוד »

צאו להצביע

ממשו את זכותכם (חובתכם) הדמוקרטית והצביעו https://www.morlawoffice.com/wp-content/uploads/2021/03/בחירות-2021.mp4״הדמוקרטיה היא אולי שיטת משטר גרועה, אך אין משטר טוב ממנה.״– וינסטון צ'רצ'ילואנחנו נוסיף – בעוד רוב תושבי האנושות אינם חיים תחת משטרים דמוקרטיים,חיים בחרות ותחת משטר דמוקרטי הם הדבר הטוב ביותר שבן אנוש צריך לשאוף אליהם. אל לנו לקבל את הדמוקרטיה כעניין מובן מאליו. ממשו את זכותכם הדמוקרטית

קרא עוד »

#יום האישה הבינלאומי שמח

היום 08.03.2021 מציינים בעולם את יום האישה הבינלאומי, אשר שם לו כמטרה להצדיע לנשים  בעולם כאות כבוד והערכה ועד לציין את המאבק המתמשך לקבלת שיוויון זכויות.  לכל הנשים בחיינו – #יום האישה שמח.  למידע נוסף :  ויקיפדיה – יום האישה הבינלאומי

קרא עוד »

זקוק לסיוע משפטי? חייג אלינו עכשיו 02-595-3323

לשימת ליבך

אין לראות בתכני האתר ייעוץ משפטי, המלצות או חוות דעת: למרות שמשרדנו עושה מאמצים לעדכן את תוכן האתר והבלוג, לא ניתן להסתמך על האמור ללא קבלת ייעוץ משפטי פרטני.התכנים אשר כתובים באתר ובבלוג המשפטי אינם מהווים ייעוץ משפטי או תחליף לייעוץ משפטי, המלצה או חוות דעת. אין להסתמך על האמור לצורך נקיטת פעולה או הימנעות מנקיטת פעולה. האמור באתר ובבלוג אינו מתיימר לכסות את מכלול ההוראות בדין או נסיבות המקרה. להפך התוכן שבאתר הינו כללי בלבד ורובו נשען על הנחות יסוד שונות שבהכרח לא יתאימו לכל מקרה ומקרה. על-מנת לקבל יעוץ משפטי מדויק אודות מקרה ספציפי עליכם לפנות לעורך דין המתמחה בתחום. המסתמך על האמור באתר ללא ייעוץ משפטי נושא באחריות המלאה למעשיו.

גלילה למעלה